فیدیبو نماینده قانونی شبکه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چند وظیفگی ممنوع!

کتاب چند وظیفگی ممنوع!

نسخه الکترونیک کتاب چند وظیفگی ممنوع! به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.

درباره کتاب چند وظیفگی ممنوع!

عادت‌‌ها به زندگی ما انسان‌ها شکل می‌دهند. برای رسیدن به یک توازن مناسب و در پی آن زندگی پربار که همراه با یک شغل خوب و راضی‌کننده و در عین حال طولانی‌مدت باشد؛ باید سعی کنیم خیلی از عادات خود به‌خصوص آن‌‌هایی که درصد بهره‌وری را کاهش می‌دهند از بین ببریم. شاید بدون آن‌که اطلاع داشته باشیم درصد بهره‌وریمان دچار مشکل و نقصان شده است. زمان آن رسیده تا به تمام عادت‌های نادرستی که می‌تواند مانع پیشرفتمان شود خوب دقت کنیم. فهرست زیر شامل ۱۲عادت غلطی است که باید مورد بررسی قرار دهیم.

ادامه...
  • ناشر شبکه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.84 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۳ صفحه

بخشی از کتاب چند وظیفگی ممنوع!

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.

۱۲ عادتی که قاتل بهره وری شما هستندعادت ها به زندگی ما انسان ها شکل می دهند. برای رسیدن به یک توازن مناسب و در پی آن زندگی پربار که همراه با یک شغل خوب و راضی کننده و در عین حال طولانی مدت باشد؛ باید سعی کنیم خیلی از عادات خود به خصوص آن هایی که درصد بهره وری را کاهش می دهند از بین ببریم.

آیا متوجه شده اید که امسال سرتان بیش از اندازه شلوغ است؟ اما وقتی خوب دقت کنید می بینید که در ابتدا اهداف و برنامه های زیادی را برای سال پیش رو در نظر داشتید اما سال به پایان رسیده و شما به هیچ کدام از آن ها نرسیده اید. باید سعی کنیم در این زندگی مدرن که با سرعت زیادی در حال حرکت است برای چند دقیقه هم که شده توقف کنیم؛ نگاهی به عقب بیاندازیم؛ به برنامه هایی که داشتیم تا شاید بفهمیم کجای کار ایراد دارد و چه تغییراتی باید در تمام جنبه های زندگی خود ایجاد کنیم تا بتوانیم هفته ؛ ماه و یا سال خوبی را برای خود رقم بزنیم.

شاید بدون آن که اطلاع داشته باشیم درصد بهره وریمان دچار مشکل و نقصان شده است. زمان آن رسیده تا به تمام عادت های نادرستی که می تواند مانع پیشرفتمان شود خوب دقت کنیم. فهرست زیر شامل ۱۲عادت غلطی است که باید مورد بررسی قرار دهیم.

۱. چندوظیفه گی بودن

جداً چندوظیفه گی (مالتی تسکینگ) را کنار بگذارید. این عادت یکی از رایج ترین و بدترین عادت های انسان است. بر خلاف آن چه تصور می کنید چندوظیفه گی هیچ کمکی به رشد بهره وری نمی کند. در واقع اگر فقط یک کار را در دست داشته باشید می توانید در زمان کمتر و با نتیجه بهتر آن را به سرانجام برسانید.به گفته گلوریا مارک؛ پروفسور یو سی اروین در شرکت فست (Fast Comapny) بعد از هر وقفه حدود ۲۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه طول می کشد تا فرد مجددا روی کاری که در دست داشته تمرکز کامل کند. پس مدت زمانی که به این ترتیب هدر می رود بیش از آن چیزی است که تصور می کنید.
بیشتر شدن لزوما به معنی بهتر بودن نیست؛ در خیلی موارد کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد. یکی از استراتژی های خوب و موثر تمرکز بر روی کارهایی است که انجام آن ها می تواند نتایج مثبتی در برداشته باشد.

۲. چک دائم ایمیل شخصی

امروز چند بار ایمیلتان را چک کردید؟ خیلی از افراد بیشتر وقت روز را در اینباکس شان می گذرانند؛ خواندن و پاسخ دادن به ایمیل ها در عوض کار کردن بلای جان شرکت ها شده است. هرچه ایمیل بیشتری ارسال کنید از آن طرف هم تعداد بیشتری دریافت می کنید. برای خود محدودیت هایی در نظر بگیرید؛ سعی کنید روزی فقط ۲ یا ۳ بار آن را چک کنید و از همه مهم تر به عهد خود پایبند باشید.

۳. برای هر کاری داوطلب شدن

این که بخواهید تمام کارها را به عهده بگیرید، جز این که به شما و کسب و کارتان آسیب برساند؛ نتیجه دیگری در برندارد. لازم نیست که مسئولیت همه چیز را قبول کنید. از کمک دیگران استفاده کنید و در عوض خودتان کارهایی را انجام دهید که در آن مهارت کافی دارید.

۴. بلد نباشید نه بگویید

وارن بافت می گوید: «به دیگران اجازه ندهید که برنامه زندگیتان را تنظیم کنند. وقتی به کسی جواب نه بدهید، یعنی این که زمان بیشتری برای نیازهای خود دارید». سعی کنید دائما در حال خدمت کردن و سرویس دادن به دیگران نباشید.۵. نتیجه کارهای خود را بررسی نکردن

از اپلیکیشن ها استفاده کنید؛ صدها اپ نوشته شده که قادر هستند تمام فعالیت های روزانه شما را زیر نظر داشته باشند و از آن گزارش تهیه کنند. با مرور آن ها می توانید نقاطی که کارایی تان در آن ها کم است را شناسایی کنید و تغییرات لازم را به وجود آورید.

۶. کار کردن برای زمان طولانی بدون وقفه

گاهی لازم است که استراحت کنید. به صدایی که از بدنتان می آید گوش کنید و اجازه دهید که دوباره خود را بازیابی کند. بدن برای مدت مشخصی می تواند روی یک کار متمرکز باشد (گفته می شود حداکثر ۹۰ دقیقه است). کار خود را به بخش های کوچک تقسیم کنید و در بین آن بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنید.

۷. کارکردن بدون روال

داشتن روال کاری برای این که ذهن خود را کاملا معطوف کارتان کنید، لازم و ضروری است. اگر روال مشخصی نداشته باشید همیشه زمان از دست می دهید.

۸. لیست طولانی از کارهای روزانه

سعی کنید از پر کردن فهرست کارهای روزانه خود پرهیز کنید. مطمئن باشید امکان ندارد بتوانید آن ها را در طول یک روی کاری تکمیل کنید در این صورت هم افسرده می شوید و هم فکر می کنید که خیلی مفید نبوده اید. زمانی که این احساس به سراغ تان بیاید دچار دردسرهای مختلف از جمله استرس می شوید.

۹. زیاد از حد به اینترنت وصل هستید

اگر دیگران از طریق گوشی؛ ایمیل؛ توییتر؛ فیسبوک یا لینکدین به شما دسترسی داشته باشند؛ به معنی است که شما بیش از انداره در تیررس آن ها هستید که هر کدام از آن ها می توانند به راحتی شما را از کار و زندگی بیاندازند. ارتباط همه وسایلتان را با اینترنت قطع کنید تا ببینید که سطح بهره وری تا چه میزان رشد می کند.

گوشی که در دست دارید می تواند بزرگ ترین قاتل در راه پیشرفت تان باشد. خیلی ها نمی توانند حتی برای چند دقیقه تلفن را از خود دور کنند. اگر گوشی تان آنلاین باشد همیشه وسوسه می شوید تا نسبت به همه موارد اطراف خود کنجکاو باشید. توصیه می شود در صورت امکان زمانی که در شرکت هستید گوشیتان را زمین بگذارید یا این که اصلا آن را خاموش کنید. بعد از آن آثار افزایش بهره وری کاملا مشهود خواهد بود.۱۰. عادت خواندن اخبار

مقداری از زمان را برای خواندن یا نوشنن درنظر بگیرید. از مدیای با کیفیت استفاده کنید. از کلیک کردن روی تیترها یا خواندن اخبار کوتاه پرهیز کنید. در عوض سعی کنید مطالب با ارزش و بلاگ افراد کارشناس و خبره را مطالعه کنید.

۱۱. دو دل بودن

مشکل رایج افراد لیست های بلندبالا از کارهایی است که در طول روز باید انجام شود اما بعد از مدتی دچار تردید می شوند که اقدام بعدی چیست. کارهای روزانه تان را اولویت بندی کنید و در کمترین زمان آن ها را به سرانجام برسانید.

۱۲. اختراع مجدد چرخ

همیشه روش های بهتر و هوشمندانه تری برای انجام کارها وجود دارد. چرخ قبلا اختراع شده پس دنبال این نباشید که دوباره آن را بسازید. زمان با ارزش ترین و گران بهاترین منبعی است که در اختیار دارید؛ آن را به راحتی هدر ندهید. چارلز داروین می گوید: «کسی که واهمه ای از هدر دادن یک ساعت از زندگی خود ندارد؛ به ارزش زندگی پی نبرده است.»

هدر رفتن منابع انرژی مغز

چرا نباید چند کار را با هم انجام داد؟صبح که از خواب بلند می شوید چه کارهایی انجام می دهید؟ چک کردن ایمیل ها؛ گشتی در فیسبوک؛ نوشیدن یک فنجان قهوه؛ رفتن به محل کار با اتوبوس یا مترو در حالی که یکی از آخرین ایده های خود را در گوگل جستجو می کنید؛ چک کردن نوتیفیکیشن ها؛ باز هم قهوه و نگاهی به کارهایی که در طول روز باید انجام دهید؟ آیا این روال هر روز تکرار می شود؟ حجم زیاد فعالیت ها که صبح های شما را به شدت پرمشغله کرده و از این شاخه به آن شاخه پریدن تنها یک نتیجه دارد: خستگی مفرط و بیش از حد.

زمانی که چندکاره می شویم؛ در هر لحظه تنها یک کار را انجام می دهیم اما خیلی سریع بین کارهای زیادی که داریم سوئیچ می کنیم. این کار در دراز مدت بسیار خسته کننده می شود. باعث مصرف بیش از اندازه و سریع قند و اکسیژن در مغز و هم چنین کاهش همین میزان سوخت برای انجام سایر کارها می شود.

«دانیل لویتین»؛ پروفسور علوم اعصاب رفتاری در دانشگاه «مک گیل» معتقد است: این سوئیچ دائم بین کارها؛ یک هزینه بیولوژیکی دارد و باعث می شود خیلی سریع تر از زمانی که تمام تمرکز و توجه خود را روی یک کار گذاشته ایم؛ خسته شویم. در نتیجه بیشتر غذا می خوریم، کافئین بیشتری مصرف می کنیم. اغلب اوقات چیزی که به آن نیاز است کافئین نیست؛ بلکه کمی وقفه، دست کشیدن از کار و استراحت است. اگر در بین کار هر از چند گاهی استراحت نکنیم، خوردن یک فنجان قهوه بیشتر هیچ کمکی به مغز نمی کند.

مطالعات نشان داده افرادی که بعد از هر چند ساعت به مدت ۱۵ دقیقه استراحت می کنند،کارایی بیشتری دارند اما این زمان های استراحت باید موجب رها شدن مغز شود، مهم نیست که چه کاری می کنید، راه می روید، از پنجره به بیرون نگاه می کنید به موسیقی گوش می کنید یا کتاب می خوانید؛ در همه این حالات مغز باید به آرامش برسد. «لویتین» می گوید: هرکسی روش خاص خودش را دارد اما مطمئنا چرخ زنی در فیسبوک راهش نیست. شبکه های اجتماعی باعث تکه تکه شدن بیشتر افکار می شوند.پروفسور «گلوریا مارک» از بخش انفورماتیک دانشگاه کالیفرنیا معتقد است که وقتی وقفه ای در کاری که انجام می دهیم رخ می دهد عموما ۲۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه طول می کشد تا دوباره به همان کار برگردیم و اغلب مواقع افراد قبل از این که به کار اصلی برگردند دو کار دیگر انجام می دهند. این سوئیچ کردن موجب پیدایش استرس می شود و عجیب آن است که کسانی که درگیر مشکلات عدیده ای مانند روان رنجوری هستند و در برابر استرس آسیب پذیری بیشتری نشان می دهند، بیش از دیگران تمایل به سوئیچ کردن بین کارها دارند.

«هال پاشلر» پروفسور اعصاب و روان از دانشگاه سان دیگو به این مسئله اشاره می کند که تمام کارهای مالتی تسک به یک میزان باعث ایجاد استرس نمی شوند. به عنوان مثال اگر فردی در حال شست و شوی لباس ها است و ماشین لباس شویی را روی حالت اتوپایلوت گذاشته بهترین کار این است که هم زمان به خواندن کتاب مشغول شود. اما اگر بخواهیم دو کار چالشی را هم زمان با هم انجام دهیم مطمئنا کارایی به شدت پایین می آید. نمی توان دو کار حساس را هم زمان با هم انجام داد، هرچند که خیلی ساده باشند.

به رغم تمام نکات منفی که در رابطه با مالتی تسکینگ وجود دارد، لیست فعالیت های این چنینی در حال افزایش است، چون نوتیفیکیشن های آنلاین بیشتر باعث حواس پرتی می شوند.

«مارک» می گوید میل به چک کردن شبکه های اجتماعی و ایمیل ها دائما در حال افزایش است: وقتی ایمیل ها را چک می کنید، هر از گاهی با یک ایمیل مهم و حساس برخورد می کنید و این مسئله هم به صورت رندوم اتفاق می افتد. در روان شناسی به این مسئله تقویت رندومی گفته می شود که باعث شدت گرفتن رفتار می شود. مبارزه با رفتاری که رندوم باشد بسیار دشوار است. تحقیقات «مارک» نشان داده که بعد از این که به طور دائم و متناوب وقفه در کار بیافتد، افراد اغلب به سمت خودوفقه بودن گرایش پیدا می کنند. راهکار موثر رها کردن مالتی تسک بودن و تخصیص زمان مشخص برای انجام هر فعالیت به صورت جداگانه است. پس فقط صبح اول وقت ایمیل های تان را چک کنید؛ مجدد وسط روز این کار را انجام دهید و یا این که هر روز بعد از ظهر ۱۰ دقیقه برای توییتر زمان بگذارید.«مارک» هم چنین معتقد است که فناوری می تواند برای جلوگیری از هرگونه حواس پرتی راهکارهایی داشته باشد. مانند نرم افزارهایی که کاربران را مجاب می کنند تا هر چند ساعت یک بار استراحت کنند. «لویتین» درباره پروژه های طولانی مدت می گوید: هر بار بین ۲۵ دقیقه تا ۲ ساعت روی پروژه کار کنید. اگر می خواهید مالتی تسک باشید و کمتر از ۲۵ دقیقه زمان روی کارهای چالشی زمان صرف کنید به اندازه کافی گرم نخواهید شد.

نظرات کاربران درباره کتاب چند وظیفگی ممنوع!

عالی
در 2 سال پیش توسط mma...012
عالیه بدردتون میخوره خیلی باحاله هرکی نگیره از دست داده
در 2 سال پیش توسط Danyal
👍👍👍
در 9 ماه پیش توسط zizi banoo
کتاب جالبی بود. مطالب کتاب نه خیلی کم نه خیلی زیادکه حوصله کسی سر بره.ارزش خوندن داره :-)
در 10 ماه پیش توسط roya heidari
متوسط به بالا.نسبت به حجمش مطلب مفیدش کم بود
در 2 سال پیش توسط زهرا رشوند
بدک نیس
در 2 سال پیش توسط ami...ini
عالی..اما قسمت آخر که بازه های زمانی رو ۲۵ دقیقه ای تقسیم کرده بود..در این حالت بعد از ۵دقیقه استراحت خب دوباره زمانی باید سپری بشه که تمرکزمون برگرده
در 1 ماه پیش توسط آیدا
واقعا عالی. کوتاه و کاربردی بدون حاشیه رفتن . همین یک کتاب به اندازه چندین کتاب موفقیت کاربردی است. درود بر گروه نویسندگان.
در 8 ماه پیش توسط gilda
لطفا بخونید
در 2 ماه پیش توسط تیام ندری
خلاصه ی جالبی هست اما مطلب منحصر به فردی ندارد.
در 1 ماه پیش توسط فرشید هوشمند