فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مدرسه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دعا و نیایش

کتاب دعا و نیایش

نسخه الکترونیک کتاب دعا و نیایش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دعا و نیایش

از امام محمد باقر(ع) به نقل از وسائل‌الشیعه روایت شده است که: «دعا برترین عبادت‌هاست. دعا کنید و بر آنچه تشویق شده‌اید، رغبت بورزید. دعوت خدا را اجابت کنید تا رستگار شوید و از عذابش نجات یابید.»

بخشی از کتاب دعا و نیایش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:۱

بسم الله الرّحمن الرّحیم

یکی عمری پی کسب معارف
یکی در بند زندان زخارف

یکی مانند این بیچاره احمد
نه دنیادار معروف و نه عارف

خداوندا در چاه زخارف دنیوی افتاده ام و شوق معارف معنوی را از دست داده ام. پروردگارا! مرا از دامگه هواهای نفسانی بیرون کشان و بر سریر عواطف انسانی نشان. یا به ستاری معاصی بنده را بپوشان و یا از شراب معرفت خویش جرعه ای بنوشان که فرجام هر دو رستگاری و روی آوردن به سوی حضرت باری است.
خداوندا! از خویش شرمنده ام که این چه نماز است که سجاده ام آلوده به آز است و نشستن و برخاستنم به غایت ناساز! به لطف و کرم تو امیدوارم که، دروازه رحمتت، همیشه باز است و رشته پیوند با تو، تسبیح و راز و نیاز است.
خدایا آفت آز را از بنده بگیر و فرصت پروازم ده و فرجامی نکوتر از آغازم ده و توفیق نمازی دل نوازم ده.

۲

ای خداوند حکیم چاره ساز
جان من را کن مطهر با نماز

تا پذیرد صبغه اللهی دلم
وارهان از رنگ بخل و ننگ آز

خداوندا، کاری کن که از کاروان حق، جانمانم و خودسرانه و جلوتر از آن، اسب تهّور ندوانم و دوستانم را به گرداب سرکشی نکشانم. دوست دارم رشته حق را بشناسم و به آن درآویزم و فتنه باطل را تشخیص دهم تا از آن بپرهیزم.
پروردگارا، رعد و برق باطل، در این شب ظلمانی فریبنده است و این بنده را پرتوی از ستاره های نورانی هدایت، برازنده و زیبنده است. با تابشی روشنم ساز و پرچمی از ولایت خویش بر شانه ام برافراز.
خدایا می دانم که فرجام پیروی از باطل، آتش و حاصل گرایش به حق، بهشت دلکش است، مرا از دوزخ شرک برهان و در کنار اهل توحید در جنهًْ الماوی بنشان.

۳

خداوندا، تا با خویشم، سرشار از تشویشم و نالان از دل ریشم. مرا از آن خویش و فارغ از تشویش کن. چاره افتادگان را می سازی و از سرِ مهر درماندگان را می نوازی. پروردگارا هم بساز و هم بنواز که سخت افتاده و درمانده ام که مرغ روح را در میدان ذکر تو رانده ام و در روشنای ایاک نعبد و ایاک نستعین عاشقانه تو را خوانده ام.

گر ننوازی، که نوازد مرا
خانه ویرانه که سازد مرا

بی تو جهان کوره ای از آتش است
آتش این کوره گدازد مرا

۴

خداوندا یکی بر لب آهنگ «الیس الله بکاف» دارد و یکی از نغمه «انا الحق» لاف دارد. این بنده شرمنده به معاصی خود اعتراف دارد و از پیشگاه تو تمنای دلی صاف دارد. پروردگارا در دو سرای، نعیمم ده و بالاتر از آن، قلبی سلیمم ده که در هنگامه دیدار او سرمایه ای برتر از قلب سلیم نیست و بی آن امیدی به رهایی از جحیم و راهیابی به نعیم نیست.

کسی که صاحب قلب سلیم است
خرامان مثل سروی در نعیم است

دل آلوده از شرک و معاصی
هراسان از هیاهوی جحیم است

خداوندا نشانم ده رهی را
که مصداق صراط المستقیم است

۵

پروردگارا چنان کن که اگر روزی از همگان رَستم و با اخلاص به تو پیوستم، در گوشه عزلت نخزم و سودای بریدن از خلق در سر نپزم، بلکه ساخته و پرداخته در میان خلایق روم و پای در بحر حقایق نهم و به اذن تو ناخدای کشتی مخلوق به سوی ساحل رستگاری و رضای خالق شوم.

رستگاری راه حق پیمودنست
از هواها قلب را بزدودنست

صبغه الله چون پذیرفتی بدان
خلق را راه خدا فرمودنست

پروردگارا کاری کن که بر سریر سرور تو نشینم و هستی را با نور الهی ببینم و از خرمن محبت بی کران تو خوشه چینم.

چشم اگر چشم بوعلی سیناست
چون ببیند به نور تو بیناست

گر نبیند به نورِ تو کورست
کورِ فطری ز درک حق دور است

تا آفتاب هدایت تو بر جان نتابد دیده دل طریق سعادت نیابد. خدایا فطرت مرا با خورشید ولایت خویش روشن کن و جهان را در پیش دیدگانم گلشن کن.
پروردگارا یاران سَرِ سیر و سفر دارند و بذر ظفر می کارند این بنده به مفر می اندیشد تا از خویش گریزد و به تو آویزد، به این امید که شربتی از کوثر «واعتصموا بالله» نوشد و جامه ای از خلعت «توبوا الی الله» پوشد.
خدایا مرغ فطرتم نغمه سپیدی می سراید و غروب طبیعتم به سیاهی می گراید اسباب سفری را فراهم آور تا شب هجران به سر آید و در طلعت سحر، خورشیدِ ظفر رخ نماید.

ندای فطرتم گوید بپا خیز
بحبل الله صمیمانه درآویز

طبیعت خواندم و در چاه ظلمت
نهد در پیش رویم راه ظلمت

میان این دو باشم در کشاکش
گهی در آبم و گاهی در آتش

خداوندا رهانم زین میانه
نشانم ده فروغی جاودانه

که با نور تو هستی را ببینم
به زیر شاخه طوبی نشینم

۶

خداوندا بی سرور تو خوشی های دنیا فرح و مَرَح است و به جای شراب طهور خون دل در قدح است. اگر شادی و آزادی تو دادی ماندگار است و گرنه، بی یاد تو ناخوشی در خوشی بی شمار است.
پروردگارا مشام جان با یاد تو معطر می شود و آرامش دل با ذکر تو میسر می گردد. آن بهجتی را که تو دهی هرگز زایل نگردد و دل مبتهج، به شیطان مایل نگردد.

خدایا از کمند غم رهانم
به کرسی سرور خود نشانم

اگر در چاه رخوت سرنگونم
بیفکن رشته ای بالا کشانم

۷

خداوندا گاهی با نسیمی از ولا سرمست و خرسندم و زمانی از گزند اوهام ناپسند، دربندم و درمیان گریه بر جهل خود می خندم. چون نیک می اندیشم حال و روز خود را نمی پسندم. به ظاهر از وزن خویش بیشتر به نظر می آیم و در باطن تحسین این و آن را نمی شایدم و دردا که جوفروشِ گندم نَمایم.

خدایا احمد از خود شکوه دارد
که بیجا نزد مردم جلوه دارد

پروردگارا باطن مرا از ظاهرم طاهرتر و باهرتر کن و بر شناخت و رفع معایب پنهانی و نفسانی ام قادرتر و صابرتر گردان.
خداوندا دوستان تو به دمدمه شیطان گوش نمی کنند و در سایه پر همهمه هیچ تجارتی، یاد تو را فراموش نمی کنند. در عصر ما هیاهو زیاد است و هر سو خطر وزیدن تندباد است و خرابات تزویر از تکاپوی سرکشان، آباد است. پروردگارا این قبیله را در کمند استدراج، گرفتار نپسند و دست و پای آنان را با طناب مکر خویش نبند.
پروردگارا دیده و دل بیدار ده و فرصت انابه و استغفار ده و با شکستن قیود شیطانی «عند ملیک مقتدر» مهلت دیدار ده.

پادشاها بنده ات را تاج ده
در نمازم دولت معراج ده

راحتم کن از هوای نفس خویش
ایمنی از دست استدراج ده

نظرات کاربران درباره کتاب دعا و نیایش