فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب نیستان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب خاطرات حسنعلی خان مستوفی

کتاب خاطرات حسنعلی خان مستوفی

نسخه الکترونیک کتاب خاطرات حسنعلی خان مستوفی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۶۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب خاطرات حسنعلی خان مستوفی

کتاب «خاطرات حسنعلی خان مستوفی» نوشته ابوالفضل زوریی نصرآباد( -۱۳۴۸)، شاعر، طنزپرداز و پژوهشگر ایرانی است. زرویی در این اثر دست به خلق دو شخصیت خیالی با عناوین حسنعلی خان مستوفی و میرزا حسین پیشکار زده است، که یکی به تقریر و بازگویی خاطرات دیگری مشغول است و جالب اینجاست که هر دو نیز از اساس وجود خارجی ندارند. او در این کتاب روایتی کلاسیک - به سبک ادبیات دوران قاجار- برای بیان خاطرات حسنعلی خان انتخاب کرده است، روایتی که می‌شود رد پای آن را در آثار متفاوت و بکری همچون روزنامه خاطرات اعتماد السلطنه جست و البته زرویی با زیرکی تمام با حفظ ساختار زبانی این خاطرات در این سبک روایی؛ از برخی عبارت و اصطلاحات قدیمی و ناملموس قجری آن را پرهیز کرده و با عبارات و اصطلاحات رایج که به حد لزوم به آن افزوده شده است به این متن جذابیت زیادی بخشیده است. در بخش آغازین این کتاب می خوانیم: «حضرت استاد سرپرفسور حسنعلی خان مستوفی کیست؟ اردیبهشت ماه امسال (سال ۱۳۷۹ ه‍.ش) که دوست عزیزم سیدعلی میرفتاح از من خواست تا صفحه طنزی برای «مهر» دوره جدید تدارک ببینم، به لطایف‌الحیل زیر بار نرفتم. این شانه خالی کردن دلایلی متعددی داشت؛ یکی اینکه در خود هیچ میلی به طنزنویسی احساس نمی‌کردم. خسته شدن حق طبیعی انسان است. از طنز و طنزپردازی خسته‌ام. شاید عزیزی بگوید طنز نوشتن که خستگی ندارد. مگر کسی از خندیدن و خنداندن خسته می‌شود؟... در پاسخ به این سؤال، ناچارم مثال بزنم: ببینید وقتی سر ظهر یا تنگ غروب، خسته و گرسنه به خانه برمی‌گردید، اگر احتمالاً از کنار یک رستوران عبور کنید، بوی خوش چلوکباب، مست و مدهوش‌تان می‌کند؛ چه بسا در دل با خود می‌گویید خوش به حال کارگران این چلوکبابی‌ها، سر و کارشان با چه چیز نازنینی است! صبح کباب، ظهر کباب، شب کباب...! اگر پای درد دل کارگران چلوکبابی بنشینید، حتماً به شما خواهند گفت که چقدر از کباب خسته شده‌اند. حتی بوی کباب آزارشان می‌دهد. نفرمایید «خوشی زیر دلشان زده» نخیر، واقعاً تکرار ملال‌آور است و چه قدر سخت است که آدم از چیزهای نازنینی مثل طنز یا چلوکباب خسته شود. پس این از دلیل اول. دلیل دوم آنکه این بنده از چند ماه پیش از این، مشغول مطالعه و ویرایش دست نوشته­های ارزشمند حضرت استاد حسنعلی‌خان مستوفی بودم. شیرینی و جذابیت این اثر به حدی بود که ترجیح می‌دادم وقت خود را صرف تکمیل و آماده‌سازی این کتاب ارزشمند کنم. استاد حسنعلی‌خان مستوفی برای کارگزاران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این مرزوبوم، نام و چهره‌ای شناخته شده‌اند و به جرات می‌توان گفت که در صد سال گذشته، ایشان بیشترین تأثیر را در روند تحولات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی ایران داشته‌اند. نثر موجز و بیان صادقانه ایشان در نگارش خاطرات به قدری جذاب و گیراست که خواننده اثر را دچار شگفتی می‌کند».

ادامه...

بخشی از کتاب خاطرات حسنعلی خان مستوفی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران

خیلی خنده دار و جذابه دارم یه خط میخونم دو قطره اشک شوق میریزم D:
در 2 سال پیش توسط حسن احمدی
خیلی خنده دار بود 😂😂
در 2 سال پیش توسط zahra kami
فقط کتاب رایگان قرار دهید خیلی ممنون
در 2 سال پیش توسط مهدی رنجبر
چرا حجم کتاب اینقدر زیاده؟؟
در 2 سال پیش توسط ros...ore
اوایل کتاب و نثر آن جالب بود ولی دیگه حوصلم نکشید تا آخر بخونم. بهتر بود یک داستان کلی هم در این نوشته جریان داشته باشه.
در 2 سال پیش توسط محمدرضا م
چرا حجمش اینقدر زیاده؟
در 2 سال پیش توسط لیدیا
پاسخ فیدیبو :با سلام . ممنون از تذکر شما . پیگیری می شود . . نویسنده کتاب آقای زرویی نصرآباد هست که به اشتباه در سایت شما حسنعلی خانمستوفی درج شده است.
در 3 سال پیش توسط ala...wee
این طرحم احتمالا با اتمام هفته کتاب تموم میشه ولی ما یک سورپرایز درست و حسابی از فیدیبو ندیدیم واقعا چی میشه که دل به دریا بزنید و یک کتاب پرفروش رو یک روز رایگان کنید مثل درون آب یا کتابهای جوجو مویز
در 2 سال پیش توسط Ger...y77
حقیقتا مشخص نیس در ذهن نویسنده ی این کتاب چی گذشته که قصد کرده این کتاب رو بنویسه. بیشتر به لاف زدنای معتادان بعد از نشئگی شباهت داره. واقعا هم چیز خنده داری نداره. چه جذابیت یا طنزی داره که نفر خیالی، خالی بندی کنه؟ تنها نکته مثبتش شاید این باشه که یه سری عنوان یا شخصیت برای خواننده های تازه کار معرفی میشه و باعث کنجکاوی برای پیگیری در اون باره میشه.
در 1 سال پیش توسط اکرام
ده صفحه اولش رو خوندم جذبم نکرد بقیش رو بخونم.
در 2 سال پیش توسط امیر بیرانوند