فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بهمن‌برنا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدیریت بازاریابی سیاسی

کتاب مدیریت بازاریابی سیاسی
اصول و کاربردها،

نسخه الکترونیک کتاب مدیریت بازاریابی سیاسی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مدیریت بازاریابی سیاسی

در این کتاب سعی شده فعالیت‌ها و مطالعات جدید و قدیمی در حوزه‌ها و مکاتب مختلف، کنار یکدیگر ارائه شود تا دیدگاه کلی‌تری نسبت به مطالعات و روند معمول و متداول بازاریابی سیاسی در جهان به دست آید. این کتاب بر پایه‌ی آخرین تحقیقات موجود در رشته‌ی بازاریابی سیاسی تهیه شده است. در حالی که بخش زیادی از مطالعات این رشته در سال‌های ۱۹۸۶ و همچنین دهه‌ی ۱۹۹۰ متمرکز بر مبارزات انتخاباتی بود، در آغاز قرن جدید این مطالعات سمت و سوی جدیدی به خود گرفت. کتابی که پیش روی شماست، شامل مطالعاتی درباره‌ی محصول، تدوین استراتژی (راه‌حل)، بازاریابی داخلی، بازاریابی محلی سیاسی، بازاریابی الکترونیکی یا اینترنتی، نام‌گذاری تجاری محصول، بازاریابی سهام‌دار، تقسیم‌بندی بازار، حمایت از مصرف‌کننده و بازاریابی سیاسی و دموکراسی است. هرچند این کتاب با توجه به شکاف‌های اجتناب‌ناپذیر در حوزه‌ی مطالعات و تحقیقات انجام شده، تمامی جوانب کاربردهای بازاریابی در سیاست را پوشش نمی‌دهد، با این حال هدف آن صرفاً کمک به مطالعه و پیشبرد تحقیق موجود نیست؛ بلکه می‌کوشد زمینه را برای تحقیقات بیش‌تر در حوزه‌ی بازاریابی سیاسی فراهم کند.

ادامه...

بخشی از کتاب مدیریت بازاریابی سیاسی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مدیریت بازاریابی سیاسی

کتابی که در دست دارید، ترجمه ی کتاب بازاریابی سیاسی اصول و کاربردها، اثر استاد برجسته ی رشته بازاریابی سیاسی، جنیفر لیز ـ مارشمنت، بوده و نخستین کتاب جامعی محسوب می شود که تاکنون در حوزه ی مدیریت بازاریابی سیاسی تهیه شده است. کتاب فوق در زمره ی کتاب های مطرح دنیاست. نویسنده در این کتاب سعی دارد با اطلاعاتی که در اختیار دانشجویان قرار می دهد، بیان نماید که چگونه نامزدهای نمایندگی، احزاب، مقامات و دولت های منتخب در سراسر جهان، برای پیروزی در رقابت های انتخاباتی و ماندن در سمت خود، با استفاده از مفاهیم و ابزارهای بازاریابی سیاسی به مقاصد خود دست پیدا می کنند.
این کتاب، با توجه به جدیدترین مطالعات نظری و همچنین با فراهم کردن مقایسه ای کلی از تحقیقات موجود در حوزه ی مدیریت بازاریابی سیاسی بین المللی، موارد زیر را مورد مطالعه قرار می دهد:
 •  بررسی طیف گسترده ای از موضوعات مرتبط با بازاریابی سیاسی؛ از جمله ظهور مصرف کننده ی سیاسی، آگاهی از بازار و تقسیم بندی آن، تحقیق درباره ی گروه های مخالف یا رقیب سیاسی، بازاریابی الکترونیکی یا اینترنتی، پست عادی، بازارمحوری و تدوین استراتژی (راه حل)، بازاریابی داخلی، توسعه ی مجدد محصولات، نام گذاری محصول، بازاریابی سیاسی محلی، بازاریابی در دولت، تحویل و تحول و نقل و انتقال جهانی دانش.
 • تحلیل مفاهیم بازاریابی سیاسی برای نیل به دموکراسی.
 • نشان دادن بیش از چهل مورد از مطالعات موردی انجام شده توسط متخصصان بین المللی بازاریابی سیاسی در بیش از بیست کشور جهان و همچنین ارائه ی چشم اندازهای حرفه ای از دست اندرکارانی که هم اکنون در عرصه ی بازاریابی سیاسی فعال هستند.
 • توضیح انواع نظریه های مرتبط با بازاریابی سیاسی همراه با مثال و ذکر نکات تعیین کننده و کلیدی در خصوص موضوعات مورد بحث و فراهم آوردن مقالات و پیشنهاداتی درباره ی ارزیابی های کاربردی در هر فصل.
این کتاب در عین حال که به شیوه ای واضح و سرگرم کننده نوشته شده است، شناخت و دانشی بسیار عمیق از این رشته ی جدید را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. مولف کتابی که در دست دارید، در این حوزه کارشناس برجسته ای به شمار می رود. خواندن این کتاب به تمامی دانشجویان رشته ی مدیریت بازاریابی، بازاریابی سیاسی، علوم سیاسی، دولت مردان و فعالان سیاسی، احزاب و مرتبطین عرصه های انتخاباتی توصیه می شود. از سویی دیگر مترجمان این کتاب به واسطه ی تجربه عملیاتی و دانش تخصصی که در رشته مدیریت بازاریابی سیاسی دارند، در به وجود آوردن این محصول، به عنوان محصولی قابل قبول، بسیار تلاش و دقت نمودند. لازم به توضیح است مترجمان در برگرداندن هر یک از کلمات و جملات و عبارات در اندیشه ی آن بوده اند که محصولی واضح و قابل درک برای علاقه مندان تهیه نمایند. هیچ جمله یا عبارتی از قلم نیفتاده و با وجود وسوسه بسیار بر دخل و تصرفی حرفه ای که محصولی پخته تر و کامل تر را برای مخاطبان دربر می داشت، هیچ مطلب دیگری بدان اضافه نشد و نهایت تلاش شد که در برگردان مطلب حفظ امانت شود. در پایان امید است که استادان، صاحب نظران و دانشجویان این رشته با ارائه ی راهکارها و پیشنهادات سازنده ی خود، زمینه را برای برطرف کردن عیب ونقص های احتمالی فراهم آورند تا چاپ های بعدی با دقت و صحت بیش تری ارائه گردد.

جنیفر لیز ـ مارشمنت، استاد ارشد رشته ی بازاریابی سیاسی در دانشگاه اوکلند و پایه گذار گروه بازاریابی سیاسی بریتانیا به شمار می رود. از کتاب های او می توان به «بازاریابی سیاسی و احزاب سیاسی بریتانیا» (چاپ نخست سال ۲۰۰۱ و چاپ دوم سال ۲۰۰۸)، «تحول بازاریابی سیاسی» (۲۰۰۴)،«بازاریابی سیاسی از دیدگاه تطبیقی» (۲۰۰۵)، و «موضوعات رایج در حیطه ی بازاریابی سیاسی» (۲۰۰۵) اشاره کرد.

بهرام خیری دارای دکتری تخصصی مدیریت بازاریابی، استادیار و عضو هیئت علمی دانشکده ی مدیریت دانشگاه آزاداسلامی و مدرس دانشکده های مدیریت تهران مرکز، علوم تحقیقات، دانشکده ی مدیریت قزوین و.. است و در کارنامه ی علمی او تالیف و ترجمه ی چند کتاب تخصصی در حوزه ی بازاریابی و انتشار چندین مقاله ی علمی پژوهشی در مجلات معتبر خارجی و داخلی ثبت گردیده است. او در حال حاضر در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد مشغول به تدریس می باشد.

پدرام باقرنژاد، کارشناس ارشد رشته ی مدیریت اجرایی، با گرایش مدیریت بازاریابی و کارشناس روابط عمومی و تبلیغات می باشد. او از پایه گذاران و نایب رئیس انجمن صنفی کارفرمایان و متخصصان تبلیغات در ایران بوده و با بیش از دو دهه تجربه ی موثر در زمینه های ارتباطات، تبلیغات و مدیریت رسانه ای، مدیر یکی از بزرگ ترین آژانس های بازاریابی و تبلیغاتی در ایران و امارات متحده عربی بوده است. از وی مقالات بسیاری در حوزه های سیاسی و اجتماعی منتشر شده که از آن جمله می توان «سلسله مقالات مدیریت بازاریابی سیاسی»، «افکار عمومی صدای خاموش جامعه»، «اخلاق و سیاست»، «شعار دیالوگ عملکرد مونولوگ»، «تکثرگرایی»، «جایگاه ملت و نقش روحیه ی ملی»، «گردش اطلاعات...» و بسیاری دیگر را نام برد. نتایج پژوهش دانشگاهی اخیر وی، تحت عنوان «بررسی تاثیر تاکتیک ها و تکنیک های بازاریابی سیاسی بر افکار عمومی و هدایت مشارکت سیاسی جامعه، در انتخابات ریاست جمهوری، از منظر نخبگان سیاسی» بی تردید نگرشی متفاوت و عمیق تر را برای دست اندرکاران این حوزه ی تخصصی در پی خواهد داشت. ترجمه و ویراستاری علمی این کتاب نیز، خدمتی اثربخش خواهد بود به فعالان سیاسی، دولت مردان، احزاب و دست اندرکاران عرصه های انتخاباتی و تمامی دانشجویان رشته ی مدیریت بازاریابی، بازاریابی سیاسی و علوم سیاسی. کتاب دیگر در حال تالیف او، تحت عنوان «انتخابات»، برگرفته از نتایج پژوهش های وی در ایران می باشد که به زودی توسط همین انتشارات منتشر خواهد شد.

سخن مترجمان

به کارگیری شیوه ها و ابزارهای بازاریابی و مدیریت آن در حوزه سیاست، پدیده ای جدید نیست. امروز بیش از سه دهه از پیوند مدیریت بازاریابی و علوم سیاسی در غرب می گذرد و این وصلت هر ساله محصولی تکامل یافته تر از قبل را به فعالان این عرصه ارائه می دهد. همزمان در دهه های اخیر در کشورمان به طور پراکنده شاهد به کارگیری و اجرای قسمت هایی جزیی از این دستاورد بوده ایم. قسمت هایی از مدیریت بازاریابی سیاسی که تحت عنوان تبلیغات سیاسی توسط فعالان سیاسی به صورت تجربی، سینه به سینه و پراکنده مورد استفاده قرار می گرفته است. از سویی دیگر متاسفانه کمتر کاندیدایی این امکان را داشته تا از مشاوره و برنامه ریزی و اجرای گروهی برخوردار شود که به طور کامل به تمامی اجزای مدیریت بازاریابی سیاسی نوین تسلط داشته باشند، لذا غالباً از افراد صاحب نظر حوزه های سیاسی، ارتباطات و رسانه و معتمدین به طوری سازمان نیافته و هیاتی برای این مهم استفاده می شود. لذا با توجه به خلا موجود این حوزه در کشور و در مقایسه با غرب، مترجمین با دقت بسیار این کتاب که یکی از برترین آثار جهانی در این رشته علمی می باشد را انتخاب نموده و آن را با نگاهی دقیق به زبان فارسی برگردان نموده اند. امید است این تلاش موجب گردد تا اساتید و دانش آموختگان و دانشجویان رشته های مدیریت بازاریابی و علوم سیاسی و همچنین گروه های سیاسی ، سیاستمداران، احزاب سیاسی، کاندیدای ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس، شوراها و به طور کلی تمامی فعالان و علاقمندان به حوزه مدیریت بازاریابی سیاسی از این تلاش بهره مند گردیده و روش های تجربی خود در این حوزه را با روش های علمی طبقه بندی شده و ارائه شده در این کتاب تلفیق و از نتایج تضمین شده ی آن بهره مند گردند. بی تردید هر تلاشی برای انتقال علوم مرتبط به علاقمندان و فعالان این عرصه، گامی است در جهت تقویت و تثبیت دموکراسی در جهان. امیداست موثر و مقبول واقع گردد.
تالیف اخیر مترجمین، تحت عنوان مدیریت بازاریابی سیاسی با رویکرد انتخابات بزودی از طریق همین انتشارات قابل تهیه علاقمندان خواهد بود.

پیش گفتار

مدیریت بازاریابی سیاسی: اصول و کاربردها، نخستین کتاب جامع مقدماتی در حوزه ی مدیریت بازاریابی سیاسی است. در این کتاب سعی شده فعالیت ها و مطالعات جدید و قدیمی در حوزه ها و مکاتب مختلف، کنار یکدیگر ارائه شود تا دیدگاه کلی تری نسبت به مطالعات و روند معمول و متداول بازاریابی سیاسی در جهان به دست آید. این کتاب بر پایه ی آخرین تحقیقات موجود در رشته ی بازاریابی سیاسی تهیه شده است. در حالی که بخش زیادی از مطالعات این رشته در سال های ۱۹۸۶ و همچنین دهه ی ۱۹۹۰ متمرکز بر مبارزات انتخاباتی بود، در آغاز قرن جدید این مطالعات سمت و سوی جدیدی به خود گرفت. کتابی که پیش روی شماست، شامل مطالعاتی درباره ی محصول، تدوین استراتژی (راه حل)، بازاریابی داخلی، بازاریابی محلی سیاسی، بازاریابی الکترونیکی یا اینترنتی، نام گذاری تجاری محصول، بازاریابی سهام دار، تقسیم بندی بازار، حمایت از مصرف کننده و بازاریابی سیاسی و دموکراسی است. هرچند این کتاب با توجه به شکاف های اجتناب ناپذیر در حوزه ی مطالعات و تحقیقات انجام شده، تمامی جوانب کاربردهای بازاریابی در سیاست را پوشش نمی دهد، با این حال هدف آن صرفاً کمک به مطالعه و پیشبرد تحقیق موجود نیست؛ بلکه می کوشد زمینه را برای تحقیقات بیش تر در حوزه ی بازاریابی سیاسی فراهم کند.

مقدمه

بازاریابی سیاسی(۱)، یک رشته رو به رشد دانشگاهی است که از دو رشته ی علمی مدیریت بازاریابی(۲) و علوم سیاسی(۳) تشکیل شده است. این رشته هم زمان با عرضه ی چشم اندازهای جدید در زمینه ی سوالات قدیمی علوم سیاسی؛ مانند ارزش اصول و ایدئولوژی(۴)، نقش و جایگاه شهروندان و طبیعت دموکراسی(۵) (البته در چارچوب مناسبات تعریف شده در بازار(۶) قرن بیست و یکم)، روش های متفاوتی در نگرش به رفتار سیاسی(۷) در اختیارمان قرار می دهد. علاوه بر این، بازاریابی سیاسی برای روش جدید ارتباطی میان کاندیدا، و مناظره هایی سازمان یافته(۸) و بانشاط و همچنین در مورد ارزش و تاثیر پاسخ گویی نخبگان سیاسی(۹) به افکارعمومی(۱۰)، راهکارهایی ارائه می کند.
این رشته در زمینه ی شیوه نظرسنجی(۱۱)، تحقیقات بازار(۱۲)، پایگاه های اطلاعاتی(۱۳)، تجزیه و تحلیل خصوصیات رای دهندگان(۱۴)، انتخاب استراتژی های مناسب، انواع مشاوره های لازم، انتخاب نام تجاری(۱۵)، به کارگیری وسایل ارتباطی(۱۶)، تبلیغات سیاسی(۱۷)و مبارزات انتخاباتی(۱۸)، راه های مناسبی ارائه می کند. این دانش به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است. کتابی که پیش روی شما است دربردارنده ی بیش از ۴۰ مطالعه ی موردی(۱۹)، از ۲۰ کشور جهان است. این کتاب بر پایه ی آخرین دستاوردها و مطالعات موجود در زمینه ی بازاریابی سیاسی در جهان که تاکنون مورد بررسی متخصصان قرار گرفته، تدوین شده و همچنین با بحث و مناظره ی همکاران متخصص در این رشته تکمیل شده است؛ بنابراین بهترین شیوه ی به کارگیری مفاهیم بازاریابی در سیاست(۲۰) را به خوبی برشمرده و به طور کاربردی آن را در اختیار علاقه مندان قرار داده است.
بازاریابی سیاسی نیز مانند همه ی رشته های دیگر، در حال پیشرفت و شکوفایی است. موضوعات و مسائلی که در این کتاب به آن پرداخته شده، مبتنی بر ادبیات موجود در زمان تالیف می باشد.
کتاب بازاریابی سیاسی به ده فصل تقسیم شده است:
 • بازار سیاسی(۲۱) و ظهور مصرف کننده ی سیاسی(۲۲)
 • بازاریابی سیاسی چیست؟
 • استراتژی(۲۳) بازاریابی سیاسی
 • شناخت و درک بازار: فهم بازار، مشاوره و مشارکت
 • توسعه محصول و انتخاب نام تجاری
 • بازاریابی داخلی(۲۴): بازاریابی برای نامزدها(۲۵) و حزب(۲۶)
 • مبارزات انتخاباتی و ارتباطات بازاریابی(۲۷)
 • بازاریابی در دولت(۲۸): ارائه و در تماس بودن
 • انتقال جهانی اطلاعات(۲۹)
 • بازاریابی سیاسی و دموکراسی
ترتیب و تفکیک فصل ها و موضوع ها به معنای این نیست که این تقسیم بندی و روند مطالعات، واقعاً به همین شکل اتفاق افتاده است. برای نمونه، بازاریابی در دولت شامل ارتباطات و استراتژی است؛ ممکن است سازمان ها قبل از تصمیم گیری درباره ی انتخاب استراتژی، دست به شناخت بازار بزنند و انتخاب نام نیز شامل ارتباطات و همچنین توسعه ی محصول است. هر کدام از این حوزه ها نکات مشترکی با یکدیگر دارند.
این فصل ها شامل تعاریفی از انواع مفاهیم(۳۰) و ابزارهای بازاریابی(۳۱) است؛ بنابراین یک دانشجو و یا پژوهشگر بازاریابی، نباید انتظار داشته باشد که تعدادی از الگوها(۳۲) و یا نظریه های بازاریابی(۳۳) را در این کتاب مشاهده کند؛ چراکه مطالعات انجام شده در زمینه ی بازاریابی سیاسی، هنوز تمامی حوزه هایی را که علم بازاریابی به تنهایی پوشش می دهد، دربر نگرفته است. به عنوان مثال، ارتباطات یکپارچه ی بازاریابی(۳۴) در چارچوب سیاست، مبحثی جدایی ناپذیر است از هر نوشته ای که به روز و مبتنی بر آخرین اطلاعات تهیه شده باشد لذا در تحقیقات باید مورد توجه قرار گیرد؛ حال آنکه در زمان تالیف این کتاب هیچ نظریه ی کاربردی و یا بررسی تجربی در حوزه ی ارتباطات یکپارچه بازاریابی سیاسی(۳۵) وجود نداشت که بتوان از آن استفاده نمود. علاوه بر آن فصلی که درباره ی ارتباطات است، فقط بر مطالعات و تحقیقاتی تاکید می کند که نقش بازاریابی را به خوبی مشخص کرده و به وضوح جنبه های جدید و آرای ارتباطات عمومی سیاسی را به نمایش می گذارد. این کتاب درباره ی بازاریابی سیاسی است، نه ارتباطات سیاسی(۳۶)، بازاریابی و یا علوم سیاسی؛ از این رو هرگونه نارسایی مشهود، نشان دهنده ی نارسایی در پیشینه تحقیقات موجود در حوزه ی بازاریابی سیاسی است. شاید جالب به نظر نرسد؛ اما از آنجایی که این کتاب، کتابی آموزشی است، نه پژوهشی، در زمان تالیف برای ما فقط مقدور بود که براساس شرایط و مطالعات موجود اقدام کنیم؛ با این هدف که زمینه را برای انجام پژوهش های بیش تر و جبران نارسایی ها و کاستی های موجود فراهم آوریم و در چاپ های بعدی کتاب آن را کامل تر کنیم.
با جست وجوی گسترده و دقیق در پایگاه های اطلاعاتی، به بیش از دویست تحقیق جدید برخوردیم که شامل مجلات علمی و کتاب های مختلف و همچنین مقاله های ارائه شده در همایش ها بود. با توجه به این که پژوهش های موجود درباره ی بازارمحوری(۳۷)، در تحلیل های تجربی مورد استفاده، همچنان مورد توجه است، در حالی که هم زمان همه ی تلاش ها برای ارائه ی یک تصویر متعادل از پیشینه ی مطالعات موجود به کار گرفته شده، در بعضی از موارد به عنوان منبع به این پژوهش ها اشاره گردیده است. علاوه بر این، همان طور که الگوی لیز ـ مارشمنت(۳۸) (۲۰۰۱) چارچوب وسیعی را فراهم کرده است که بسیاری از جوانب مختلف بازاریابی را دربر می گیرد و در واقع منطق طبیعی و نظریه ی بازاریابی را دنبال می کند، ممکن است توالی فصل ها یا عنوان های کتاب، مشابه حزب بازارمحور(۳۹) باشد. در عین حال این مساله بیش تر نشان دهنده ی ماهیت بازاریابی و سیاست است تا نظریات یک نویسنده ی خاص. با توجه به این که هر نویسنده ای دارای دیدگاه هایی شخصی می باشد، بیان دیدگاه های وی نیز اجتناب ناپذیر است؛ چراکه هیچ نویسنده ای نمی تواند در نوشته هایش تحت تاثیر عقاید و دیدگاه هایش قرار نگیرد. البته در تهیه ی این کتاب همه ی تلاش جهت جست وجو در پایگاه های اطلاعاتی مختلف و شناسایی تمامی پژوهش های جدید ممکن به کار گرفته شده و هر پنج شخصی که این کار را مورد بازبینی قرار داده اند، متفق القول بر این باورند که هیچ موردی از قلم نیفتاده است.
درباره ی مطالعات موردی نیز باید گفت، همه ی نویسندگانِ منتخب، از لحاظ انتخاب موضوع، نظریه و الگو از آزادی عمل برخوردار بوده اند. انتخاب این نویسندگان با هدف حفظ تنوع از نظر کشور، جوانب و نظریه های گوناگون صورت گرفته است. تنها تعداد اندکی از آنها از الگوی لیز ـ مارشمنت استفاده یا تبعیت می کنند؛ در عین حال در تعدادی دیگر، چارچوب های ارائه شده توسط دیگر محققان مانند باتلر(۴۰) و کالینز(۴۱) نیز به کار گرفته شده که پایه و اساس تحقیق بیش تر آنها نیز الگوهای ارائه شده توسط خودشان است. در این میان هرچند ممکن نبود در تعداد دفعاتی که از یک الگوی خاص استفاده شده، تعادل به وجود آید، سعی شده تنوع و گوناگونی نظری مورد حمایت و تشویق قرار گیرد. همچنین بعضی از پژوهشگران درخواست مستقیم ما را برای ارائه ی یک مطالعه موردی که در آن می توانستند از الگوی خود استفاده کنند، نپذیرفتند. تنها مساله ی بالقوه در این میان، جست وجو برای یافتن پژوهشگران جدیدی بود که بتوانند دامنه ی مواد درسی برای دانشجویان آینده را گسترش دهند. نکته ی دیگر تلاش برای کاهش سمت و سوی بریتانیایی طرح پیشنهادی اولیه بود که توسط منتقدان مورد سوال قرار گرفته بود. در مقایسه با کشورهای دیگر در بریتانیا محققان بیش تری در حوزه بازاریابی سیاسی وجود دارند؛ بنابراین با وجود این که برخی از پژوهشگران مهم در حوزه مطالعات موردی فعالیت نکرده اند، مقالات چاپ شده ی آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. لذا سعی شده، تمامی مطالعات و پژوهش های انجام شده در حوزه ی بازاریابی سیاسی تا زمان تالیف، در این کتاب مد نظر قرار گیرد.
از آنجایی که این کتاب نخستین اثر در این زمینه به شمار می رود، می تواند با در کنار هم قرار دادن طیف گسترده ای از پژوهش ها، که در گذشته به صورت جداگانه توسط انتشاراتی ها، کشورها و رشته های علمی ارائه می شد، به تدریس بازاریابی سیاسی کمک کند. یک دانشجوی رشته ی بازاریابی یا علوم سیاسی می تواند با مطالعه ی بازاریابی سیاسی در بحث های مربوط به هر یک از این رشته ها شرکت کند، و این کتاب با ارائه اصول، نظریه ها، مثال ها و چشم اندازهای این رشته، به درک هرچه آسان تر آن کمک می کند.
اهداف و مقاصد هر کتاب یا واحدی با محوریت بازاریابی سیاسی، شامل موارد زیر است:
 •  دانستن اهمیت علت و چگونگی توسعه یافتن بازاریابی سیاسی در طی زمان، رابطه ی آن با نابودی یک حزب و افزایش در تغییرپذیری انتخاب کنندگان(۴۲) یا تغییر در گزینش رای دهندگان و الی آخر.
 • درک مفهوم بازاریابی سیاسی: فهمیدن این مساله که مبحث بازاریابی سیاسی فقط درباره ی مبارزات انتخاباتی نیست.
 • درک این مساله که چگونه بازاریابی می تواند در محیطی سیاسی اعمال شود، و در عین حال اهمیت تفاوت بین حرفه ی بازاریابی و سیاست های بازاریابی برشمرده شود.
 • شناخت مشکلات موجود در خصوص وارد کردن بازاریابی به سیاست، مورد تردید قرار دادن مسائل اخلاقی ناشی از سیاست های بازاریابی، بحث درباره ی فوایدی که ممکن است بازاریابی برای سیاست به ارمغان بیاورد.
 • به دست آوردن دانش و تجربه در رابطه با رفتار سیاسی مقایسه ای از طریق به کارگیری مطالعات موردی بین المللی و یادگیری نقل و انتقال جهانی اندیشه و مناسبات مشاوران این رشته.
 • تشویق دیگران به اندیشیدن با افقی گسترده تر درباره ی رویه معمول سیاست امروزی.
 • درک توانایی ها و محدودیت های بازاریابی در سیاست های بازاریابی، هم به صورت عملی و هم به صورت اصولی.
 • کسب دانش یک رشته ی علمی تلفیقی و تخصصی دیگر؛ هم علوم سیاسی و هم دانش بازاریابی.(۴۳)
 • تفکر درباره ی یک تجربه ی عملی در سیاست؛ البته اگر مناسب باشد.
مهارت هایی که با مطالعه ی این کتاب و گذراندن واحد بازاریابی سیاسی به دست می آید، به شرح زیر است:
 • آمادگی ذهنی و تحلیل و درک رشته های مختلف علمی، از طریق به کارگیری مفاهیم پایه ای بازاریابی در رفتار حزب سیاسی؛(۴۴)
 • تحلیل قیاسی بازاریابی سیاسی در ملت ها و فرهنگ هایی متفاوت، از طریق امتحان کردن و به کارگیری بازاریابی سیاسی در تعدادی از کشورها و سیستم ها؛
 • توجه متوازن، از طریق یادگیری چشم اندازهای علمی مختلف در زمینه ی بازاریابی سیاسی؛
 • مهارت های مباحثه و مناظره، از طریق بحث در مورد مسائل ناشی از بازاریابی سیاسی؛
 • تحلیل انتقادی، از طریق در نظر گرفتن تاثیر و مفاهیم دموکراتیک بازاریابی سیاسی؛
 • مهارت های نوشتاری و گزارش نویسی؛ از جمله مهارت های اصلی تحقیق، از طریق تکمیل کار ارزیابی شده؛
 • تحلیل کاربردی، از طریق خواندن و بحث در مورد مطالعات موردی و تکمیل ارزیابی کاربردی؛
یکی از چالش ها برای دانشجویان رشته ی بازاریابی می تواند درک سریع علوم سیاسی باشد. تجربه ی تدریس من در بخش های مدیریتی نشان داده است که این ترس بی مورد است؛ در عین حال کتاب های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها برای معرفی مفاهیم علوم سیاسی به این گونه دانشجویان استفاده کرد که از آن جمله می توان به مورد زیر اشاره نمود: کتاب سیاست: اصول پایه، چاپ چهارم، تالیف استفان دی.تانسی و نایجل جکسون(۴۵) (انتشارات راتلج، ۲۰۰۸). کتاب های دیگر در واقع کتاب های مقدماتی رشته ی علوم سیاسی به شمار می روند و شامل فصل هایی در رابطه با احزاب و انتخابات(۴۶) هستند. مجموعه کتاب های توسعه ی علوم سیاسی در بریتانیا، آمریکا، آلمان، فرانسه، اروپای مرکزی و اروپای شرقی و روسیه، چاپ انتشارات پالگریو، راهنمای سریعی از مسائل مربوط به هر کشور را در اختیار خواننده می گذارد. از سویی دیگر در این کتاب برای دانشجویان علوم سیاسی نیز، تمامی مفاهیم بازاریابی مورد نیاز برای درک پژوهش های بازاریابی سیاسی ارائه شده است.
دو فصل نخست به توضیح ماهیت بازار سیاسی و ظهور مصرف کننده ی سیاسی و همچنین معرفی رشته ی بازاریابی سیاسی می پردازد. فصل های بعدی به بررسی جوانب مختلف نظریه ها و به کارگیری بازاریابی سیاسی می پردازد که شامل استراتژی، فهم بازار(۴۷)، توسعه ی محصول(۴۸)، انتخاب نام تجاری، اجرا، ارتباطات، مبارزه های انتخاباتی، بازاریابی در دولت(۴۹) و انتقال دانش از کشوری به کشور دیگر است. موضوع فصل آخر نیز مشکلات و توانایی های بازاریابی سیاسی و دموکراسی است. در هر فصل نظریه های اصلی، پیشینه تحقیق و نمونه ها در کنار مطالعات موردی مناسب، که توسط پژوهشگران در سراسر جهان انجام شده، ارائه شده است تا ماهیت بازاریابی سیاسی را در عمل، به خوبی به تصویر بکشد. در هر فصل سوالات کلیدی برای مباحثه، مناظره و همچنین تکلیف و پیشنهاداتی برای ارزش یابی کتبی گنجانده شده است.
امیدوارم مدرسان و دانشجویان، این کتاب را به عنوان منبعی مناسب برای تحقیق در جوانب مختلف و مسائل مربوط به بازاریابی سیاسی، در سراسر جهان مورد توجه قرار دهند. همچنین امیدوارم هم زمان با توسعه ی این رشته و به کارگیری بازاریابی سیاسی، کیفیت این کتاب در چاپ های بعدی بهبود یابد. از سال ها قبل، یعنی از زمانی که نوشتن این کتاب آغاز شد، این رشته مسیری طولانی را پشت سر گذاشته است. کتاب بازاریابی سیاسی: اصول و کاربردها، نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند.

نظرات کاربران درباره کتاب مدیریت بازاریابی سیاسی