فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نگاه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آیین زرتشت‌ کهن‌روزگار و قدرت ماندگارش

کتاب آیین زرتشت‌ کهن‌روزگار و قدرت ماندگارش

نسخه الکترونیک کتاب آیین زرتشت‌ کهن‌روزگار و قدرت ماندگارش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۳۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آیین زرتشت‌ کهن‌روزگار و قدرت ماندگارش

نورا الیزایت مری بویس (۱۹۲۰- ۲۰۰۶) استاد دانشگاه و پژوهشگر در رشته مطالعات زرتشتی بود. دلباختگی او به ایران و کیش زرتشت، آنگاه اوج گرفت که سال ۱۹۶۶ را در روستاهای زرتشتی‌نشین اطراف یزد، با کشاورزان تنگدست اما عمیقاً معتقد و متعصب در آیین خود به سر برد. پس از این اقامت یک ساله بود که نظریاتش درباره این دین زیر و زبر شد. اقامت در میان زرتشتیان یزد و کرمان سبب شد تا آراء و نظریات اکثریت قریب به اتفاق پژوهشگران را در زمینه کیش زرتشت زیر سوال برد. مری بویس این پرسش را مطرح کرد: «سه هزار و اندی سال پس از زرتشت، چه کسی صلاحیت بیشتر در تعبیر و تفسیر و شرح باورها و آموزه‌های زرتشت را دارد؟ پژوهشگران و دانشمندانی که در صندلی‌های راحت کتابخانه‌های خود لم داده و بر سر جزئیات دستوری گاتها و نیایش‌ها و دیگر ادبیات دینی زرتشتی قلم‌فرسایی می‌کنند، یا آن کشاورز قبا بر تن زرتشتی که در کوه‌ها و بیابان‌های خشک اطراف یزد و کرمان بیل می‌زند و کار می‌کند و عرق می‌چکاند و نیایش‌های زرتشت را زمزمه کرده و سفت و سخت، سنت‌ها و آیین‌های دین آبا و اجدادی خود را نگهبانی می‌کند؟» او بر آن بود که تنها با خواندن کتاب و مقاله نمی‌توان به چند و چون این کیش پی برد. او توانست با ژرف‌نگری در آیین‌ها و رسوم و باورها، که از سه هزار سال پیش تاکنون دست نخورده بود، به جزئیات زندگانی این پیامبر ایرانی و آموزه‌های او، حتی عقاید دینی پیش از ظهور زرتشت دسترسی پیدا کند. مری بویس نتیجه پژوهش‌های خود را در این کتاب و سایر آثارش عرضه کرد.

ادامه...

بخشی از کتاب آیین زرتشت‌ کهن‌روزگار و قدرت ماندگارش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیش گفتار

کیش زرتشتْ دین رسمیِ ایرانیان باستان بود و هنوز نیز جامعه های زرتشتیِ ساکنِ ایران، هندوستان، اروپا، ایالات متحده، کانادا، استرالیا و دیگر جاهای جهان به آن ایمان دارند. این کیش در سده های بسیار نمادِ خُلق و خویِ ایرانی بود و ارزش های سیاسی و اجتماعی و روحانی وی را در برمی گرفت و از این رو به جامعه انسجام و ثبات می داد. گرچه ایرانیان دستاوردهای درخشان در هنر و ادب در کارنامه ی خود دارند، کیش زرتشت را باید بزرگ ترین دستاورد فرهنگی و روحانیِ آنان شناخت.
کاری را که پیش رو دارید از رشته سخن رانی های درسی در زمینه ی ایران شناسی است که در دانشگاه کلمبیا آغاز شد و پروفسور مری بویس، در جایگاه استاد صاحب نظرِ آیین زرتشتی و سنت هایش، اجرای آن ها را در ۱۹۸۸ به عهده داشت. در این سخنرانی ها مری بویس با برخورداری از سرچشمه های دانشی عظیم به طرح جزئیاتی می پردازد که ریشه های آیین زرتشت، اصول بنیادی و ردّپای رشد و تحول آن را تا به امروز شامل می شود، و از این راه آگاهی های نوین و تعبیراتی تازه به دست می دهد.
پروفسور بویس به سال ۱۹۴۵ دکترای خود را در رشته ی شرق شناسی از دانشگاه کیمبریج دریافت کرد. در ۱۹۴۷ در دانشگاه لندن به سمت استادیاری، و در ۱۹۶۳ به سمت استاد ایران شناسی گمارده شد. نشر آثار پرشمار وی افزوده هایی ارزشمند به دانش ما از تاریخ و آداب دینی زرتشتیان، زبان های ایرانی میانه و کیش مانی داشته است. نوشته های به چاپ رسیده ی او به شرح زیر است:
نیایش ـ سرود بلند مانوی به زبان پارتی ( ۱۹۵۴ )، فهرست دست نوشته های ایرانی به دبیره ی مانوی در مجموعه ی آلمانی تورفان ( ۱۹۶۰ ) نامه ی تنسر ( ۱۹۶۸ )، تاریخ آیین زرتشت، در Handbuch der Orientalistik درس نامه ی پارسی میانه و پارتیِ مانوی(۱) ( ۱۹۷۵ ) فهرست واژگان پارسی میانه و پارتیِ مانوی
( ۱۹۷۷) دژِ پارسیِ آیین زرتشت (۱۹۸۹، ۱۹۷۷)، زرتشتیان، آداب و باورهای دینی شان (۱۹۸۴، ۱۹۷۷) منابع نوشتاری برای پژوهش در کیش زرتشت (۱۹۸۴ ).
مری بویس برای ثمررسانی هایش به ایران شناسی، نشان های افتخار بسیار دریافت داشته است؛ که از آن جمله می توان اشاره داشت به: مدالِ طلای برتون ـ برای کار در میان زرتشتیان ایران، مدال یادبود سرپرسی سایکس؛ دعوت به ایراد سخنرانی درسی در آکسفورد درباره ی اِتانبای کاتراک به سال ۱۹۷۵؛ دو جلد جشن نامه به افتخار پروفسور مری بویس، که در ۱۹۵۸ در Acta Iranica به چاپ رسید.
پروفسور بویس، با کار حاضر، که اوج پژوهش ها و نوشته های به چاپ رسیده ی پیشین اوست، تمامی دانش جویان فرهنگ و دین ایرانی را وام دار خود کرده است.

احسان یارشاطر

سردبیر

یادداشت مترجم

این کتاب سومین اثری است که از خانم مری بویس به فارسی ترجمه می کنم؛ و باور دارم نوشته های این بانوی دانشمند، که همه در میدان زبان و فرهنگ و کیشِ ایرانی می کاوند و نوری رخشان تر بر تاریکی های تاریخی اقوام ایرانی می افشانند، باید بارها به فارسی ترجمه و چاپ شوند تا یادگارهای فرهنگ و تاریخ این سرزمین، که ریشه های کیستی و هستی مایند، بیشتر و گسترده تر در دسترس باشند و شناخته شوند.
مری بویس که با کتاب و دانشگاه از کیش زرتشت آموخته بود، به ایران آمد و چند زمانی از ارزشبارترین روزگار خود را در روستاهای غبارآلود و دورافتاده ی کویر یزد و در میان زرتشتیان گذراند تا بیش بیاموزد از سنت ها و فرهنگ هزاران ساله، و ژرف تر دریابد آن کیش باستانی را. سپس که مری بویس در اندیشه ی نوشتن تاریخ روشن دیانت زرتشتی افتاد، که سخت آشفته و تاریک می نمود، به پژوهیدن گسترده ی زمان های تاریخی و پیش از آن پرداخت و خوانش ژرف صدها کتاب را آغازید در زمینه های تاریخ، زبان شناسی، جغرافیای قدیم، باستان شناسی، قوم شناسی، مصرشناسی، هندشناسی، آشورشناسی، سکه شناسی، سفرنامه های عتیق و جدید، کتاب های دینی ادبی و فلسفی به زبان های فارسی، پارسی میانه، پارسی باستان، سغدی، اوستایی، فرانسوی، انگلیسی، یونانی؛ که برآیند آن کتاب حاضر است، که نکته به نکته ی آن را به صورت گوهرهایی خُرد از آن سرچشمه ها بیرون کشیده و همانند نقش موزاییک دلپذیری در کنار هم نهاده است؛ آن هم در پایگاهی که بیش ترین نکته هایش به پشتوانه ی سندی معتبر است.
در ترجمه کوشیده ام تمام ظرایف صفحه آرایی کتاب مبدا را رعایت کنم؛ عنوان تمامی کتاب ها به صورت ایرانیک آمده است. نام های جاها و کسان را در سرتاسر کتاب با حروف درشت آورده ام؛ و عنوان جستارها و گفتارها در «قلاب» دیده می شوند. در سرتاسر کتاب شماره ها همه از نویسنده اند، که در پایان هر فصل در بخش یادداشت ها توضیح و تفسیری پیرامونشان می آید. برداشت های مترجم با ستاره مشخص شده در پانوشت آمده است. هرگاه از کتاب های معتبر ایرانی شاهدی به صورت گفتاورد آمده، آن گفتاورد را عینا از کتاب مرجع استخراج کرده در میان «قلاب» آورده ام. بخشی از گفتاوردهای اوستا و خرده اوستا از ترجمه های موجود نقل شده، برخی دیگر را از متن کتاب ترجمه کرده ام، و همچنین است گفتاوردهای دیگر از کتاب های غیر ایرانی و سنگ نبشته ها که همه از متن انگلیسی کتاب مبدا ترجمه شده اند و نیز در سرتاسر کتاب «الکساندر» را به جای «اسکندر» آورده ام، و «راستی و کژی» را به جای «خیر و شر»، «تاریخ مسیحی» را به جای میلادی، «پارسی میانه» را به جای «پهلوی»، و «کژدینی» را به جای «ارتداد». در یادداشت ها: «سنج» به معنای «بسنجید با» و «صص آ.» به معنای «صفحات آینده» است.
ویراستاری این کتاب وامی گران دارد به کوشش های صمیمانه و بی دریغ دانشور فرزانه، علی بهبهانی، که اگر توجه و مهر ایشان نمی بود، این ترجمه بس آشفته و نابسامان می نمود.
باور دارم که کوشش حاضر به دور از لغزش نیست، و امید که فرهیختگان ببخشایند و خطاها را به یاد آورند تا در پالودنشان کوششی دیگر به کار گیرم.

ابوالحسن تهامی

نظرات کاربران درباره کتاب آیین زرتشت‌ کهن‌روزگار و قدرت ماندگارش

البته من کتاب رو نخوندم ولی مری بویس تنها مرجع اطلاعات در مورد زرتشته که مطمعنه . اما اینطور که مشخصه مترجم به طور کلی یک فاجعه رقم زده
در 1 سال پیش توسط هادی شفیعی
افتضاحه.این کارها توهین به شعور آدما هست..
در 1 سال پیش توسط علیرضا آریانژاد
چرا این طوریه؟!؟اصلا زبونش قابل فهم نیست،اگر قرار بود که من همین مطالب رو بخونم تو اینترنت رایگان بود،من فکر کردم به زبان ساده تر و بهتری نوشته این که شما دارید پول میگیرید بابت این کتاب نا مفهوم
در 2 سال پیش توسط aba...076
بسیار گنگ و بدفهم نوشته شده و از آن مبهم‌تر ترجمه شده! به هیچ عنوان ارزش خریدن ندارد.
در 2 سال پیش توسط آرمین اسدزاد
نشر فروهر که زرتشتی و بسیار فرهیخته هستند کتاب های بسیار بسیار جالبی درباره آشو زرتشت و سوشیانت و .... دارد همه کتاب ها به دور از تعصب و بر پایه مطالعات و منابع معتبر نوشته شده است.
در 10 ماه پیش توسط ف م ح
متاسفم همچین ترجمه ای اجازه ی چاپ گرفته
در 1 سال پیش توسط حامد نباتی
چرا دانلود نمیشه با اینکه اعتبار داریم.
در 9 ماه پیش توسط hamed hamid