فیدیبو نماینده قانونی انتشارات میراث اهل قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب الف

کتاب الف
گزیده ای از خوان حکمت و معرفت آیت الله جوادی آملی

نسخه الکترونیک کتاب الف به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب الف

مدار هدایت قرآن حکیم، تعلیم کتاب و حکمت از یک سو و تزکیه‌ی نفوس از سوی دیگر است. در عین حال تزکیه‌ی روح مقدم است و تعلیم مقدمه؛ و روحِ تزکیه شده، قرآن را بهتر می‌فهمد؛ چون لایه‌های درونی این کتاب آسمانی از درونِ جانِ ظاهر می‌جوشد، همان طوری که لایه‌های بیرون آن با ادبیات عربی مبین از مجرای چشم و گوش به درون متصل می‌شود. این کتاب بریده‌هایی از تفسیر آیات وحی در لسان و بیان آیت‌الله جوادی آملی است که طی سال‌ها در جلسات مختلف تفسیر وحی و نیز دروس اخلاق؛ به خامه‌ی شاگردان بر کاغذ سفید، جان بخشیده است.

ادامه...

بخشی از کتاب الف

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:منطق صواب

عظمت اخلاق و تهذیب روح این است که اگر کسی متخلق شد و مهذب شد، رِبح می برد که یَرجونَ تِجاره لَن تَبُور (فاطر / ۲۹)؛ و اگر کسی – معاذالله – آلوده شد، خسارت می بیند.
از سویی شما وقتی گذشته از قرآن، به ثَقَل دیگر که همان عترت طاهرین است؛ به سنت و سیرت سخنان ائمه(ع) می نگرید، می بینید بیش از هر چیز درباره ی اخلاق سخن گفته اند. زیرا روح مهذب هم خود به سعادت می رسد، و هم جامعه ای را سعادتمند می کند. و روح تیره نه تنها خود گرفتار بدبختی و رذالت است، بلکه جامعه را به تباه می کشاند.
وجود مبارک امیرالمومنین(ع) برابر سوره ی مبارکه ی والعصر اول از مَنطِقُهُمُ الصَواب شروع می کنند. کسی منطق او صواب است که فکر او صائب باشد. انسانی که صائب الفکر است، منطق صواب دارد. اولین فضیلتی که حضرت امیر(ع) برای مردان با تقوا یاد می کند، این است: مَنطِقُهُمُ الصَواب؛ بعد مَلبَهُمُ الاقتصاد (خطبه ی ۱۹۳). خب منطق نه تنها حرف زدن؛ یعنی سیره ی عملی او، روش او، گفتار او، نوشتار او نیز این چنین است. هر عملی که از او نشات می گیرد، صواب است؛ راز این اعمال این است که اندیشه او صائب است. (۳)

جامعه بدون قرآن مریض است

همانطوری که بدن سلامتی دارد و مرضی دارد، روح هم به شرح ایضاً؛ گاهی سالم است و گاهی مریض.
... و قرآن کریم به عنوان شفا مطرح شده است. و نُنَزلُ مِنَ القُرآنِ مَا هُوَ شِفاءُ. یعنی انگیزه (تنزیل وحی) را تهذیب روح و تربیت اخلاق می داند. جامعه بدون قرآن می شود مریض، انسان بدون وحی، بیمار است... و نُنَزلُ مِنَ القُرآنِ مَا هُوَ شِفاءُ و رحمه للمومنین و لا یَزیدُ الظالِمینَ الاخَساراً (اسراء / ۸۲)، و الا تبارا (نوح، آیه ی ۲۸)... و ذات اقدس اله از آن جهت که ارحمُ الراحِمین است، بهترین و پاک ترین و شایسته ترین انسان ها را به عنوان پزشکان روح نزد ما فرستاده است. و تعبیری که از وحی دارد، به عنوان «شفاء» است. فرمود نُنَزلُ مِنَ القُرآنِ مَا هُوَ شِفاءُ. از یک سمت تعبیر به قانون و قضاء هست، از سویی تعبیر به دارو و شِفاء. برای اصلاح امور جامعه، یک کتاب قانون لازم است و یک قاضی؛ یک قانون آزاد و یک قاضی آزاده جامعه را اصلاح می کند. قانونی که از جهت و نارسایی آزاد باشد، قاضی که از بند هوس و رِشاء آزاده باشد. (۴)

باغی که از خود چشمه ندارد

قرآن می فرماید: جامه وقتی به سعادت می رسد که لِمَن کانَ لَهُ قَلبَ او الَقَی السَمعَ و هُوَ شهید (ق/۳۷). یعنی دو گروه اهل سعادتند؛ آن ها که خودشان اهل قلبند، از درون شان معارف می جوشد. انسان یا از درون او باید معرفت الهی بجوشد، اهل فطرت باشد، اهل شهود باشد؛ نظیر حارث بن مالک باشد، اُویس قَرَن باشد، سلمان باشد و... یا باید گوش شنوا داشته باشند به حرف رهبران مذهب.
به عبارتی یا مثل آن باغی باشند که از خود چشمه دارد و همواره سبز است، درختانش مثمرند و به میوه می نشینند. اگر باغی از خود چشمه نداشت، مزرع و مرتعی از خود چشمه نداشت، باید به وسیله جدول ها و کانال ها به منبع آب وصل باشد که از آن جا آب بگیرد. و اگر زمینی، مزرعی، مرتعی نه از درون خود چشمه داشت، نه از جایی آب گرفت، می خشکد.(۱)

حسین بن علی(ع): اهل تحقیق باش!

عقل می گوید: انسان یا باید خود اهل راه باشد، یا از راه بلد مدد بگیرد. عقل می گوید: وقتی وحی الهی نصیب خود ما نشد باید از کسانی که از علوم وحیانی برخوردارند کمک بگیریم.
این که ما در پیشگاه این ذوات مقدس عرض می کنیم: انی سِلم لِمَن سالَمَکُم، حَرب لِمَن حارَبَکُم، مُحَقُق لما حَقَقتُم مُبطِلُ لِمَا اَبطَلتُم (من لا یحضُرُه الفَقیه / ج۲ / ص ۶۱۴) همین است. هر کس اهل تحقیق و احیا شد، اهل اِماته و سِلم با سالمان و حرب با محاربان شد؛ به برکت نهضت کربلاست. پیروان سالار شهیدان عاقلانه فکر می کردند.
جریان حسین بن علی(ع) تنها اشک و آه و مصیبت و اطاعت صِرف نیست... به ما گفته اند شما در کنار بارگاه حسینی این چند جمله را بگویید: انی سِلم لِمَن سالَمَکُم، حَرب لِمَن حارَبَکُم... این دو جمله ناظر به «تولی» و «تبری» است. و مُحَقُق لما حَقَقتُم مُبطِلُ لِمَا اَبطَلتُم... یعنی آن چه را شما تحقیق و پژوهش کردید، تثبیت و استدلال کردید، تصدیق کردید، ما هم محققانه باور می کنیم، نه مقلدانه. آن چه را شما ابطال کردید، ما هم محققانه باطل می کنیم، نه مقلدانه! به ما گفتند: اهل تحقیق باش!
ممکن است کسی اهل تحقیق نباشد، اهل عزا و مصیبت باشد، اما اجرش به همان اندازه است. ولی اگر کسی اهل پژوهش و تحقیق بود، اجرش بسیار بیش از کسی است که بدون تحقیق اشک ریخته است. یَرفَعِ اللهُ الذینَ آمنُوا مِنکُم و لذینَ اُوتُوا العِلمَ دَرَجات (مجادله / ۱۱).(۲)

ببخشید چند لحظه

مدار هدایت قرآن حکیم، تعلیم کتاب و حکمت از یک سو و تزکیه ی نفوس از سوی دیگر است. در عین حال تزکیه ی روح مقدم است و تعلیم مقدمه؛ و روحِ تزکیه شده، قرآن را بهتر می فهمد؛ چون لایه های درونی این کتاب آسمانی از درونِ جانِ ظاهر می جوشد، همان طوری که لایه های بیرون آن با ادبیات عربی مبین از مجرای چشم و گوش به درون متصل می شود.
آن چه در این چند برگ تقدیم شده است؛ بریده هایی از تفسیر آیات وحی در لسان و بیان آیت الله جوادی آملی است که طی سال ها در جلسات مختلف تفسیر وحی و نیز دروس اخلاق؛ به خامه ی شاگردان بر کاغذ سفید، جان بخشیده است.

نظرات کاربران درباره کتاب الف

بهترین کتاب برای شناختن شگفتی های قرآن
در 2 سال پیش توسط sar...985