فیدیبو نماینده قانونی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ماموگرافی به زبان ساده

کتاب ماموگرافی به زبان ساده

نسخه الکترونیک کتاب ماموگرافی به زبان ساده به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ماموگرافی به زبان ساده

ماموگرافی مجموعه‌ای از تصاویر رادیوگرافی با استفاده از اشعه ایکس به صورت دو بعدی و سیاه و سفید و روشی تشخیصی برای کشف سریعتر سرطانهای غیر قابل لمس سینه است. ماموگرافی یک آزمون پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشک در تشخیص و درمان کمک می‌کند. ماموگرافی می‌تواند ناهنجاریهای کوچکی در بافت سینه در حد نیم سانتی متر را مشخص کند. هر فرد یا پزشک، توده‌ای در بافت سینه را تا به اندازه دو برابر این مقدار (یک سانتیمتر) نرسیده باشد نمی‌تواند لمس کند. وقتی کانونی سرطانی در سینه خانمی ایجاد می‌شود، حدود ۱۰ سال طول می‌کشد تا قابل لمس شود. انجام ماموگرافی و معاینه‌های دوره‌ای باعث می‌شود سرطان سینه در اوایل ظهور خود (قبل از آنکه به توده تبدیل شود) تشخیص داده شود. سرطانی که زود تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است و فرد می‌تواند از زندگی طبیعی و عمر کامل خود برخوردار باشد. اگر صبر کنیم تا توده سرطانی سینه به قدری بزرگ شود که با دست قابل لمس باشد، کمی دیر شده است و درمان آن دشوار خواهد بود. هدف اصلی از ماموگرافی، شناسایی زودهنگام سرطان سینه است.

ادامه...

بخشی از کتاب ماموگرافی به زبان ساده

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی مجموعه ای از تصاویر رادیوگرافی با استفاده از اشعه ایکس به صورت دو بعدی و سیاه و سفید و روشی تشخیصی برای کشف سریعتر سرطانهای غیر قابل لمس سینه است. ماموگرافی یک آزمون پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشک در تشخیص و درمان کمک می کند.
ماموگرافی می تواند ناهنجاریهای کوچکی در بافت سینه در حد نیم سانتی متر را مشخص کند. هر فرد یا پزشک، توده ای در بافت سینه را تا به اندازه دو برابر این مقدار (یک سانتیمتر) نرسیده باشد نمی تواند لمس کند. وقتی کانونی سرطانی در سینه خانمی ایجاد می شود، حدود ۱۰ سال طول می کشد تا قابل لمس شود.
انجام ماموگرافی و معاینه های دوره ای باعث می شود سرطان سینه در اوایل ظهور خود (قبل از آنکه به توده تبدیل شود) تشخیص داده شود. سرطانی که زود تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است و فرد می تواند از زندگی طبیعی و عمر کامل خود برخوردار باشد. اگر صبر کنیم تا توده سرطانی سینه به قدری بزرگ شود که با دست قابل لمس باشد، کمی دیر شده است و درمان آن دشوار خواهد بود.
هدف اصلی از ماموگرافی، شناسایی زودهنگام سرطان سینه است.
ماموگرافی می تواند سرطان سینه را ۱۰ سال قبل از آنکه قابل لمس باشد، شناسایی نماید.

اشعه ایکس چیست؟

نوعی از انرژی تابشی مثل نور یا امواج رادیویی است، برخلاف نور، اشعه ایکس به دلیل فرکانس بسیار پایینی که دارد (محدوده طول موج اشعه ایکس حدود هزار بار کوچکتر از طول موج نور مرئی است) می تواند از بدن عبور کند که این توانایی به تصویربردار یا رادیولوژیست این امکان را می دهد تا تصویری از ساختار داخلی بدن تهیه کند. این تصاویر در فیلم فتوگرافیک یا مونیتور کامپیوتر به نمایش در آورده می شوند.
میزان اشعه ای که در ماموگرافی استفاده می شود را معمولا با مقدار اشعه دریافتی از چند مایل سفر هوایی یا سه تا پنج ماه تابش زمینه ای در سطح دریا مقایسه می نمایند.
یکی از چیزهایی که متخصص رادیولوژی در ماموگرافی به دنبال آن می گردد "میکروکلسیفیکاسیون" یا ذرات ریز رسوب کلسیم است که به صورت نقاط سفید رنگ کوچک در گرافی خود را نشان می دهند. منشا ایجاد این ذرات تاکنون نامعلوم است، این رسوبات به مقدار کلسیمی که از راه خوردن، نوشیدن یا مکمل های غذایی دریافت می شود ارتباطی ندارند. حدود ۸۰% این ذرات ریز کلسیمی بی خطر هستند و در مواردی ممکن است نشانه سرطان سینه باشند. متخصص رادیولوژی بسته به نوع و الگو و شکل این ذرات، ممکن است تشخیص دهد که لازم است نمونه برداری بافتی (بیوپسی) انجام شود یا تصاویر رادیوگرافی با بزرگنمایی بیشتر انجام گیرد یا ماموگرافی تکرار گردد.

سرطان سینه

سرطان سینه، شایعترین نوع سرطان بین زنان می باشد و همچنین بعد از سرطان ریه، دومین علت مرگ و میر به دلیل سرطان در زنان است.
در مقایسه با معاینه بالینی، ماموگرافی می تواند تعداد بسیار بیشتری از سرطانهای مهاجم را که در مراحل اولیه قرار داشته و کوچک و غیر قابل لمس هستند تشخیص دهد.
همچنین سرطانهایی که از نظر ابتلای غدد لنفاوی زیر بغل در مراحل مقدماتی قرار دارند با این روش، سریعتر قابل تشخیص می باشند.
در حال حاضر، عمل جراحی برای تعداد زیادی از سرطانهای سینه که در مراحل اولیه قرار دارند به صورت محافظه کارانه انجام می شود. به همین دلیل، ماموگرافی اهمیت بیشتری یافته است، چرا که به وسیله آن می توان قبل از عمل جراحی متوجه شد که آیا کانونهای دیگری از بافت سرطانی در سینه مبتلا وجود دارد یا خیر؟ همچنین درباره وجود یا عدم وجود ضایعه در سینه مقابل نیز اطلاعاتی به دست می آید.
ماموگرافی روش تصویر برداری استاندارد جهانی جهت مشخص نمودن و تشخیص دادن تومورهای سینه است. سایر روشهای تصویربرداری مورد استفاده در کنار ماموگرافی و معاینه بالینی به طور عمده: سونوگرافی و ام آر ای می باشند. سی تی اسکن و سنتی ماموگرافی که تصویربرداری از سینه ها در پزشکی هسته ای می باشد در بعضی موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند. ماموگرافی نمی تواند و نباید جایگزین معاینه توسط پزشک متخصص شود.

نکته مهم

- تلفیق دو روش ماموگرافی و معاینه فیزیکی دقیق، بهترین راه تشخیص مراحل اولیه سرطان سینه می باشد.

سلول های سرطانی و شروع سرطان

تغییراتی که در یک سلول سالم ایجاد می شود آن را به یک سلول سرطانی تبدیل می کند. عموما شامل چندین مرحله بوده که هر مرحله خصوصیات جدیدی را به سلول بخشیده و تمایل آن را به سمت توموری شدن زیاد می کند.
این تغییرات عبارتند از:
- تغییرات ژنتیکی، امکان غیر قابل کنترل بودن رشد سلول را فراهم می کند.
- عدم نیاز سلول به القا گرهای تکثیر سلولی خارجی، در نتیجه سلول سرطانی خود به خود تکثیر می شود.
- رهایی از محل اصلی سلول در بافت، درنتیجه سلول سرطانی به راحتی پخش شده و تکثیر می یابد.
- هیپوکسیک که (فقر اکسیژن) شدن سلول توموری که به خاطر رشد سریع این سلول حادث می شود، بنا به این دلیل جهت تامین اکسیژن، سلول های سرطانی تولید رگ های خونی را القا می کنند.

سرطان سینه در مردان

سرطان سینه در مردان نیز مشاهده شده است. طبق آمار جهانی حدود ۱% کل مبتلایان به این سرطان را مردان تشکیل می دهند. این سرطان در مردان بسیار خطرناکتر از زنان می باشد.
احتمال ابتلا به سرطان پستان در مردان به بزرگ یا کوچک بودن پستان بستگی ندارد، بزرگ شدن سینه در بعضی از مردان ممکن است اتفاق افتد که خود عارضه ای جداگانه از سرطان سینه می باشد که در اصطلاح علمی ژنیکوماستی نامیده می شود.
عارضه ژنیکوماستی به دنبال اختلالات هورمونی در مردان ایجاد می شود که تشخیص آن بر عهده پزشک متخصص است. این عارضه در هر سنی ممکن است اتفاق افتد ولی اغلب در سنین نوجوانی بروز می نماید. بزرگی غدد پستان در مردان چندان خطرناک نیست و معمولا انسان را از لحاظ روانی تحت تاثیر قرار می دهد اما سرطان پستان در مردان بسیار خطرناک می باشد.
محققان چند عامل را دلیل این خطر عنوان کرده اند:
۱- عدم آگاهی مردان از علائم و نشانه های سرطان سینه
۲- احساس خجالت و ممانعت از طلب یاری
معمولا مردان هنگامی که بیماری به مرحله پیشرفته رسیده است به پزشک متخصص مراجعه می نمایند که این امر شانس زنده ماندن آنها را به مقدار زیادی کاهش می دهد.
به طور کلی دلیل اصلی ایجاد سرطان سینه در مردان، کم شدن هورمون های مردانه یا افزایش هورمون های زنانه است. هر عاملی که باعث کاهش هورمون های مردانه یا افزایش هورمون های زنانه در مردان گردد می تواند خطری در جهت ایجاد این نوع بیماری محسوب گردد.
در زیر چند عامل به عنوان مثال آورده شده است:
سن بالا: افزایش سن عامل مهمی در ایجاد سرطان سینه در مردان است. با بالا رفتن سن، سطح هورمون های مردانه کاهش می یابد که معمولا پس از ۵۰ سالگی اتفاق می افتد.
سابقه فامیلی: از هر ۵ مرد مبتلا به سرطان سینه، یک نفر سابقه فامیلی ابتلا به این نوع بیماری را داشته است.
جهش های ژنتیکی: برخی از جهشهای ژنتیکی باعث رشد سینه های مردان شده و باعث کوچک ماندن بیضه ها می گردند که گاهی ممکن است قدرت اسپرم سازی نیز نداشته باشند. در این افراد اغلب میزان هورمون های زنانه بالا می باشد.
کار در محیط های گرم: کار کردن در محیط های گرم می تواند روی بیضه ها تاثیر منفی بگذارد در نتیجه باعث کم شدن هورمون های مردانه گردند.
مشکلات کبدی: مردان مبتلا به بیماری های پیشرفته کبدی، میزان هورمون جنسی مردانه کمتر و هورمون جنسی زنانه بالاتری دارند.
مصرف استروژن: گاهی در مردان مبتلا به سرطان پروستات، از استروژن برای کوچک کردن اندازه تومور استفاده می شود که این گونه درمان ممکن است احتمال ابتلا به سرطان سینه را در این مردان به مقدار اندکی افزایش دهد.
اضافه وزن زیاد: سلولهای چربی موجود در بافت چربی مردان چاق، می توانند سبب تبدیل هورمون های مردانه به زنانه گردند.
مصرف داروهای زیبایی اندام: مصرف اینگونه داروها باعث کاهش هورمون های مردانه می گردند. در ایران آمار ابتلا به سرطان سینه در ورزشکاران حدود ۴ برابر آمار جهانی است که اغلب صاحبنظران مصرف داروها جهت زیبایی اندام را عامل آن می دانند.
به طور کلی دو نوع ماموگرافی وجود دارد:
ماموگرافی تشخیصی و ماموگرافی تصویربرداری.
ماموگرافی تشخیصی و ماموگرافی تصویربرداری دو مقوله متفاوت محسوب می شوند. در ماموگرافی تشخیصی، سینه از جهات مختلف تحت بررسی قرار می گیرد، در حالیکه در ماموگرافی تصویربرداری، سینه، تنها از دو جهت معمول تحت بررسی قرار می گیرد. بنابراین ماموگرافی تشخیصی به مراتب از ماموگرافی تصویربرداری، وقت گیرتر و پرهزینه تر است.
ماموگرافی به تنهایی نمی تواند وجود سرطان را در منطقه غیر طبیعی اثبات کند. چنانچه در ماموگرام، مشکوک به سرطان باشیم، تصویربرداری های دیگر سینه یا نمونه برداری (بیوپسی) به منظور انتخاب نمونه از بافت و آزمایش زیر میکروسکوپ باید صورت گیرد. این تنها روش مسلم به منظور آشکارسازی سرطان سینه است. البته حدود ۶۵% تا ۸۰% نمونه برداری های انجام شده، خوش خیم گزارش شده اند. تومورهای خوش خیم با فراوانی بالایی در افراد سالمند یافت می شوند.
ویژگیهای تومورهای خوش خیم به طور مختصر عبارتند از:
۱. معمولا در یک جا ساکن هستند.
۲. اندازه نسبتا کوچکی دارند.
۳. قدرت تهاجم به سایر بافت ها را ندارند.
۴. معمولا مرز بین تومور و بافت سالم توسط کپسول تومور مشخص است.
تومورهای بدخیم که سرطان محسوب می شوند ویژگی هایی تقریبا متفاوت با تومورهای خوش خیم دارند:
۱. سرعت رشد بسیار بالایی دارند.
۲. خاصیت گریز از مرگ سلولی دارند.
۳. قدرت تهاجم به بافت های دیگر یا متاستاز (انتشار) دارند.

کدام خانمها باید بیشتر مراقب این بیماری باشند؟

بیشتر از همه، کسانی که سابقه شخصی ابتلا به سرطان سینه دارند (به عنوان مثال فردی که قبلا به سرطان سینه دچار و درمان شده یا یک سینه وی درگیر سرطان و برداشته شده است،...) یا کسانی که سابقه فامیلی (مادر، خواهر یا دختر) سرطان سینه داشته باشد. البته عوامل دیگری نیز دست اندر کارند که در زیر به آنها اشاره می گردد.
زنایی که دارای خطر بالاتر ابتلا به سرطان سینه می باشند:
- سابقه شخصی سرطان سینه
- سابقه فامیلی(در صورتی که مادر، خواهر یا دختر زنی سابقه سرطان سینه داشته باشد)
- تغییرات خاص سینه در بیوپسی(نمونه برداری)
- رادیوتراپی(درمان با اشعه ایکس): زنانی که قبل از ۳۰سالگی، رادیوتراپی قفسه سینه از جمله پستان داشته اند طی زندگی خود در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. این مورد شامل زنان درمان شده برای بیماری لنفوم هوچکین می باشند.
- وجود نمایی متراکم در سینه در ماموگرافی
- شروع قاعدگی در سن پائین و یائسگی در سنین بالاتر از معمول
- زایمان اول در سن بالاتر از ۳۰ سال
- مصرف هورمونهای استروژن و پروژسترون برای بهبود علایم یائسگی
- چاقی، عدم تحرک و ورزش مناسب
- مصرف الکل، استعمال دخانیات و مصرف چربی زیاد
- نژاد سفید
برخی از محققان معتقدند که مصرف داروهای ضدبارداری به مدت ۴ سال یا بیشتر، قبل از اولین بارداری، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

چه کسانی باید ماموگرافی انجام دهند؟

گفته می شود اگر خانمی هیچ عامل خطری برای سرطان سینه نداشته باشد بایستی اولین ماموگرافی را در سن ۴۰ سالگی(۱) انجام داده و تا ۵۰ سالگی هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهد و از سن ۵۰ سالگی هم سالانه یک ماموگرافی توصیه می شود.
توصیه های موسسه ملی بهداشت در مورد ماموگرافی غربالگری:
- زنان ۴۰ ساله و مسن تر باید هر ۲-۳ سال ماموگرافی را انجام دهند.
- زنان دارای خطر سرطان سینه بالاتر از میانگین باید در مورد ضرورت انجام ماموگرافی قبل از ۴۰ سالگی و دفعات انجام آن با پزشک خود مشورت کنند.
در بسیاری از کشورها ماموگرافی به عنوان روش غربالگری و بیماریابی روی تمامی زنان سالم اجرا می شود.

نظرات کاربران درباره کتاب ماموگرافی به زبان ساده