فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نظری و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب زوج آسمانی

کتاب زوج آسمانی

نسخه الکترونیک کتاب زوج آسمانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب زوج آسمانی

کتاب حاضر که به عنوان یک کتاب آموزشی به موضوع ازدواج و مسایل مربوط به آن پرداخته است، تا هم در جهت رشد و اعتلای سطح آگاهی افراد به خصوص جوانان گام بردارد و هم از بروز مسایل و مشکلات بی­اهمیتی که عمدتاً در هنگام ازدواج رخ می­دهد جلوگیری نماید.

  • ناشر انتشارات نظری
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 0.59 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۳ صفحه
  • شابک

معرفی رایگان کتاب زوج آسمانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

سال­هاست در ذهنم به این نکته می­اندیشم که برای دختران دینی­ام که خطبه عقد را جاری می­کنم، چرا که در حدیث حضرت است وقتی عاقدی خطبه عقد را جاری می­کند زوجه در حکم دختر اوست و از این تعدّد و تنوع راه­ها که آدمی را بی­تلاطم و تزاحم مبتلا می­کند. بهترین و قشنگ­ترین راه را برای خوشبختی و سفید بختی و آرامش در زندگی آن­ها از تجربه و علم اندکم توصیه­ای آسان و روان داشته باشم بعد از خواندن قریب به چهار هزار خطبه عقد و ۱۲ سال و بیش از هزار بحث مشاوره در موسسه زوج آسمانی به این نتیجه رسیدم که بهترین و قشنگ­ترین و آسان­ترین راه برای رسیدن به ­خوشبختی و سفیدبختی در زندگی زناشویی و مشترک عمل نمودن به دستورات الهی و جامعه عمل پوشیدن به ­سنت حسنه حضرت رسول اکرم صلی­اله­علیه­وآله است چرا که در حدیثی می­فرمایند: النِکاحُ سُنَتی فَمَن رغب عن سنتی فلیس منی و این زیبا است که زمانی قصد ازدواج داریم از ابتدا تا انتها برای رضای خدا و قصد قربت داشته باشیم و به ­او تکیه کنیم اگر چنین کنیم این ازدواج، ازدواج الهی خواهد بود و ازدواج الهی: این ازدواج هم جنبه انسانی دارد و هم جنبه دینی و در بین انواع ازدواج­ها بهترین نوع ازدواج است درست است که صفات انسانی ممکن است در بعضی از افراد باشد ولی اگر متکی با مسائل دینی و ایمانی باشد عمیق­تر و ضمانت بقا دارد و از آنجا که دین اسلام دین کاملی است در رابطه با ازدواج در تمام موارد توصیه دارد و آن­هایی که به این توصیه­ها عمل نموده­اند زندگی خوب و خرمی را بنا نموده و ثمره زندگی­شان که همان فرزندان صالح است شیرین و قشنگ­تر خواهد بود.

سخن موسس

سلام

سلامی به گرمی آفتاب عالم­تاب به سبزی کوهساران سرسبز بهاران و به شهد عسل­های کوه­های سر به فلک کشیده سبلان در آستانه سال نو بر آن شدم که هدیه­ای ناقابل همراه با چند نکته در مورد امر مقدس ازدواج تقدیم نمایم.
ازدواج امر مقدس و دستور خداوند و سنت حضرت رسول اکرم(س) که این امر به هیچ عنوان نباید به تاخیر افتد حتی در صورت نیاز مالی و فقر، چون خداوند در قرآن کریم در سوره نور آیه ۲۶می­فرماید: باید وسیله ازدواج مردان بی زن و زنان بی شوهر و بردگان و کنیزان صالح را فراهم آورید، اگر تهیدست باشند بی­نیازیشان را خداوند از فضل خویش تضمین می­کند.
برای ازدواج حسنات بی­شماری در آیات و روایات برشمرده­اند ولی بطور خلاصه ازدواج عسل است.
عسل چیست؟
ماده­ای شیرین است در حالی که فسادپذیر نیست
دارو می­باشد اما عوارض جانبی ندارد
غذاست، هم غذای جسم و هم غذای روح
خداوند در آن شفا قرار داده یعنی درمان کامل است
ازدواج چیست؟
عسلی است که نخورده دهان شیرین می­شود (همه از این لفظ لذت می­برند) و مایه برکت و ثروت و بی­نیازی می­شود. بهره­برداری از آن رشد و نمو پیدا می­کند دارای رنگ، بو، مزه، میوه و گل جدید می­شود. اتحاد، مودت، شرافت اجتماعی، عزت نفس و بی­نیازی و هزاران فایده دیگر ثمره آن است و در نهایت لطف الهی را شامل جامعه می­کند و برای هر طرف شیرین خواهد بود وبرای رسیدن به این عسل بهترین راه را قرآن کریم بیان می­کند: اَلخَبَیثَتُ لِلخَبِیثینَ وَ اَلخَبِیثُنَ لِلخَبِیثَتِ وَالَطَّیِّبَتُ لِلطَّیّیِبِینَ وَ اَلطَّیّبُونَ لِلطّیّبَت، زنان پاکدان مخصوص مردان پاکدامن متقی است و مردان مومن و با شرافت به زنان عفیف تعلق دارد و زنان بد برای مردان بد.
در آخر این­که سالی پر از نور و سرور همراه با صفا و صمیمیت و سلامتی همراه با یک دنیا آرامش و آسایش را از خداوند منان برای همه عزیزان خواستارم.

با ادب و احترام
موسسه زوج آسمانی
سید محمدحسین نوری

تقدیم به تنها زوج آسمانی جهان آقا امیرالمومنین علی (ع) و خانم فاطمه زهرا (س)، آنان که در تمام دوران زندگی زناشویی بهترین برای خود، فرزندان خود و همه مردان و زنان در طول تاریخ بوده­اند.
و همچنین
به دختران و پسرانی که در آغاز زندگی مشترک جویای راه سعادت و خوشبختی هستند. تقدیم به آنها که دوست دارند واحد خانواده­ی خود را به برکت دستورات محمّدی (ص) علوی و فاطمی (ع) بارآوردند و از این راه به اصطلاح جامعه بزرگ اسلامی که از این واحدها تشکیل می­یابد خدمت نمایند.
تقدیم به عزیزانی که راه عشق می­جویند.
تقدیم به پدران و مادران خصوصاً به پدر مهربان­تر از جانم و مادر خوبم که در اندیشه­ی تربیت فرزندان، کانون گرم خانواده را می­طلبند.

موسسه زوج آسمانی در یک نگاه

موسسه زوج آسمانی در روز سیزدهم رجب سال ۱۳۸۳ به نام تنها زوج آسمانی آقا امیرالمومنین (علیه­السلام) و بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیه) به ثبت رسید.
الف: اهداف
۱- آشنایی زوجین در مورد ازدواج و سنت­های آن مانند: انتخاب همسر، خواستگاری، بله برون، نامزدی، مهریه و انواع آن، انواع عقد، نفقه، سند نکاحیه، شرایط ضمن عقد و غیره.
۲- ارئه مشاوره­های قبل و بعد از ازدواج مطابق با معیارهای قرآنی، دینی، اجتماعی و سنت­های قومی و محلی.
۳- ثبت عقد ازدواج در دفاتر رسمی ازدواج همراه با خواندن خطبه شرعی همراه با تذکرات و توصیه­های دینی.
۴- ارائه کلیه خدمات مربوط به ازدواج برابر با اساسنامه.
ب: کارهای انجام شده
۱- تاسیس دفتر اصلی و ثابت در سال ۱۳۸۵
۲- اتاق عقد اختصاصی زیبا، وسیع و آرام در شان زوجین
۳- ۸۲۶ مورد مشاوره
۴- ۱۲۳۸ فقره معرفی­نامه پزشکی و تست سلامت برای زوجین
۵- ۱۸۶۳ فقره ثبت عقد دائم
۶- ارائه خودکار، دفترچه خاطرات و جلد شناسنامه به انتخاب زوجین در هنگام ثبت عقد به تمامی زوجین
۷- هدیه به همراهان زوجین به مناسبت­هایی مانند عید غدیر، سیزدهم رجب، نیمه شعبان بالغ بر ۳۰۰ هزار تومان.
۸- ارسال کارت تبریک برای اولین سالگرد ازدواج برای تمامی زوجین
۹- فرستادن هدیه برای کودکان زوجینی که کپی شناسنامه فرزندشان را برای ما ارسال نموده­اند.
ج: اهدا هدایا به قید قرعه
۲ قطعه سکه طلای تمام بهار آزادی به زوجین
۶ قطعه سکله طلای نیم بهار آزادی به زوجین
۹ قطعه ربع سکه طلای بهار آزادی به زوجین
اردوی زیارتی دسته جمعی تعدادی از زوجین به شهر مقدس قم در سال ۱۳۸۶

تعریف ازدواج

ازدواج عملی است که پیوند بین دو جنس مخالف را بر پایه­ی روابط جنسی ایجاد می­شود و رابطه دو فرد از یک جنس چه به طور دائم و چه موقت ازدواج خوانده نمی­شود از سوی دیگر ازدواج و قرارداد ناشی از آن دارای نوعی تقدس است و برخی معتقدند که تقدس زوجیت را مهم­ترین وجه تمایز آن را از دیگر روابط بین انسان­هامی­دانند. ازدواج اولین مرحله­ی خروج از خود طبیعی فردی و توسعه پیدا کردن شخصیت انسان است. شخصیت انسان پس از ازدواج به یک شخصیت مسئوولیت­پذیر و اجتماعی تبدیل می­شود پس می­توان ازدواج را مایه­ی رشد و کمال یافتن انسان دانست و در واقع خداوند انسان را به گونه­ای آفریده که بدون جنس مخالف ناقص بوده و با جنس مخالف کامل می­شود یعنی مرد به زن نیاز دارد و زن به مرد. بنابراین رابطه بین زن و شوهر زمانی برقرار می­شود که هر دوی آن­ها با اندیشه­ی متعالی و انگیزه­ای قوی تلاش کنند که یکدیگر را مورد حمایت عاطفی قرار دهند به زندگی تنوع و نشاط بخشند و هر روز بهتر از روز آشنایی برجاذبه­های رفتاری و کلامی خویش بیفزایند از مزایای آن می­توان به چند نکته اشاره کرد. ایجاد محیطی آرام برای رسیدن به غرایز جنسی. انجام سنت پیامبر (ص) و عمل به دستور خداوندی جلوگیری از ابتلا به بیماری­های مقاربتی مثل سوزاک و ایدز بستن پیمان عشق و احترام و حمایت از یکدیگر افزایش سلامت جنسی و جسمی و کاهش خطر ابتلا به بیماری­های قلبی و عروقی و افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر، گوشه­نشینی. تربیت و پرورش فرزندان صالح برخورداری از حمایت قانونی در اجتماع برای انجام فعالیت­های اقتصادی افزایش سطح روابط اجتماعی و شغلی.
ازدواج مرحله ی مهمی از تشکیل خانواده است که بیش از همه مراسم و رویدادهای زندگی انسان در جنبه های متعدد فردی و زیستی و اجتماعی، امری جهانی از نظر هدف ثابت و پایدار است. این فرایند عبارت است از کنش متقابل مرد و زنی که برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده اند. ازدواج، بین فرهنگ و طبیعت تعادل برقرار می کند ذکر شد از نوعی تقدس برخوردار است و در مقایسه با سایر روابط انسانی، تمامیتی بی نظیر دارد؛ بدین معنا که ابعاد زیستی، اقتصادی، عاطفی، روانی و اجتماعی زندگی را پوشش می دهد.
تعالیم اسلام نیز بر نکات فوق در ازدواج تاکید دارد، هر چند برخی را بیشتر مورد توجه قرار می دهد. اسلام ازدواج را قراردادی با شرایط ویژه می داند و نسبت به ملل و ادیان دیگر، برای مسلمانان در ازدواج شرایط بیشتری مقرر کرده است، هر چند ازدواج سایر فرهنگ­ها را در ظرف و قالب خود به رسمیت می شناسد. نکته دوم، استحکام این قرارداد است. در قرآن از ازدواج به عنوان «پیمانی محکم» یاد شده است و جملاتی که در عقد ازدواج و هم زمان با آن از سوی یک طرف گفته می شود و طرف مقابل نیز آن را می پذیرد، نشان از استواری این پیوند دارد. برخی از این جملات از متن قرآن گرفته شده و بر این استوار است که زن و مرد باید به صورت مناسب و مطلوب به زندگی مشترک خویش ادامه دهند، و در صورتی که بخواهند از هم جدا شوند باید با احسان و نیکی به یکدیگر همراه باشد. در عین حال، پیمان زناشویی محکم ترین قرارداد اجتماعی است که می توان آن را ناشی از دوستی شدید و رحمت متقابل بین زن و شوهر دانست که قرآن به آن اشاره کرده است. این دوستی، قوی ترین امری است که فرد بر آن اعتماد کرده، والدین، خواهر و برادر و همه خانواده را رها می نماید و راضی می شود با فردی که نسبت خونی با او ندارد، زندگی کند و در سختی و آسایش با او شریک باشد. از نشانه های مهم خداوند در خلقت انسان، جذبه روان شناختی در وجود مرد و زن است که می پذیرند از نزدیکان جدا شوند و فرد ناآشنایی را به همسری برگزینند تا مایه آرامش یکدیگر شوند و رابطه دوستانه ی آن­ها از هر رابطه دیگر عمیق تر گردد.
به نظر می رسد، زن و مرد تنها در صورت اطمینان به عمق این رابطه و گوارا بودن زندگی مشترک، به ازدواج رضایت می دهند. این پیمان فطری، بسیار محکم و امری ورای ارضای جنسی است و اطمینان زن و مرد به یکدیگر بیش از اطمینان افراد به هم در هر رابطه دیگر انسانی است. این امور باعث می شود ازدواج به پیمان محکمی تبدیل شود. اگر بخواهیم عمق ازدواج را بدانیم به مجموع این احادیث توجه کنیم.
از آثار روان شناختی ازدواج که تا حدی به نوع این پیمان مربوط می شود، تاثیر و تاثر شدید زن و شوهر از یکدیگر است که شاید بتوان آن را عمیق ترین و قوی ترین تاثیر و تاثر متقابل در روابط اجتماعی دانست. عبارت­هایی در متون اسلامی، به این واقعیت روان شناختی اشاره دارد. در مورد مردان گفته شده است که با ازدواج اختیار خود را به دست زن می دهند، پس متوجه باشند عنان اختیار خود را به دست چه کسی می دهند. همچنین هنگام ازدواج گفته شده است که ببین چه کسی را در کنار خود قرار می دهی، در مالت شریک می کنی و بر دین و اسرارت آگاه می سازی. در مورد زنان نیز گفته شده است که با ازدواج به تبعیت کامل شوهر درمی آیند. هر دو تعبیر، نشان از وابستگی عمیق و متقابل بین زن و مرد دارد. بر این اساس، هر یک از زن و مرد، در رفتار و افکار و نگرشها به شدت تحت تاثیر طرف مقابل قرار می گیرد.
از آن جا که این امر لازمه ازدواج است، در تعالیم اسلام توصیه های اکیدی درباره ی گزینش همسر به ویژه شوهر وجود دارد؛ از جمله این که اعتقادات و رفتار فرد مورد گزینش در مسیر صحیح باشد، از نکات دیگر، نگاه معنوی به ازدواج و جنبه تقدس آن در اسلام است. به طور کلی می توان گفت: هر گونه تقدس در ازدواج ریشه در ادیان الهی دارد. بسیاری از جوامع بشری مراسم ازدواج را در عبادتگاه ها برگزار می کنند؛ برای مثال، مسیحیان ازدواج را یک امر دنیوی نمی دانند؛ زیرا ازدواج نشانه ی محبت خدا، به بشریت است. آنان این مراسم را در کلیسا، و ادیان دیگر در عبادتگاه های خود برگزار می کنند. تعبیرهای متون اسلامی، به گونه های مختلف بر تقدس ازدواج تاکید می کنند. برخی از این جملات عبارت از: بیشتر اهل جهنم کسانی هستند که ازدواج نکرده اند؛ کسی که ازدواج کند نیمی از دین خود را کامل کرده است؛ یکی از زمان های نزول رحمت خدا هنگام برگزاری عقد ازدواج است. همچنین بسیاری از رفتارهای خانوادگی، در اسلام به منزله عبادت محسوب می شوند و حتی بعضی از آن­ها در شرایط خاص محبوب تر از برخی عبادتها اعلام شده است. همه این امور که به تقدس و معنویت ازدواج اشاره دارد، فرد را تشویق می کند تا مسئولیت­ها و رفتارهای خانوادگی را جزو وظایف دینی خویش قرار دهد و بدین ترتیب، امور زندگی دنیوی در مسیر تکامل معنوی و اخروی قرار گیرد. این در مقابل نگرشی است که راه رشد معنوی را در دوری ازدواج جستجو می کند. اگر می بینیم در تعالیم اسلام به افراد توصیه می شود پیش از اقدام به ازدواج، در گزینش همسر و انجام مراسم در مراحل بعدی، با نماز و دعا و توکل بر خدا رفتارهای خود را همراه کنند، به این جهت است که ازدواج را با معنویت همراه کنند و به آن تقدس بخشند تا بتوانند زمینه تکامل و رشد انسانی را فراهم آورند. از نکات دیگری که در دین اسلام در ازدواج مورد توجه قرار داده، مراسم و تشریفات آن است. اهمیت این مراسم به حدی است که اولیای دین (ع) تفاوت ازدواج و روابط جنسی نامشروع را در برگزاری مراسم ویژه که معمولاً همراه با جشن و شادمانی است، اعلام کرده اند. جالب توجه ان است که تعالیم اسلام برای مراسم ازدواج، استثناهایی در نظر گرفته که در واقع به بعد لزوم جشن و شادمانی در ازدواج باز می گردد. غنا که آوازخوانی طرب انگیز است، در برخی مراسم ازدواج با رعایت حدود خاص، جایز شمرده شده است. برگزاری مراسم ازدواج باعث می شود زن و شوهر، خود را از نظر روانی برای شروع یک زندگی مشترک آماده کنند و ازدواج را امر مهمی تلقی نمایند که افرادی زیادی در فراهم آوردن شرایط آن یاری کرده اند، نه یک مسئله ساده در زندگی که بتوان به آسانی آن را به هم زد، یا به وظایف مترتب بر آن بی اعتنا بود. حضور و شادی دیگران در این مراسم به رضایت زوجین و افزایش ارزش مثبت خود آن­ها کمک می کند. شروع زندگی جدید با برگزاری مراسم، تشویق دیگران را به نوعی همراه دارد و زمینه ازدواج افراد دیگر را نیز فراهم می کند.

مزایای ازدواج سالم برای خانم­ها

تحقیقات نشان می­دهد که خانم­هایی که در یک ازدواج سالم هستند نسبت به خانم­هایی که در ازدواج ناموفق هستند مزایای بیشتری دارند از جمله:
- از ارتباط خود راضی هستند.
- از نظر احساسی سالم­تر هستند.
- از نظر مالی غنی­تر هستند.
- کمتر قربانی خشونت سواستفاده­های جنسی و یا سایر جرم­هامی­شوند.
- تلاش کمتری برای خودکشی انجام می­دهند.
- از الکل و مواد مخدر استفاده نمی­کنند.
- زیر خط فقر به سر نمی­برند.
- با فرزندان خود ارتباط بهتری برقرار می­کنند.
- از نظر جسمانی سالم­تر هستند.

مزایای ازدواج سالم برای مردها

تحقیقات مزایای بسیاری زیادی را در مورد مردانی که در یک ازدواج سالم هستند نسبت به سایر هستند به سایر آقایان پیدا کرده است به نمونه زیر توجه کنید.
- عمر طولانی سلامت جسمانی تامین مالی اشتغال بلند مدت.
- دستمزد بالا.
- ریسک کمتر در روی آوردن به مواد مخدر مشروبات الکلی.
- داشتن ارتباط بهتر با فرزندان.
- احتمال کمتر به ارتکاب به جرم و جنایت.
- احتمال کمتر در خودکشی.

مزایای ازدواج سالم برای اجتماع

زمانی که در جامعه درصد افرادی که در یک ازدواج سالم هستند بیشتر شود مزایای بی­شماری به همراه آن­ها با اجتماع وارد می­شود.
– داشتن شهروندان سالم از نظر فیزیکی.
- دارا بودن شهروندان سالم از نظر احساسی.
- بالا رفتن درصد افراد تحصیلکرده.
- کاهش خشونت­های خانوادگی.
- کاهش آمار جرم و جنایت.
- کاهش ارتکاب به جرم در نوجوانان و جوانان.
- کاهش میزان مهاجرت.
- افزایش ارزش دارایی­های افراد.
- کاهش نیاز به خدمت مشاوره خانوادگی.

زمان مناسب ازدواج از دیدگاه اسلام

برای انجام ازدواج در فرهنگ­های مختلف، محدودیت زمانی وجود ندارد، ولی بیشتر در دوران جوانی ازدواج می کنند، امروز به علت تقویت خانواده ی هسته ای و دشواری های اقتصادی در جوامع صنعتی، متوسط سن ازدواج افزایش یافته است. بررسی های آماری نشان می دهد در ایران نیز میانگین سن در اولین ازدواج همین روند را دارد، با این تفاوت که این افزایش درمورد زنان بیشتر است.
در حدیث از پیامبر اکرم است که می­فرماید: معاد شاید آن است که دختر خون حیض را در خانه شوهر ببیند(۲) یعنی توصیه به ازدواج در زمان سن پایین نه سن بالا براساس سرشماری سال ۱۳۷۵، میانگین سن ازدواج در مردان ۲۵/۶  سال است که نسبت به مزایای ازدواج برای کودکان و نوجوانان.
تحقیقات نشان می­دهد که کودکانی که در آغوش گرم خانواده بزرگ می­شوند برتری بیشتر نسبت به سایرین دارند. از آن جمله می­توان موارد زیر اشاره کرد.
- احتمال ورود آن­ها به مدارج بالاتر علمی بیشتر است.
- از نظر آکادمیک بچه­های موفق­تری هستند.
- از نظر جسمی سالم­تر هستند.
- از نظر عاطفی سالم­تر هستند.
- احتمال خودکشی در آن­ها کمتر است.
- ناآرامی­های کمتری را در مدرسه از خود نشان می­دهند.
- احتمال کمتری وجود دارد که قربانی سواستفاده جنسی شوند.
- کمتر از الکل و مواد مخدر استفاده می­کنند.
- کمتر مرتکب جنایت می­شوند.
- ارتباط بهتری با پدر و مادر خود دارند.
- وقتی ازدواج کردند. احتمال طلاق کمتر است.
- در فقر بزرگ نمی­شوند.

فواید ازدواج

۱- عمل به دستور خداوند متعال
۲- انجام سنت پیامبر (ص)
۳- ایجاد محیطی آرام برای رسیدن به غرایز جنسی
۴- ایجاد آرامش و آسایش
۵- جلوگیری از ابتلا از بیماری­های جنسی و روحی
۶- افزایش سلامتی جنسی و جسمی و کاهش خطراتی ابتلا از بیماری­های قلبی و عروقی، گوشه­نشینی- افسردگی
۷- تربیت و پرورش فرزندان سالم
۸- حفظ نصف دین
۹- رزق و روزی فراوان
۱۰- بدست آوردن استقلال
۱۱- حس بزرگی
۱۲- بلندی همت
۱۳- ارضا کننده روح و جسم است
۱۴- عمیق و متمرکز کننده روح و جان است
۱۵- ثبات در اراده به وجود می­آورد
۱۶- دوام و بقای ازدواج می­تواند ابدی باشد
۱۷- در روح تعالی دارد
۱۸- نهایت بهره­بری از لذت­های معنوی

نظرات کاربران درباره کتاب زوج آسمانی