Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۹۴۰ تومان دریافت کنید!

نقد و بررسی کتاب هنر عشق ­ورزیدن

درباره کتاب هنر عشق ورزیدن

کتاب هنر عشق ورزیدن، کتابی با نگاهی جدید و متفاوت به عشق واقعی توسط اریک فروم نوشته شده‌است که از برجسته ترین آثار این نویسنده روانشناس و جامعه شناس است. این کتاب داستان عشق را بسیار عمیق‌تر چیزی که اکثر انسان‌ها راجع به آن اطلاعات دارند، به نمایش می‌گذارد. او علاوه برا اینکه عشق رمانتیک با مفاهیم غلط بین انسان‌ها را بررسی می‌کند، راجع به عشق به خود، عشق به خدا، عشق مادر و پدر به فرزند و عشق خواهر و برادر به یکدیگر را صحبت می‌کند و این موضوع، کامل بودن بحث عشق ورزیدن را به خواننده می‌رساند. پس برای کسانی نیست که به دنبال راه حلی ساده برای عشق ورزیدن می‌باشند. در اين كتاب يه هدف وجود دارد و آن اين است كه بدون توجه به ميزان سطح و بلوغ آدمي، نميتوان به راحتي تسليم عشق و به صورت احساسي با آن مواجه شد؛ و انسان بايد در جهت تكامل شخصيت خودش تلاش كند و به خودشناسي برسد تا بتواند آمادگي اين كار را داشته باشد. در غير اين صورت همه‌ي تلاش‌هايش براي عشق ورزيدن با شكست روبرو مي‌شود.

در كتاب هنر عشق ورزيدن جالب است بدانيد كه تمايلات و كشش‌هاي مرد و زن را نزديك به يكديگر مي‌كند اما اسم يكي از آن دو را عشق مي‌نامد. تمايلات ديگر مثل محبت، جذابيت‌هاي جسمي يا روحي، دوستي و هر حس ديگري را در يكي از كشش‌هاي طرفين ميشود پيدا كرد اما فقط یکی از آنها عشق نامیده می‌شود.

اریک فروم معتقد که بیشتر انسان‌ها نمی‌توانند استعدادهایشان پرورش دهند تا زمانی که عشق واقعی به شمار می‌رود. عشقی که با بلوغ، شهامت، خودشناسی و شجاعت همراه است. این کتاب می‌خواهد برای خواننده این موضوع را روشن کند که عشق هیچ مرزی ندارد و انسان باید عشق خودش را برای همه آدم‌های دنیا خرج کند و نثارشان شود. عشق را می‌توان با نشان دادن لبخند به همه‌ی آدم‌هایی از روز تا شب با آنها در ارتباطیم نشان داد یا نه و به هر کس که میبینیمش نشان داد. عشق باید بدون دلیل از هرکس به دیگری انتقال یابد به هر نحو و روشی.

 

جملاتی از کتاب هنر عشق ورزیدن

آیا عشق هنر است؟ اگر هنر باشد آیا به دانش و کوشش نیازمند است؟ آیا عشق احساسی مطبوع است که درک آن بستگی به بخت آدمی دارد، یعنی چیزی است که اگر بخت یاری کند، آدمی بدان “گرفتار” می‌شود؟

اگر کسی به ما بگوید که عاشق گل است. اما ببینیم که اغلب فراموش می‌کند به گل‌هایش آب بدهد، عشق او را به گل باور نمی‌کنیم. عشق عبارتست از رغبت جدی به زندگی و پرورش آنچه بدان مهر می‌ورزیم. زمانی که رغبت جدی وجود نداشته باشد عشقی هم در کار نیست.

این احتیاج در بشر هست که همیشه خود را متفاوت با دیگران بداند.

بله ممکن است دیگران رفتار ما را نفهمند، اما چه باید کرد!؟ اگر دیگران انتظار داشته باشند که فقط کارهایی انجام دهیم که آنها بفهمند و تصمیم‌هایی بگیریم که آنها دلیلش را درک کنند، عملا انتظار دارند زندگی، سطح درک آنها و نگاه آنها به زندگی باشیم. بگذار بگویند غیرمنطقی یا ضد اجتماعی هستیم، اما به این می‌ارزد که خودمان باشیم! تا زمانی که رفتار ما و تصمیم‌های ما به کسی آسیبی نمی‌زند. ما توضیحی به کسی بدهکار نیستیم؛ چقدر زندگی‌ها که با این توضیح خواستن‌ها و تلاشهای بیهوده برای قانع کردن دیگران بر باد رفته‌اند.

ﻧﻤﻮﻧﻪﺍﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﺯ ﻋﺸﻖ ﺩﺭﻭﻏﯿﻦ ﻋﺸﻘﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺪﺍﻥ ميﺗﻮﺍﻥ ﻋﺸﻖ ﺍﺣﺴﺎﺳﺎﺗﯽ ﻧﺎﻡ ﺩﺍﺩ. ﺍﺳﺎﺱ ﺍﯾﻦ ﻧﻮﻉ ﻋﺸﻖ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺣﻘﯿﻘﺖ ﻧﻬﻔﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻋﺸﻖ ﻓﻘﻂ ﺩﺭ ﺧﯿﺎﻝ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ، ﻧﻪ ﺩﺭ ﻋﺎﻟﻢ ﻭﺍﻗﻊ. ﺗﺎ ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ ﻋﺸﻖ ﺭﺅﯾﺎﺳﺖ ﺁﻧﺎﻥ می‌توانند ﺩﺭ ﺁﻥ ﺳﻬﯿﻢ ﺑﺎﺷﻨﺪ! ﺑﻪ ﻣﺤﺾ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺁﻥ ﻋﺸﻖ ﺭﺅﯾﺎﯾﯽ ﺑﻪ ﻋﺎﻟﻢ ﻭﺍﻗﻊ ﺑﯿﺎﯾﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺭﺍﺑﻄﻪ ﺑﯿﻦ ﺩﻭ ﺷﺨﺺ ﺣﻘﯿﻘﯽ ﺗﺠﻠﯽ ﯾﺎﺑﺪ، ﺁﻥ ﺩﻭ ﻣﻨﺠﻤﺪ می‌شوند!

مشکل بسیاری از مردم در وهله نخست این است که دوستشان بدارند، نه اینکه خود دوست بدارند.

انسانی که به انسان بودن خود واقف گشته‌است و با نور عشق راه زنده بودن را در برابر خود باز می‌کند، انسانی است که در درجه اول می‌کوشد خود و دنیا را آنچنان‌ که هست ببیند. انسانی که حس مسئولیت و احترامی شدید نسبت به خود دارد و با توجهی که شرط عشق و خرد انسانی است به دنبال آن می‌رود تا شخصیت و تمامیت خود را هر دم آبدیده‌ تر و محکم‌ تر کند.

عشق فعال بودن است، نه فعل پذیرى؛ ‹‹پایدارى›› است، نه ‹‹اسارت››. به طور کلى، خصیصه فعال عشق را مى‌توان چنین بیان کرد که عشق در درجه‌ى اول نثار کردن است نه گرفتن.

عاشق کسی بودن تنها یک احساس شدید نیست بلکه تصمیم است، قضاوت است، قول است. اگر عشق فقط یک احساس می‌بود، دیگر پایداری در این قول، که همدیگر را تا ابد دوست خواهیم داشت، مفهوم پیدا نمی‌کرد. احساس می‌آید و ممکن است خود به خود زائل شود. وقتی که عمل من با داوری و تصمیم ارتباطی نداشته باشد چگونه می‌توانم در مورد پایداری آن قضاوت کنم؟

 

درباره نویسنده کتاب اریک فروم

اریک فروم یا اریش فروم در 23 مارس سال 1900 در شهر فرانکفورت (کشور آلمان) به دنیا چشم باز کرد. خانواده‌ی او یهودی و سنت‌گرا بودند. در اصل او مليت آمريكايي-آلماني دارد.

 اریک فروم دارای سابقه‌ی بسیار خوبی در حوزه‌ی روان‌شناسی و اجتماعی دارد که میتوان او را با عناوين روان‌كاو، جامعه‌شناس، روانشناس اجتماعي مشهور مكتب فرانكفورت و سوسيال دموكرات و جزو فيلسوفان مكتب اومانيستي يا انسان‌گرايي (جهان‌بيني فلسفي و اخلاقي كه بر ارزش انسان‌ها در دو حالت فردي و جمعي مي‌پردازد) اشاره كرد. تلاش اريك فروم در طول زندگي‌اش و آثار شاهكار خود، هميشه به دنبال ارتباط متقابل روان‌شناسي و جامعه را بهتر شرح دهد. اعتقاد اريك فروم هميشه بر اين اساس بود كه با پايه‌گذاري اصولي روانكاوي به منظور حل مشكلات و بيماري‌هاي فرهنگي بشر، مسير درستي به سمت يك جامعه معقول است كه تعادل رواني در آن وجود دارد.

تحصيلات اريك فروم در دانشگاه‌هاي هيدلبرگ، مونيخ و انستيتو روانكاوي برلين گذشت. بعد از اينكه نازيسم (ايدئولوژي‌هاي حزب نازي) در كشور آلمان شكل گرفت، او به ژنو سفر كرد و در نهايت در سال 1934 آمريكا را انتخاب كرد و تابعيت آن كشور را به دست آورد. در آمريكا، دانشگاه كلمبياي نيويورك را براي فعاليت خودش انتخاب كرد. بعدها در دانشگاه ملي مكزيك شروع به فعاليت در حوزه‌ي روانكاوي كرد تا كرسي روانكاوي در آن دانشگاه توسط ايشان تاسيس شد. او اواخر عمر خود را در سوييس گذراند و در 18 مارس سال 1980 در گذشت.

اريك فروم در كودكي به دليل اينكه در خانواده‌اي مذهبي به دنيا آمده بود، بيشتر زمان خودش را صرف مطالعه كتاب‌هاي مذهبي كرده بود. تورات به شدت روي او تاثير گذاشت. به این دلیل که دین یهودیت جزو اقلیت‌هاي مذهبي به شما مي‌رفت، مشكلات عاطفي براي اريك فروم به وجود آورده‌بود اما او هنوز عقل و منطق يهودي را با خود يدك مي‌كشيد. سال‌هاي بعد اريك فروم با مذهب يهوديت خود نتوانست ارتباط برقرار كند و از دين خود خارج شد. او خودش را عارفي مي‌دانست كه بي‌دين است.

اريك فروم در كتاب‌هاي خود نظريات شخصي‌اش را به نوشتار تبديل مي‌كرد. اولين كتاب او كه گريز از آزادي مي‌باشد، نظريه را بيان ميكند؛ كه هرچقدر آزادي انسان بالاتر رود، تنهايي، بيگانگي و پوچي بيشتري در زندگي‌اش به وجود مي‌آيد و برعكس. او براي اينكه اين مطلب را توجيه كند مثال عيني از مقايسه زندگي انسان‌ها در قرن بيستم را با قرن‌هاي گذشته بيان مي‌كند و مي‌گويد: در قرن بيستم كه آدم‌ها از هر زمان ديگري بيشتر داراي آزادي عمل و فكر مي‌باشند، تنهايي بيشتري در نسبت به مردمان قرن‌هاي گذشته دارند.

 

نقد كتاب هنر عشق ورزيدن

مهديه رضايي كه داراي مدرك كارشناسي ارشد مشاوره مي‌باشد اين كتاب را مورد بررسي قرار داده‌است. بر طبق اعتقاد اريك فروم در كتاب هنر عشق ورزيدن، هنرمند كسي كه عشق مي‌ورزد. در داستان يا كتاب هنر عشق ورزيدن، مسائل روانكاوي و روانشناسي مورد توجه قرار گرفته‌است و ديده مي‌شود. در نگارش اين كتاب، عشق رشد يافته و همه‌ي جوانب آن، مورد بررسي قرار گرفته‌است.

در اين كتاب حالت عشق را فقط محدود به عشق مذكر به مونث نمي‌داند و عشقي برادرانه و عشق مادر به كودك را بيان مي‌كند. اريك فروم معتقد بود كه به دليل اينكه انسان از كائنات جداپذير است و از آن هميشه فاصله گرفته‌است، تنهايي نصيبش شده. براي همين موضوع مي‌باشد كه هميشه به دنبال پيوندي ميباشد كه آن را عشق بنامد. اين روانشناس ميگويد كه كتاب هنر عشق ورزيدن سعي در اين دارد كه تئوري عشق و دغدغه‌ انسان را در قرن بيستم نشان دهد و اينكه به سوال‌هاي مختلف انسان از قبيل: عشق چيست؟ و گستره وسعت آن چه مقدار مي‌باشد، پاسخ مي‌دهد. وي ادامه مي‌دهد كه نويسنده يعني اريك فروم، به تغييراتي كه جامعه سرمايه‌داري و شرايط سخت بر انسان وارد مي‌كند، در اين كتاب پرداخته‌است. اريك فروم معتقد است كه نظام سرمايه‌داري بر تنهايي، ترس‌ها و اضطراب‌ها تاثير گذاشته‌است. با اينكه باعث آزادي شخصي شده اما عوارض بالا را در پي خود دارد. يكي از نيازهايي كه در اين كتاب به آن پرداخته شده، نياز به ارتباط است که محرکی برای پیوستن با دیگران می‌باشد. سه روش برای ایجاد ارتباط هم نام برده می‌شود که شامل سلطه‌پذیری، قدرت و عشق است. مهدیه رضایی در ادامه گفت که اریک فروم در کتاب خود، کامل‌ترین روش در انسان سالم را عشق می‌داند زیرا معتقد است که انسان تنها با وجود عشق می‌توان با دنیا و آدم‌های اطراف خودش پیوند بخورد که در نهایت باعث می‌شود یکپارچگی خودش حفظ شود.

در این کتاب چهار عنصر مشترک که در همه‌ی شکل‌های عشق واقعی باید وجود داشته باشد گفته می‌شود؛ آن چهار عنصر شامل: اهمیت دادن، ارزش قائل شدن، مسئوليت و احترام و شناخت است. کسی که عاشق فرد دیگری است، باید به او اهمیت بدهد و از معشوق خود مراقبت کند. در عشق باید مسئولیت پذیری وجود داشته باشد؛ آن هم به صورتی که به نیازهای جسمانی و روانی یکدیگر پاسخ دهند بدون اینکه بخواهد در فرد مقابل خود تغییری ایجاد کند. دید اریک فروم در کتاب هنر عشق ورزیدن با ترجمه شاپور پشابادی، انسان را وجودگرا می‌بیند و او را محور تصور میکند. این نگاه در مقایسه با سایر روانشناسان هم زمان خود تفاوت بسیار زیادی دارد. او معتقد است هرچه انسان جلوتر می‌رود حس وابستگی به دنیا را از دست می‌دهد و به همان انداز با تنهایی پیوند می‌خورد. بعد از این تنهایی، آدم‌ها برای غلبه بر آن، تشکل ها یا گاها مواد مخدر را انتخاب می‌کنند. این کتاب نگریستن به درون خود را برای مردم پیشنهاد می‌کند و اینکه باید به ریشه‌های فلسفی خود بازگشت.

 

بهترین ترجمه کتاب 

فيديبو در طي اين سال‌ها كه وظيفه‌ي نيك معرفي بهترين كتاب‌ها و بالابردن سطح فرهنگي جامعه  را داشته‌است؛ تلاش مي‌كند تا بهترين نسخه و ترجمه از كتاب‌هاي خارجي را در اختيار شما عزيزان بگذارد تا با دانلود آن كتاب از فيديبو، مفاهيم آن كتاب به بهترين شكل به شما عزيزان برسد. كتاب شاهكار هنر عشق ورزيدن از اريك فروم با ترجمه واضح و روان شاپور پشابادي آماده شده‌است.

 

دیگر آثار اریک فروم

- گريز از آزادي، ترجمه عزت‌الله فولادوند

- انسان براي خويشتن، پژوهشي در روانشناسي اخلاق ترجمه اكبر تبريزي

- روانكاوي و دين ترجمه آرسن نظريان

- زبان از ياد رفته؛ درك و تعبير رويا، داستان‌هاي كودكان و اساطير ترجمه ابراهيم امانت

- جامعه سالم ترجمه اكبر تبريزي

- رسالت زيگموند فرويد

- ذن بوديسم و روانكاوي

- سرشت راستين انسان ترجمه فيروز جاويد

- آيا انسان پيروز خواهد شد؟ حقيقت و افسانه در سياست جهاني ترجمه عزت‌الله فولادوند

- فراسوي زنجيرهاي پندار ترجمه بهزاد بركت

- جزم انديشي مسيحي و جستارهايي در مذهب، روانشناسي و فرهنگ ترجمه منصور گودرزي

- دل آدمي و گرايشش و خير و شر ترجمه گيتي خوش‌دل

- شما بايد به خدايان مانيد

- انقلاب اميد: در ريشه‌هاي عوامل غيراومانيستي و اومانيستي جامعه صنعتي ترجمه مجيد روشنگر

- بحران روانكاوي ترجمه اكبر تبريزي

- آناتومي ويران‌سازي تانيان ترجمه حمد صبوي

- داشتن يا بودن؟ ترجمه اكبر تبريزي

- به نام زندگي ترجمه اكبر تبريزي

- هنر بودن ترجمه پروين قائمي

 

مشخصات کتاب هنر عشق ­ورزیدن

 • ناشر ناشرمولف
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.87 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۰۰ صفحه

نظرات کاربران درباره کتاب هنر عشق ­ورزیدن نوشته اریک فروم

این کتاب بسیار جالب و عمیق است، برخلاف نام آن که به نظر میرسد کتابی از نوع خودیاری باشد اینگونه نیست و تحلیل هایی روانشناسانه و روانکاوانه از روابط انسانی را بیان می کند مخصوصا برای کسانی که مطالعات روانشناسی داشته اند بسیار مفید خواهد بود و قدرت تحلیل خواننده را بالا می برد. خواندن آن را حتما توصیه میکنم.
در ۱ سال پیش توسط علی ایوری ( | )
مرسی که طرح کتابای رایگانو دوباره آغاز کردید
در ۸ ماه پیش توسط erfaneh e ( | )
کتاب هنر عشق ورزیدن عمیقا بر نیاز انسان به خودشناسی تاکید کرده و رشد شخصیت فردی را از جمله ملزومات برای یافتن عشق حقیقی و صلح با جهان دانسته در این کتاب شما ابتدا با مفاهیم عشق و اشتباهات رایج درباره مفهوم عشق در میان انسانها و جهان مدرن آشنا شده و سپس نویسنده یا بهتر است بگویم یک انسان متخصص دغدغه مند شما را با انواع عشق آشنا کرده و در بخش دوم کتاب اریک فروم تمرینات و پیشنهاداتی جهت رشد شخصیت فردی ارائه داده است که میتواند راه را برای عشق ورزیدن همراه کند. این کتاب به هیچ عنوان از جمله کتاب های زرد روانشناسی نبوده و عمیقا به بحث عشق پرداخته است لذا ممکن است برای کسانی که بدنبال فرمولی ساده برای عشق ورزیدن هستند نا امید کننده باشد اما اگر شما بدنبال عمق مفاهیم و حل عمیق مسایل دنیای مدرن هستید ،خواندن این کتاب را شدیدا به شما پیشنهاد میکنم ❤ #خوب بخوانیم
در ۱۰ ماه پیش توسط ?red apple? apple? ( | )
اصلا با متن کتاب ارتباط برقرار نمیکنم شاید بخاطر ترجمه اش باشه، به نظرم روان نیست موافقید؟
در ۸ ماه پیش توسط Rama.Sa ( | )
به نظرم ترجمه زیاد روانی نداره
در ۷ ماه پیش توسط R❤️❤️zbeh gh ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۳۰
 • ۳۱
 • بعدی ›
 • آخرین ››