فیدیبو نماینده قانونی انتشارات دانشگاه تهران و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب راه‌حل‌های مالی زنجیره تأمین

کتاب راه‌حل‌های مالی زنجیره تأمین
ارتباط، پیشنهادها، ارزش بازار

نسخه الکترونیک کتاب راه‌حل‌های مالی زنجیره تأمین به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب راه‌حل‌های مالی زنجیره تأمین

این کتاب برای دانشگاهیان و شاغلین علاقه‌مند به موضوع تأمین مالی زنجیره تأمین نوشته‌شده است. همچنین می‌تواند به‌عنوان کتاب درسی برای دانشجویان ارشد و MBA یا کسانی که برای آزمون‌های ترکیبی مدیریت زنجیره تأمین و امور مالی تجارت آماده می­شوند، استفاده شود. در این کتاب تمام معادل‌های انگلیسی واژه­های تخصصی در حوزه تأمین مالی زنجیره تأمین آورده شده است، در نتیجه دانشجویان رشته مدیریت در گرایش‌ صنعتی، مهندسی صنایع، حسابداری، مدیران و دیگر علاقه‌مندان می­توانند از آن به‌عنوان منبعی برای یادگیری این لغات استفاده کنند. این کتاب پیشینه‌ای درباره اهمیت رو­به­رشد تأمین مالی زنجیره تأمین، تعمق در عناصر کلیدی و گزینه‌های در دسترس فراهم می‌سازد که این راه‌حل‌ها بر اساس آن‌ها طراحی و اجرا شده­اند. در حالی که بازار، هنوز در مراحل اولیه توسعه برای تأمین مالی زنجیره تأمین است، شرکت­های نوآور هم‌اکنون از آن استفاده می­کنند و دیگران به‌زودی راه آن‌ها را دنبال خواهند کرد. به دلیل تازگی این موضوع، بسیاری از نشریات تاکنون بخش‌های خاصی از تأمین مالی زنجیره تأمین را پوشش داده‌اند، اما بسیاری از شکاف­های تحقیقاتی هنوز باقی مانده است. این امر همچنین می­تواند این موضوع را توضیح دهد که چرا برخی از شرکت‌ها هنوز در استفاده از راه‌حل‌های مالی زنجیره تأمین و دستیابی به مزایای آن مردد هستند.

ادامه...
  • ناشر انتشارات دانشگاه تهران
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.11 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۸۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب راه‌حل‌های مالی زنجیره تأمین

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: مقدمه

۱-۱- مقدمه

چکیده: اهداف این تحقیق عبارت­اند از کاهش شکاف تحقیقاتی در تامین مالی زنجیره تامین(۱) با تاکید بر صرفه جویی در هزینه­های بالقوه و تولید درآمد برای بخش­هایی از زنجیره تامین، همچنین تعیین اندازه بازار بالقوه براساس راه حل های مالی زنجیره تامین.
واژه­های کلیدی: تامین مالی زنجیره تامین_ بهینه سازی هزینه(۲)_ مزیت رقابتی(۳)_ نقدینگی(۴)_ سرمایه در گردش(۵)_ راه حل های اتوماسیون تامین مالی تجاری(۶)_ همکاری­های داخلی و خارجی(۷)_ پیاده سازی(۸)

۱ -۲- تعریف مساله و اهداف پژوهش

انقلاب­ها(۹)، در معنای واقعی خود، تغییرات بنیادین را به ارمغان می­آورند. مسلماً چنین رویدادی، در تامین مالی تجارت با فناوری جدید به عنوان ابزاری برای تحول، در حال وقوع است. در تمام انقلاب­ها، از جمله تامین مالی زنجیره تامین (SCF)، بازیکنان(۱۰) جدید پدیدار می­شوند که رویکردهای مختلفی پیشنهاد می­دهند و از مدل­های کسب وکار(۱۱) جدید استقبال می­کنند.(Pugsley, ۲۰۰۷) اکنون، مسابقه بر سر ایجاد یک مدل کسب وکار پایدار(۱۲) برای کسب درآمد از راه حل های SCF است. راه حل های ابتکاری جدید به منظور ایجاد پیشرفت های عمده و جریان های مالی سریع تر، قابل اطمینان تر، قابل پیش بینی­تر و مقرون به­صرفه­تر مطرح شده­اند (Croft, ۲۰۰۷).
در طول دهه­های اخیر، رقابت، تقریبا در تمام صنایع، جهانی تر شده است. برای مقابله با این چالش­ها و همچنین بهره مند شدن از نتایج فرصت­ها، شرکت­ها ناچار هستند به رهبران نوآور مبدل شوند و سازمان هایشان را در جهت مشارکت در کاهش هزینه و بهبود بهره وری هدایت کنند. این طبیعت بسیار رقابتی و جنگ مداوم برای بهینه سازی هزینه، هر بخشی از کسب وکار را در جهت ایجاد مزیت­های رقابتی تحت فشار قرار داده است. با از میان رفتن موانع تجارت بین المللی و تغییر اعتبارات اسنادی(۱۳) به حساب باز(۱۴) (O/A)، معرفی راه حل های اتوماسیونی تامین مالی تجارت به یک نکته مهم در دستور کار شرکت­های بزرگ تبدیل شده است (Bougheas et al., ۲۰۰۹). به دلیل جو ناپایدار فعلی و نبود اعتبار در دسترس، نوآوری­ در ارائه راه حل های تامین سرمایه در گردش نسبت به گذشته حیاتی تر شده است.
از آنجا که رقابت­ جهانی سخت تر می­شود و سهامداران، به طور مداوم، تقاضای عملکرد بهتر رهبران شرکت را نسبت به همتایان خود دارند، فرصت های بیشتر ایجاد ارزش در زنجیره تامین شرکت موردنیاز است. همراه با شرایط نقدینگی سخت تر، مدیریت ارشد(۱۵) به طور فزاینده­ای بر تضمین تمرکز قوی تر بر بخش تامین مالی زنجیره تامین و بهینه سازی سرمایه در گردش اصرار دارد. به هر حال، هنگام عملی شدن این فرضیه دو چالش وجود دارد؛ از یک طرف، راه حل های تامین مالی تجاری سنتی در دسترس(۱۶) یا خودشان هزینه بر هستند یا احتمالا در جهت منافع یک شرکت خاص قرار دارند، در حالی که هزینه­های کل و ریسک کل زنجیره تامین افزایش می یابد. از سوی دیگر، حاکمیت فرایندهای دستی موجود و روش های کاغذی تامین مالی تجاری در سازمان­ها، معرفی راه حل های جدید تامین مالی تجاری را دشوار می­کند.
در تلاشی برای مقابله با این چالش­ها، روش SCF به تدریج بیشتر شایع شده است. این روش، راه حل هایی را برای تامین مالی کالا(۱۷) و محصولات، از زمان حرکت آن ها از مبدا تا مقصد نهایی در زنجیره تامین، ارائه می­کند. با در نظر گرفتن چشم انداز گسترده از کل زنجیره تامین، هدف این روش، کاهش هزینه­های کلی به موازات افزایش همکاری­های داخلی و خارجی و همچنین شفافیت(۱۸) و اتوماسیون است. بنابراین، یک شرکت درگیرِ SCF، احتمالا هزینه­های پایین تر و یک زنجیره تامین مالی باثبات تر را تجربه می­کند، که به مزیت استراتژیک منجر می­شود (Fairchild, ۲۰۰۵).
به خاطر تازگی این رویکرد، پوشش نظری تدریجی(۱۹) این حوزه چندی پیش آغاز شد. برخی از مطالعات اولیه سعی کرده اند این رویکرد جدید را ساختاردهی کنند، اما اغلب آن ها فقط بخش­های خاصی از SCF را پوشش داده و بسیاری از شکاف­های تحقیقاتی(۲۰) را رها کرده اند. نبود پوشش کامل نظری(۲۱)، همچنین دلیل این موضوع را که چرا برخی از مدیران هنوز برای پیاده سازی SCF و به دست آوردن مزایای آن مردد هستند، توجیه می­کند.
اهداف این مطالعه پر کردن بخشی از شکاف پژوهش و ارائه بینشی در ارتباط با SCF با تاکید بر صرفه جویی در هزینه­های بالقوه(۲۲) و فرصت های درآمدی(۲۳) برای اشخاص درگیر(۲۴) است. از منظر یک عضو زنجیره تامین، به دست آوردن دانش سود خالص (SCF(۲۵ و محیط موردنیاز که لازمه اجرای چنین راه حل هایی است، بسیار مهم است.
از آنجا که هنوز هیچ گونه تلاش شایسته­ای برای تعیین پتانسیل بازار جهانی(۲۶) و اندازه بازار(۲۷) وجود ندارد، این مطالعه بر دو سوال پژوهشی زیر تمرکز می­کند:
***
۱. اندازه بازار بالقوه برای راه حل های SCF چقدر است؟
۲. صرفه جویی های بالقوه هزینه برای شرکت­های درگیر در راه­حل­های SCF چقدر هستند؟
***

۱ -۳- رویکرد تحقیق

برای به­دست­آوردن یک نمای کلی از مزایای کلیدی SCF، تمرکز این پژوهش در درجه اول بر مدیریت سرمایه در گردش(۲۸) (WCM) و سهم آن در افزایش ارزش سرمایه گذاری(۲۹) است (Richards and Laughlin, ۱۹۸۰). راه حل های SCF، همچنین اهداف اصلی و عناصر کلیدی این راه­حل­ها بر اساس شناسایی متعاقب نقص­های WCM ارائه شده­اند. با درک عمیق تر از SCF، راه حل ها و بخش­های بازار(۳۰) ارائه شده و منجر به تعریف مدل راه حل SCF قابل اجرایی(۳۱) شده است که بسترهایی(۳۲) برای تجزیه وتحلیل اندازه و پتانسیل بازار را فراهم می­کند.
بخش دوم این پژوهش، جریان­های جهانی تجارت(۳۳) را که به طور بالقوه از راه حل های SCF بهره مند می­شوند شناسایی می کند. برای این منظور، چندین شرکت و ویژگی­های ارتباط تجاری(۳۴) با توجه به تاثیرشان بر راه حل های SCF بررسی می­شوند. در نهایت، اندازه بالقوه بازار SCF و مزایای کمّی آن برای اعضای بازار(۳۵) محاسبه و تجزیه وتحلیل می­شود.

منابع

- Bougheas S, Mateut S, Mizen P (2009). Corporate trade credit and inventories: new evidence of a trade-off from accounts payable and receivable. J Bank Finance 33(2):300–307.
- Croft J (2007) Supply chain finance utilised to save money financial services. Financial Times, 30.01.2007, p 18.
- Fairchild A (2005). Intelligent matching: integrating efficiencies in the financial supply chain. Supply Chain Manag Int J 10(4):244–248.
- Pugsley (2007) Global trade review, trade services and the supply chain, Sibos report.
- Richards VD, Laughlin EJ (1980). A cash conversion cycle approach to liquidity analysis. Financial Manag 9(1):32–38.

فصل دوم: سرمایه در گردش

۲ -۱- ارتباط WCM و نقاط ضعف آن

چکیده: سرمایه در گردش و چرخه نقد به نقد(۳۶)، شاخص­های(۳۷) مهمی برای آشکار کردن کارایی­های زنجیره تامین هستند. در نتیجه، هدف، برقراری تعادل و بهینه کردن میزان سرمایه در گردش برای مدیریت موفق یک شرکت است. تا همین اواخر رویکردهای سنتی(۳۸) برای بهبود سرمایه در گردش به طور عمده با تمرکز بر یک شرکت واحد(۳۹) مورد­استفاده قرار می­گرفت. در مقابل، رویکرد تامین مالی زنجیره تامین(۴۰) فرصت هایی را برای بهبود سرمایه در گردش برای همه طرف های درگیر در زنجیره تامین فراهم می کند.

واژه­های کلیدی: مدیریت سرمایه در گردش_ ارزش سرمایه گذاری_ حساب­های پرداختنی(۴۱)_ حساب های دریافتنی(۴۲)_ نقدینگی_ سود(۴۳)_ چرخه پول نقد به پول نقد_ معمای زندانی(۴۴)

۲-۲- تاثیر سرمایه در گردش در ارزش سرمایه گذاری

از دیدگاه سهامداران(۴۵)، تمرکز اصلی شرکت ایجاد سود است و بدین وسیله، ارزش سرمایه گذاری اش را افزایش می­دهد. یکی از اهرم­هایی که برای مدت طولانی نادیده گرفته شده(۴۶) و اخیرا توجه بیشتری را برانگیخته، مدیریت سرمایه در گردش یک شرکت است (Bhalla, ۲۰۰۵). سرمایه در گردش را می توان با معادله زیر توصیف کرد:

(۲ - ۱)(۴۷)  سرمایه در گردش = دارایی­های جاری - بدهی­های جاری

سرمایه در گردش یکی از شاخص های مهم بهره­وری(۴۸) در یک زنجیره تامین است (Farris and Hutchison, ۲۰۰۳). سرمایه در گردش به صورت دارایی­های جاری(۴۹) منهای بدهی­های جاری(۵۰) تعریف شده است. در این مضمون، «جاری» به یک افق زمانی(۵۱) یک ساله یا کمتر اشاره دارد (Emery and Finnerty, ۱۹۹۷). دارایی­های جاری به طور عمده از موجودی(۵۲)، حساب های دریافتنی (A/RS)، اوراق بهادار قابل معامله (۵۳) و پول نقد(۵۴) و مانده های حساب بانکی(۵۵) تشکیل شده­اند (شکل ۲ - ۱).شکل ۲-۱- اجزای سرمایه در گردش

بدهی­های جاری شامل حساب­های پرداختنی (A/P)، اسناد پرداختنی(۵۶)، اقلام تعهدی (جاری)(۵۷) و بدهی­هایی از این دست هستند (Emery and Finnerty, ۱۹۹۷). از این رو، سرمایه در گردش تقریباً بخشی از دارایی­های جاری است که با سرمایه سودآور(۵۸)، تامین مالی می شود (Shin and Soenen ۱۹۹۸). سرمایه در گردش کمتر را می توان با کاهش هر یک از سه بخش دارایی­های جاری یعنی پول نقد، موجودی یا A/R و افزایش بدهی­های جاری به دست آورد. با این حال، بهینه سازی این مولفه­ها می­تواند تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم در سودآوری(۵۹) داشته باشد (Scherr, ۱۹۸۹).
هر شرکت باید تعادل این اجزا را به­منظور به­دست­آوردن مقدار بهینه سرمایه در گردش موردنیاز برای اداره کسب وکار برقرار کند. هدف مدیریت سرمایه در گردش به حداقل رساندن سرمایه محبوس شده(۶۰) در فرایند گردش مالی(۶۱) یک شرکت، با کاهش حساب­های دریافتنی A/R و موجودی و همزمان افزایش حساب­های پرداختنی A/P است. این اهداف می تواند مسائل مختلفی را هنگام در­نظر­گرفتن کل زنجیره تامین یک شرکت و موازنه(۶۲) بین ریسک و سوددهی به وجود آورد (Rafuse, ۱۹۹۶).
سرمایه در گردش مثبت(۶۳) (دارایی­های(۶۴) A/R و موجودی بیشتر از A/P) نقدینگی را تقویت می کند زیرا این دارایی­های جاری به راحتی به پول نقد تبدیل می­شوند. این امر، خطرات را کاهش می دهد، اما به سودآوری کلی، به دلیل تعهد سرمایه­ای(۶۵) زیاد، آسیب رسانده و منجر به موجودی بالاتر و هزینه­های تامین مالی(۶۶) بیشتر می­شود.
سرمایه در گردش منفی(۶۷) (دارایی­های A/P بیش از A/R و موجودی) به کاهش هزینه­های بودجه و در­نتیجه افزایش سودآوری منجر می­شود، اما با خطرات و نارسایی هایی همراه است. زیان احتمالی تولید و کمبود عرضه به دلیل موجودی ناکافی ممکن است به رشد آسیب رسانده و منجر به از دست دادن ارزش شهرت تجاری(۶۸) برای مشتریان شود. علاوه بر این، نقدینگی بیشتر ممکن است به اعتبار(۶۹) آسیب برساند و مانع سرمایه گذاری مجدد(۷۰) شود.
با توجه به پیامدهای مثبت و منفی ذکر شده، پژوهش حاضر، سطح پایین سرمایه در گردش مثبت را به عنوان یک هدف بهینه تعیین کرده است (Shulman and Cox, ۱۹۸۵). برای بهینه سازی سرمایه در­گردش، چرخه نقد به نقد (C2C) که توسط ریچاردز و لافلین(۷۱) (۱۹۸۰) معرفی شد، یک شاخص مهم و پارامتر اندازه گیری(۷۲) است. این شاخص، زمان بین مخارج نقد(۷۳) و احیای نقدی(۷۴) یک شرکت را نشان می دهد. چرخه C2C با فرمول زیر محاسبه می شود (Farris and Hutchison, ۲۰۰۳; Soenen, ۱۹۹۳):

(۲ -۲)(۷۵) C2C  چرخه = DSO دوره + DIH دوره - DPO دوره

تعداد روزهایی که یک شرکت برای جمع آوری پول ها از مشتریان صرف می­کند.

دوره گردش مطالبات (ø A/R  = (DSO  / (فروش­های خالص /۳۶۵) (۷۶)

مدتی که در آن موجودی مواد اولیه(۷۷)، کالای در جریان ساخت(۷۸) (WIP) و کالاهای ساخته شده(۷۹) به فروش محصول تبدیل می­شوند.

روزهایی که موجودی نگه داشته می شود (ø = (DIH موجودی / (فروش­های خالص /۳۶۵) (۸۰)

تعداد روزهایی که شرکت برای پرداخت به تامین­کنندگانش صرف می­کند (شکل ۲ -۲).

دوره گردش بستانکاران (ø A / Ps = (DPO  / (فروش­های خالص /۳۶۵) (۸۱)

برخی از شواهد نشان دهنده یک همبستگی منفی(۸۲) بین چرخه C2C شرکت و ارزش سرمایه گذاری آن است. با توجه به مشاهدات، ۲۵ درصد کاهش در چرخه C2C یک شرکت­ تولیدی متوسط(۸۳)، منجر به حدود ۵/ ۷ درصد افزایش در ارزش سرمایه گذاری می­شود (Howorth and Westhead, ۲۰۰۳; García-Teruel and Martínez-Solano, ۲۰۰۷). مطالعات تجربی این مشاهده را تایید کرده و ارتباطی را بین چرخه­ C2C کوتاه تر و میزان بالاتر ارزش فعلی خالص جریان­های نقد(۸۴) ایجاد شده توسط دارایی ها بیان می­کنند (Shin and Soenen, ۱۹۹۸). برای محاسبه میزان افزایش در ارزش شرکت، جریان های نقدی تنزیل شده(۸۵) یا ارزش افزوده اقتصادی (EVA®)(۸۶) می توانند مورد استفاده قرار گیرند(Rappaport, ۱۹۹۹) (شکل ۲ - ۳).شکل۲ -۲- چرخه C2C و اجزای آنشکل ۲ -۳- ارتباط بین WCM و ®EVA

وقتی یک شرکت در جهت کوتاه­کردن چرخه C2C­اش هدایت می شود، رهایی سرمایه حبس شده و غیر فعال(۸۷)، جریان نقدی آزاد(۸۸) را افزایش می­دهد و در نتیجه توانایی مالی داخلی(۸۹) شرکت را بهبود می بخشد که این امر به رشد درآمد فروش(۹۰) کمک می­کند (Moss and Stine, ۱۹۹۳). این افزایش در کارایی سرمایه باعث می­شود درآمد بالاتری به ازای هر دلار سرمایه گذاری در سرمایه به وجود ­آید. در نتیجه، این امر باعث هزینه­های پایین تر سرمایه می­شود که به بازده بالاتر سرمایه (تاثیر مستقیم(۹۱)) و درآمد عملیاتی بیشتر (تاثیر غیرمستقیم(۹۲)) به دلیل هزینه های تولید و عملیات(۹۳) کمتر می­انجامد (Jose et al. ۱۹۹۶). تاثیر دیگر، دستیابی به اعتبار بهتر به دلیل استقلال مالی(۹۴) درک شده بیشتر است که به رتبه­­بندی اعتباری(۹۵) بهتر و میانگین موزون هزینه­ سرمایه­ای(۹۶) پایین­تر (WACC) منجر می­شود (Hofmann et al. ۲۰۱۱).
تاثیر سرمایه در گردش بر ارزش سرمایه گذاری، تناسب این رویکرد را نشان می دهد (Hofmann and Locker, ۲۰۰۹). با این حال، کاربردهای عملی برای مقابله با کمبود­های مختلف در WCM باید مورد­استفاده قرار گیرند (Hofmann and Locker, ۲۰۰۹).

نظرات کاربران درباره کتاب راه‌حل‌های مالی زنجیره تأمین