فیدیبو نماینده قانونی مجمع علمی و فرهنگی مجد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب قانون تجارت

کتاب قانون تجارت

نسخه الکترونیک کتاب قانون تجارت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب قانون تجارت

کتاب قانون تجارت، سومین کتاب مجموعه قوانین «مجد» است که اکنون تقدیم شما می‌گردد. این مجموعه شامل بیش از ۴۰ جلد کتاب قانون و مقررات مورد نیاز اقشار مختلف اعم از اساتیدِ محترم، دانشجویان عزیز و عموم کسانیکه به نوعی با قانون سر و کار دارند، می‌باشد.

ادامه...
  • ناشر مجمع علمی و فرهنگی مجد
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.67 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۳۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب قانون تجارت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

کتاب قانون تجارت، سومین کتاب مجموعه قوانین «مجد» است که اکنون تقدیم شما می گردد.
این مجموعه شامل بیش از ۴۰ جلد کتاب قانون و مقررات مورد نیاز اقشار مختلف اعم از اساتیدِ محترم، دانشجویان عزیز و عموم کسانیکه به نوعی با قانون سر و کار دارند، می باشد.
در تدوین این کتابها، به چند نکته توجه شده است:
الف: هر کتاب قانون به دستِ متخصصِ آن اعم از اساتید دانشگاه، وکلا، قضات و یا مسئولین بخش های حقوقی سازمانها و ادارات سپرده شده تا با اطمینان، مباحث و قوانینِ مربوطه، گردآوری و تدوین گردد. در عین حال واحد پژوهش «مجد» در جریان تدوین کتاب با اساتید، متخصصین و همچنین دانشجویان و مخاطبین کتاب، رایزنی کرده و به نظرسنجی پرداخته است تا کاری کم اشکال ارائه شده باشد. «انشاءاللّه»
ب: علاوه بر متن هر قانونی که نام کتاب را در بر می گیرد، سعی گردیده است قوانین، آئین نامه ها، دستورالعملها، بخشنامه ها، آراء وحدت رویه و نظرات مشورتی مربوط به آن نیز اضافه گردد تا خواننده را از مراجعه به مآخذ متعدد بی نیاز سازد.
ج: یکی از مشکلات و عیبهای بعضی از کتابهای قانون، اغلاط املائی و ویرایشی می باشد که گاهی معنی و هدف قانون را بکلی تغییر داده و باعث سردرگمی و اشتباهِ خوانندگان می شود. این مجموعه قوانین، با چندین بار کنترل و نمونه خوانی سعی گردیده با کمترین غلطِ املائی انتشار یابد.
د: در انتهای هریک از مجموعه قوانین «مجد»، فهرست موضوعی یا نمایه وجود دارد که این می تواند خوانندگان را برای رسیدن به هدف خویش کمک نماید.
ه: مجموعه قوانین «مجد» با استفاده امکاناتِ فنی چاپ مناسب اعم از نوعِ کاغذ خارجی، جلد گلاسه، طرح جلد تمام رنگی، صحافی مناسب منتشر می شود تا انشاءاللّه اثری ماندگار، با دوام و زیبا در کتابخانه های خوانندگان باشد.
کتاب قانون تجارت، به آقای حسین ساعتچی یزدی واگذار گردید تا باتوجه به تخصص و حرفه وکالتِ ایشان، تدوین این کتاب به نحواحسن، صورت گیرد.
در پایان لازم است از مصححان و نمونه خوانان محترم آقای جواد حاضری و خانم ترابیان همچنین از حروفچین هنرمند، خانم رحمانی و همکاران در بخش توزیع، آقایان امیدوند و راحل و خانم حاتم زاده سپاسگزاری شود.

و من الله التوفیق
سیدعباس حسینی نیک
مدیر مسوول مجد

۱۶ ـ تعیین وظایف و حدود اختیارات مدیران.
۱۷ ـ تعداد سهام تضمینی که مدیران باید به صندوق شرکت بسپارند.
۱۸ ـ قید اینکه شرکت یک بازرس خواهد داشت یا بیشتر و نحوه انتخاب و مدت ماموریت بازرس.
۱۹ ـ تعیین آغاز و پایان سال مالی شرکت و موعد تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و تسلیم آن به بازرسان و به مجمع عمومی سالانه.
۲۰ ـ نحوه انحلال اختیاری شرکت و ترتیب تصفیه امور آن.
۲۱ ـ نحوه تغییر اساسنامه.
ماده ۹ ـ طرح اعلامیه پذیره نویسی مذکور در ماده ۶ باید مشتمل بر نکات زیر باشد:
۱ ـ نام شرکت.
۲ ـ موضوع شرکت و نوع فعالیتهایی که شرکت به منظور آن تشکیل می شود.
۳ ـ مرکز اصلی شرکت و شعب آن در صورتی که تاسیس شعبه مورد نظر باشد.
۴ ـ مدت شرکت.
۵ ـ هویت کامل و اقامتگاه و شغل موسسین، در صورتی که تمام یا بعضی از موسسین در امور مربوط به موضوع شرکت یا امور مشابه با آن سوابق یا اطلاعات یا تجاربی داشته باشند ذکر آن به اختصار.
۶ ـ مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیرنقد آن به تفکیک و تعداد و نوع سهام در مورد سرمایه غیرنقد شرکت تعیین مقدار و مشخصات و اوصاف و ارزش آن به نحوی که بتوان از کم و کیف سرمایه غیرنقد اطلاع حاصل نمود.
۷ ـ در صورتی که موسسین مزایایی برای خود در نظر گرفته اند تعیین چگونگی و موجبات آن مزایا به تفصیل.
۸ ـ تعیین مقداری از سرمایه که موسسین تعهد کرده و مبلغی که پرداخت کرده اند.
۹ ـ ذکر هزینه هایی که موسسین تا آن موقع جهت تدارک مقدمات تشکیل شرکت و مطالعاتی که انجام گرفته است پرداخت کرده اند و برآورد هزینه های لازم تا شروع فعالیتهای شرکت.
۱۰ ـ در صورتی که انجام موضوع شرکت قانونا مستلزم موافقت مراجع خاصی باشد ذکر مشخصات اجازه نامه یا موافقت اصولی آن مراجع.
۱۱ ـ ذکر حداقل تعداد سهامی که هنگام پذیره نویسی باید توسط پذیره نویس تعهد شود و تعیین مبلغی از آنکه باید مقارن پذیره نویسی نقدا پرداخت گردد.
۱۲ ـ ذکر شماره و مشخصات حساب بانکی که مبلغ نقدی سهام مورد تعهد باید به آن حساب پرداخت شود و تعیین مهلتی که طی آن اشخاص ذی علاقه می توانند برای پذیره نویسی و پرداخت مبلغ نقدی به بانک مراجعه کنند.
۱۳ ـ تصریح به اینکه اظهارنامه موسسین به انضمام طرح اساسنامه برای مراجعه به علاقمندان به مرجع ثبت شرکتها تسلیم شده است.
۱۴ ـ ذکر نام روزنامه کثیرالانتشاری که هرگونه دعوت و اطلاعیه بعدی تا تشکیل مجمع عمومی موسس منحصرا در آن منتشر خواهد شد.
۱۵ ـ چگونگی تخصیص سهام به پذیره نویسان.
ماده ۱۰ ـ مرجع ثبت شرکتها پس از مطالعه اظهارنامه و ضمایم آن و تطبیق مندرجات آنها با قانون، اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی را صادر خواهد نمود.
ماده ۱۱ ـ اعلامیه پذیره نویسی باید توسط موسسین در جراید آگهی گردیده و نیز در بانکی که تعهد سهام نزد آن صورت می گیرد در معرض دید علاقه مندان قرار داده شود.
ماده ۱۲ ـ ظرف مهلتی که در اعلامیه پذیره نویسی معین شده است علاقه مندان به بانک مراجعه و ورقه تعهد سهام را امضاء و مبلغی را که نقدا باید پرداخت شود تادیه و رسید دریافت خواهند کرد.
ماده ۱۳ ـ ورقه تعهد سهم باید مشتمل بر نکات زیر باشد:
۱ ـ نام و موضوع و مرکز اصلی و مدت شرکت؛
۲ ـ سرمایه شرکت؛
۳ ـ شماره و تاریخ اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی و مرجع صدور آن؛
۴ ـ تعداد سهامی که مورد تعهد واقع می شود و مبلغ اسمی آن و همچنین مبلغی که از آن بابت نقدا در موقع پذیره نویسی باید پرداخت شود؛
۵ ـ نام بانک و شماره حسابی که مبلغ لازم توسط پذیره نویسان باید به آن حساب پرداخت شود؛
۶ ـ هویت و نشانی کامل پذیره نویس؛
۷ ـ قید اینکه پذیره نویس متعهد است مبلغ پرداخت نشده سهام مورد تعهد را طبق مقررات اساسنامه شرکت پرداخت نماید.
ماده ۱۴ ـ ورقه تعهد سهم در دو نسخه تنظیم و با قید تاریخ به امضاء پذیره نویس یا قائم مقام قانونی او رسیده نسخه اول نزد بانک نگاهداری و نسخه دوم با قید رسید وجه و مهر و امضاء بانک به پذیره نویس تسلیم می شود.
تبصره ـ در صورتی که ورقه تعهد سهم را شخصی برای دیگری امضاء کند هویت و نشانی کامل و سمت امضاءکننده قید و مدرک سمت او اخذ و ضمیمه خواهد شد.
ماده ۱۵ ـ امضاء ورقه تعهد سهم، به خودی خود مستلزم قبول اساسنامه شرکت و تصمیمات مجامع عمومی صاحبان سهام می باشد.
ماده ۱۶ ـ پس از گذشتن مهلتی که برای پذیره نویسی معین شده است و یا در صورتی که مدت تمدید شده باشد بعد از انقضای مدت تمدید شده موسسین حداکثر تا یک ماه به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی و پس از احراز اینکه تمام سرمایه شرکت صحیحا تعهد گردیده و اقلاً سی و پنج درصد آن پرداخت شده است تعداد سهام هر یک از تعهدکنندگان را تعیین و اعلام و مجمع عمومی موسس را دعوت خواهند نمود.
ماده ۱۷ ـ مجمع عمومی موسس با رعایت مقررات این قانون تشکیل می شود و پس از رسیدگی و احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبالغ لازم و شور درباره اساسنامه شرکت و تصویب آن اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت را انتخاب می کند. مدیران و بازرسان شرکت باید کتبا قبول سمت نمایند؛ قبول سمت به خودی خود دلیل بر این است که مدیر و بازرس با علم به تکالیف و مسوولیتهای سمت خود عهده دار آن گردیده اند. از این تاریخ شرکت تشکیل شده محسوب می شود.
تبصره ـ هرگونه دعوت و اطلاعیه برای صاحبان سهام تا تشکیل مجمع عمومی سالانه باید در دو روزنامه کثیرالانتشار منتشر شود یکی از این دو روزنامه به وسیله مجمع عمومی موسس و روزنامه دیگر از طرف وزارت اطلاعات و جهانگردی(۱۰) تعیین می شود.
ماده ۱۸ ـ اساسنامه ای که به تصویب مجمع عمومی موسس رسیده به ضمیمه صورتجلسه مجمع و اعلامیه قبولی مدیران و بازرسان جهت ثبت شرکت به مرجع ثبت شرکتها تسلیم خواهد شد.
ماده ۱۹ ـ در صورتی که شرکت تا شش ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه مذکور در ماده ۶ این قانون به ثبت نرسیده باشد به درخواست هر یک از موسسین یا پذیره نویسان مرجع ثبت شرکتها که اظهارنامه به آن تسلیم شده است گواهینامه ای حاکی از عدم ثبت شرکت صادر و به بانکی که تعهد سهام و تادیه وجوه در آن به عمل آمده است ارسال می دارد تا موسسین و پذیره نویسان به بانک مراجعه و تعهدنامه و وجوه پرداختی خود را مسترد دارند. در این صورت هرگونه هزینه ای که برای تاسیس شرکت پرداخت یا تعهد شده باشد به عهده موسسین خواهد بود.
ماده ۲۰ ـ برای تاسیس و ثبت شرکتهای سهامی خاص فقط تسلیم اظهارنامه به ضمیمه مدارک زیر به مرجع ثبت شرکتها کافی خواهد بود:
۱ ـ اساسنامه شرکت که بایدبه امضاءکلیه سهامداران رسیده باشد.
۲ ـ اظهارنامه مشعر بر تعهد کلیه سهام و گواهینامه بانکی حاکی از تادیه قسمت نقدی آنکه نباید کمتر از سی و پنج درصد کل سهام باشد. اظهارنامه مذکور باید به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد. هرگاه تمام یا قسمتی از سرمایه به صورت غیرنقد باشد، باید تمام آن تادیه گردیده و صورت تقویم آن به تفکیک در اظهارنامه منعکس شده باشد و در صورتی که سهام ممتازه وجود داشته باشد باید شرح امتیازات و موجبات آن در اظهارنامه منعکس شده باشد.
۳ ـ انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت که باید در صورتجلسه ای قید و به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
۴ ـ قبول سمت مدیریت و بازرسی با رعایت قسمت اخیر ماده ۱۷.
۵ ـ ذکر نام روزنامه کثیرالانتشاری که هرگونه آگهی راجع به شرکت تاتشکیل اولینمجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.
تبصره ـ سایر قیود و شرایطی که در این قانون برای تشکیل و ثبت شرکتهای سهامی عام مقرر است در مورد شرکتهای سهامی خاص لازم الرعایه نخواهد بود.
ماده ۲۱ ـ شرکتهای سهامی خاص نمی توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار(۱۱) یا توسط بانکها عرضه نمایند و یا به انتشار آگهی و اطلاعیه و یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند مگر اینکه از مقررات مربوط به شرکتهای سهامی عام به نحوی که در این قانون مذکور است تبعیت نمایند.
ماده ۲۲ ـ استفاده از وجوه تادیه شده به نام شرکتهای سهامی در شرف تاسیس ممکن نیست مگر پس از به ثبت رسیدن شرکت و یا در مورد مذکور در ماده ۱۹.
ماده ۲۳ ـ موسسین شرکت نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تاسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند مسوولیت تضامنی دارند.

فصل دوم ـ دفتر ثبت تجارتی

ماده ۱۶ ـ در نقاطی که وزارت عدلیه مقتضی دانسته و دفتر ثبت تجارتی تاسیس کند، کلیه اشخاصی که در آن نقاط به شغل تجارت اشتغال دارند اعم از ایرانی و خارجی به استثناء کسبه جزء باید در مدت مقرر اسم خود را در دفتر ثبت تجارتی به ثبت برسانند والاّ به جزای نقدی از دویست تا دو هزار ریال محکوم خواهند شد.(۸)
ماده ۱۷ ـ مقررات مربوطه به دفتر ثبت تجارتی را وزارت عدلیه با تصریح به موضوعاتی که باید به ثبت برسد به موجب نظامنامه معین خواهد کرد.
ماده ۱۸ ـ شش ماه پس از الزامی شدن ثبت تجارتی هر تاجری که مکلف به ثبت است باید در کلیه اسناد و صورتحسابها و نشریات خطی یا چاپی خود در ایران تصریح نماید که در تحت چه نمره به ثبت رسیده والاّ علاوه بر مجازات مقرر در فوق به جزای نقدی از دویست تا دو هزار ریال محکوم می شود.
ماده ۱۹ ـ کسبه جزء مذکور در این فصل و فصل اول مطابق مقررات نظامنامه وزارت عدلیه تشخیص می شوند.

باب سوم ـ شرکتهای تجارتی

فصل اول ـ در اقسام مختلفه شرکتها و قواعد راجع به آنها

ماده ۲۰ ـ شرکتهای تجارتی بر هفت قسم است:
۱ ـ شرکت سهامی.
۲ ـ شرکت با مسوولیت محدود.
۳ ـ شرکت تضامنی.
۴ ـ شرکت مختلط غیرسهامی.
۵ ـ شرکت مختلط سهامی.
۶ ـ شرکت نسبی.
۷ ـ شرکت تعاونی تولید و مصرف.

قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت(۹)

مصوب ۲۴/ ۱۲/ ۴۷

مبحث اول ـ شرکتهای سهامی

بخش ۱ ـ تعریف و تشکیل شرکت سهامی


ماده ۱ ـ شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسوولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است.
ماده ۲ ـ شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می شود ولو اینکه موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد.
ماده ۳ ـ در شرکت سهامی تعداد شرکاء نباید از سه نفر کمتر باشد.
ماده ۴ ـ شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می شود:
نوع اول: شرکتهایی که موسسین آنها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند. این گونه شرکتها شرکت سهامی عام نامیده می شوند.
نوع دوم: شرکتهایی که تمام سرمایه آنها در موقع تاسیس منحصرا توسط موسسین تامین گردیده است. این گونه شرکتها شرکت سهامی خاص نامیده می شوند.
تبصره ـ در شرکتهای سهامی عام عبارت «شرکت سهامی عام» و در شرکتهای سهام خاص عبارت «شرکت سهامی خاص» باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت در کلیه اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.
ماده ۵ ـ در موقع تاسیس، سرمایه شرکتهای سهامی عام از پنج میلیون ریال و سرمایه شرکتهای سهامی خاص از یک میلیون ریال نباید کمتر باشد.
در صورتی که سرمایه شرکت بعد از تاسیس به هر علت از حداقل مذکور در این ماده کمتر شود باید ظرف یک سال نسبت به افزایش سرمایه تا میزان حداقل مقرر اقدام به عمل آید یا شرکت به نوع دیگری از انواع شرکتهای مذکور در قانون تجارت تغییر شکل یابد وگرنه هر ذی نفع می تواند انحلال آن را از دادگاه صلاحیتدار درخواست کند.
هرگاه قبل از صدور رای قطعی موجب درخواست انحلال منتفی گردد دادگاه رسیدگی را موقوف خواهد نمود.
ماده ۶ ـ برای تاسیس شرکتهای سهامی عام موسسین باید اقلاً بیست درصد سرمایه شرکت را خود تعهد کرده و لااقل سی و پنج درصد مبلغ تعهد شده را در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس نزد یکی از بانکها سپرده سپس اظهارنامه ای به ضمیمه طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که به امضاء کلیه موسسین رسیده باشد در تهران به اداره ثبت شرکتها و در شهرستانها به دایره ثبت شرکتها و در نقاطی که دایره ثبت شرکتها وجود ندارد به اداره ثبت اسناد و املاک محل تسلیم و رسید دریافت کنند.
تبصره ـ هرگاه قسمتی از تعهد موسسین به صورت غیرنقد باشد باید عین آن یا مدارک مالکیت آن را در همان بانکی که برای پرداخت مبلغ نقدی حساب باز شده است تودیع و گواهی بانک را به ضمیمه اظهارنامه و ضمایم آن به مرجع ثبت شرکتها تسلیم نمایند.
ماده ۷ ـ اظهارنامه مذکور در ماده ۶ باید با قید تاریخ به امضاء کلیه موسسین رسیده و موضوعات زیر مخصوصا در آن ذکر شده باشد:
۱ ـ نام شرکت
۲ ـ هویت کامل و اقامتگاه موسسین
۳ ـ موضوع شرکت
۴ ـ مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیر نقد آن به تفکیک
۵ ـ تعداد سهام با نام و بی نام و مبلغ اسمی آنها و در صورتی که سهام ممتاز نیز مورد نظر باشد تعیین تعداد و خصوصیات و امتیازات این گونه سهام
۶ ـ میزان تعهد هر یک از موسسین و مبلغی که پرداخت کرده اند با تعیین شماره حساب و نام بانکی که وجوه پرداختی در آن واریز شده است. در مورد آورده غیرنقد تعیین اوصاف و مشخصات و ارزش آن به نحوی که بتوان از کم و کیف آورده غیرنقد اطلاع حاصل نمود
۷ ـ مرکز اصلی شرکت
۸ ـ مدت شرکت
ماده ۸ ـ طرح اساسنامه باید با قید تاریخ به امضاء موسسین رسیده و مشتمل بر مطالب زیر باشد:
۱ ـ نام شرکت.
۲ ـ موضوع شرکت به طور صریح و منجز.
۳ ـ مدت شرکت.
۴ ـ مرکزاصلی شرکت و محل شعب آن اگر تاسیس شعبه مورد نظر باشد.
۵ ـ مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیرنقد آن به تفکیک.
۶ ـ تعداد سهام بی نام و با نام و مبلغ اسمی آنها و در صورتی که ایجاد سهام ممتاز مورد نظر باشد تعیین تعداد و خصوصیات و امتیازات این گونه سهام.
۷ ـ تعیین مبلغ پرداخت شده هر سهم و نحوه مطالبه بقیه مبلغ اسمی هر سهم و مدتی که ظرف آن باید مطالبه شود که به هر حال از پنج سال متجاوز نخواهد بود.
۸ ـ نحوه انتقال سهام با نام.
۹ ـ طریقه تبدیل سهام با نام به سهام بی نام و بالعکس.
۱۰ ـ در صورت پیش بینی امکان صدور اوراق قرضه، ذکر شرایط و ترتیب آن.
۱۱ ـ شرایط و ترتیب افزایش و کاهش سرمایه شرکت.
۱۲ ـ مواقع و ترتیب دعوت مجامع عمومی.
۱۳ ـ مقررات راجع به حد نصاب لازم جهت تشکیل مجامع عمومی و ترتیب اداره آنها.
۱۴ ـ طریقه شور و اخذ رای و اکثریت لازم برای معتبر بودن تصمیمات مجامع عمومی.
۱۵ ـ تعداد مدیران و طرز انتخاب و مدت ماموریت آنها و نحوه تعیین جانشین برای مدیرانی که فوت یا استعفاء می کنند یا محجور یا معزول یا به جهات قانونی ممنوع می گردند.

نظرات کاربران درباره کتاب قانون تجارت

خیلی مفیده قوانین تجارت در ایران
در 1 هفته پیش توسط nil....rb