فیدیبو نماینده قانونی انتشارات لک‌لک و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آشنایی با قرآن کریم

کتاب آشنایی با قرآن کریم
شرح و ترجمۀ جزء دهم

نسخه الکترونیک کتاب آشنایی با قرآن کریم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب آشنایی با قرآن کریم

هنگامی که کفار، سپاه اسلام را دیدند، گفتند: «اینان با این تعداد کم چگونه می‌خواهند در مقابل ما ایستادگی کنند؟! به یقین دینشان آنان را مغرور کرده و چنین جرأتی به آنان داده است.» خداوند مهربان می‌فرماید: آن‌گاه که منافقان و کسانی که در دل‌هایشان بیماری بود، گفتند: دینشان آنان را مغرور کرده! و هر کس بر خدا توکل کند، پس به راستی خداوند، شکست‌ناپذیر حکیم است.

ادامه...
  • ناشر انتشارات لک‌لک
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.43 مگابایت
  • تعداد صفحات ۶۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آشنایی با قرآن کریم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

آیات ۴۱ الی ۷۵ سوره ی انفال

غنایم(۱)

اختیار غنایمی که مسلمانان به دست می آورند، به دست پیامبر(ص) است و در نبود او، این اختیار به جانشینان او داده می شود. روش تقسیم غنایم را در قرآن چنین می خوانیم:

و اگر به خدا و آن چه بر بنده مان در روز فرقان(۲)، روز برخورد دو گروه، نازل کرده ایم ایمان دارید، بدانید که هر چیزی که غنیمت گرفتید یک پنجم آن برای خدا و پیامبر و خویشاوندان و یتیمان و بینوایان و در راه ماندگان است، و خدا بر هر چیزی تواناست.
آیه ی ۴۱

خواست خدا

در میدان جنگ بدر، مسلمانان در ضلع شمالی که به مدینه نزدیک تر است، مستقر شده بودند و دشمنان در ضلع جنوبی که از مدینه دورتر بود و در سطح بالاتری قرار داشت، صف آرایی کرده بودند. کاروان تجاری کافران از منطقه دور شده بود و به مکه نزدیک می شد. شرایط به گونه ای بود که اگر مسلمانان، بر اساس قرار قبلی، با سپاه دشمن روبرو می شدند، حتماً بین آنان اختلاف به وجود می آمد و شاید عده ای حاضر به مبارزه نمی شدند؛ اما خداوند یگانه می خواست که مسلمانان بر کافران پیروز شوند. در قرآن می خوانیم:

آن گاه که شما در طرف نزدیک تر بودید و آنان در طرف دورتر، و سواران پایین تر از شما بودند؛ و اگر با یکدیگر قرار گذاشته بودید، حتماً در انجام وعده اختلاف می کردید؛ ولیکن برای این که خداوند کاری را که انجام شدنی بود به انجام برساند، تا کسی که باید هلاک شود با دلیلی روشن هلاک شود و کسی که باید زنده بماند با دلیلی روشن زنده بماند، و به راستی که خدا شنوای داناست.
آیه ی ۴۲

کاروان یا لشگر قریش

پیش از جنگ بدر، پیامبر اکرم(ص) خواب دید که مسلمانان بر یکی از دو گروه کاروان یا لشکر قریش پیروز خواهند شد. در آن خواب تعداد لشکر قریش بسیار کم و غیرقابل اعتنا بود. رسول خدا(ص) خوابش را برای مومنان بازگو کرد و به آنان مژده داد که در جنگ با کافران پیروز خواهند شد. روحیه ی مسلمانان با این مژده قوی شد و آماده ی نبرد گشتند. در قرآن می خوانیم:

آن گاه که خداوند، در خوابت آنان را به تو اندک نشان داد؛ و اگر آنان را به تو بسیار نشان می داد، حتماً سست می شدید و حتماً در آن امر اختلاف می کردید؛ ولیکن خداوند به سلامت داشت. به راستی که او از درون دل ها آگاه است.
آیه ی ۴۳

کاری که باید انجام می شد

وقتی سپاه اسلام و سپاه کفر با هم روبه رو شدند، کافران تعداد مسلمانان را بسیار کم می دیدند، ولی هنگامی که جنگ شروع شد، آنان مومنان را بسیار زیاد دیدند؛ و این یاری و لطف خدا به مومنان بود. ابتدا مسلمانان را اندک جلوه داد تا دشمنان مغرور شوند و کار را آسان بگیرند، ولی هنگام جنگ، تعدادشان را چنان زیاد نشان داد که ترس و وحشت به دل دشمنان افتاد. از طرفی، لشکر هزار نفری دشمن به نظر مسلمانان بسیار کم می آمد. ابن مسعود پس از جنگ می گفت: «روز جنگ بدر، لشکر کافران به نظر ما کم می آمدند. من به کسی که کنارم بود گفتم: به نظر تو هفتاد نفر هستند؟ گفت: فکر می کنم صد نفر باشند.» این موضوع را در قرآن چنین می خوانیم:

و آن گاه که با هم برخورد کردید، آنان را در چشمان شما اندک نمود و شما را در چشمان آنان اندک نمود تا خداوند کاری را که انجام شدنی بود، به انجام رساند؛ و کارها به سوی خدا بازگردانده می شود.
آیه ی ۴۴

دستورات جهاد

خداوند مهربان، به مسلمانان اجازه نمی دهد که در مقابل ظلم و تجاوز دشمن، آرام بنشینند. جهاد و ایستادگی در مقابل دشمن و دفاع از محرومان و ستمدیدگان بر مسلمانان واجب است. استواری در مقابل دشمنان، جنگیدن با یاد خدا و در راه خدا، اطاعت از رهبری دینی، پرهیز از پراکندگی و اختلاف، صبر و استقامت و دوری از غرور و خودنمایی، از دستورات مهم جهاد است که در قرآن آمده است:

ای کسانی که ایمان آورده اید، وقتی با گروهی روبه رو شدید، پایداری کنید و خدا را بسیار یاد کنید، شاید رستگار شوید. و از خدا و پیامبرش اطاعت کنید و اختلاف نکنید که سست می شوید و قدرتتان از بین می رود؛ و صبر کنید، به راستی که خدا با صابران است. و همانند کسانی نباشید که با غرور و خودنمایی به مردم، از دیار خود خارج شدند و از راه خدا بازمی داشتند و خدا به آن چه می کنند احاطه دارد.
آیات ۴۵ الی ۴۷

از شما بیزارم

وقتی کافران مکه برای جنگ بدر آماده شدند، یکی از بزرگان قبیله «بنی کنانه» به نام «سراقه بن مالک» نزد آنان رفت و به جنگ تشویقشان کرد و گفت: «من هم با شما موافق و همراه هستم و مطمئنم با لشکری که فراهم آورده اید، هرگز شکست نخواهید خورد.» و با آنان به سرزمین بدر رفت. اما هنگامی که جنگ شروع شد، گفت: «من از شما بیزارم و چیزهایی می بینم که شما نمی بینید و از خدا می ترسم.» و پا به فرار گذاشت. پس از آن که جنگ خاتمه یافت و لشکر شکست خورده ی کفار به مکه بازگشت، سراقه را آوردند و از او پرسیدند: «چرا چنین کاری کردی؟» او قسم خورد که چیزی از حرف های آنان نمی فهمد و اصلاً از مکه بیرون نرفته و در جنگ شرکت نکرده است! گفته اند: «آن روز شیطان به شکل سراقه درآمده و کار آنان را در نظرشان زیبا جلوه داده و به جنگ با مسلمانان تشویقشان کرده است.» در قرآن می خوانیم:

و هنگامی که شیطان، اعمالشان را برایشان آراست و گفت: امروز هیچ کس از مردم، بر شما پیروز نخواهد شد؛ و من پناه شما هستم. پس وقتی که دو گروه یکدیگر را دیدند، به عقب برگشت و گفت: من از شما بیزارم. من چیزی را می بینم که شما نمی بینید؛ به راستی من از خدا می ترسم؛ و خدا سخت کیفر است.
آیه ی ۴۸

دینشان آنان را مغرور کرده است

هنگامی که کفار، سپاه اسلام را دیدند، گفتند: «اینان با این تعداد کم چگونه می خواهند در مقابل ما ایستادگی کنند؟! به یقین دینشان آنان را مغرور کرده و چنین جراتی به آنان داده است.» خداوند مهربان می فرماید:

آن گاه که منافقان و کسانی که در دل هایشان بیماری بود، گفتند: دینشان آنان را مغرور کرده! و هر کس بر خدا توکل کند، پس به راستی خداوند، شکست ناپذیر حکیم است.
آیه ی ۴۹

عذابِ سوزان

خداوند یگانه، نسبت به بندگانش مهربان است و به آنان نعمت های فراوان بخشیده است. اما بعضی از مردم با پیمودن راه کفر و نفاق، خودشان را از رحمت الهی محروم می کنند. از امام صادق(ع) روایت شده که فرمودند: «خداوند هیچ نعمتی را که به بنده ای بخشیده از او نمی گیرد، مگر این که گناهی کند که به خاطر آن مستحق از بین رفتن آن نعمت شود.» خداوند مهربان فرموده است:

و اگر ببینی آن گاه را که فرشتگان جان کافران را می گیرند، بر صورت و پشت آنان می زنند و عذاب سوزان را بچشید! این به سبب آن چیزی است که با دست خود پیش فرستاده اید؛ و به راستی که خدا بر بندگان ستمگر نیست. مانند روش خاندان فرعون و کسانی است که پیش از آنان به آیات خدا کافر بودند؛ پس خدا آنان را به گناهانشان گرفتار کرد. به راستی که خدا نیرومندی سخت کیفر است. این بدان سبب است که خداوند نعمتی را که به قومی ارزانی داشته، تغییر نمی دهد تا آن که آن چه در خودشان است تغییر دهند؛ و به راستی که خدا شنوای داناست. مانند روش خاندان فرعون و کسانی که پیش از آنان به آیات پروردگارشان کافر شدند؛ پس ما به خاطر گناهانشان، هلاکشان کردیم و خاندان فرعون را غرق کردیم و تمام آنان ستمکار بودند.
آیات ۵۰ الی ۵۴

بدترین جنبندگان

وقتی پیامبر اکرم(ص) در مدینه حکومت تشکیل داد، با یهودیان مدینه و اطراف مدینه پیمان بست که با هم دشمنی نکنند و دشمنان یکدیگر را نیز یاری نکنند؛ اما یهودیان بارها و بارها پیمان شکنی کردند. یک بار به دشمنان پیامبر اسلحه دادند و وقتی مسلمانان اعتراض کردند، گفتند: «پیمان را فراموش کردیم.» بار دیگر در جنگ خندق با مشرکین همکاری کردند. حتی یک از بزرگان یهود به نام «کعب بن اشراف» به مکه رفت و با کافران مکه علیه مسلمانان پیمان بست. خداوند مهربان، به پیامبر(ص) فرمان داد که اگر از خیانت گروهی آگاه شد، به آنان اعلام کند که پیمان لغو شده است؛ و اگر با آنان جنگیدند، چنان به آنان بتازند که دیگران هم عبرت بگیرند. در قرآن چنین می خوانیم:

به راستی که بدترین جنبندگان نزد خدا، کسانی هستند که کافر شدند؛ و ایمان نمی آورند. کسانی که تو با آنان پیمان بستی، آن گاه هر بار پیمان خود را شکستند؛ و ایشان نمی ترسند. پس اگر در جنگ بر ایشان پیروز شدی، به وسیله ی آنان هر که پشت سر ایشان است پراکنده ساز؛ شاید عبرت بگیرند. و اگر می ترسی که گروهی خیانت کنند، پس به همان سان به سویشان بینداز؛ به راستی که خدا خیانت کاران را دوست ندارد. و کافران گمان نکنند که پیشی گرفته اند؛ به راستی که ایشان ناتوان نمی کنند.
آیات ۵۵ الی ۵۹

آماده باشید

مسلمانان باید همیشه برای جهاد و دفاع آماده باشند. ابزار و لوازم جنگی تهیه کنند و آموزش نظامی ببینند تا بتوانند در مقابل دشمن ایستادگی کنند و قدرت اسلام را به آنان نشان دهند، تا هیچ دشمنی به خود اجازه ندهد به ملت های اسلامی حمله کند. تمام مسلمانان باید در تدارک وسایل جنگ کمک کنند و خداوند مهربان وعده می دهد که هر چه در این راه هزینه شود، بازگردانده می شود:

و هر چه می توانید از نیرو و از اسبان ورزیده آماده کنید که با آن دشمن خدا و دشمن خود و دیگران را غیر از ایشان که شما آنان را نمی شناسید و خدا آنان را می شناسد، بترسانید؛ و هر چیز در راه خدا خرج کنید، به طور کامل به شما بازگردانده می شود و به شما ستم نخواهد شد.
آیه ی ۶۰

توکل بر خدا

هر چند مسلمانان دستور دارند که همیشه برای جهاد آماده باشند، اما اسلام دین صلح و دوستی است و به مسلمانان فرمان می دهد که از پیشنهاد صلح استقبال کنند و در همه حال به خداوند بزرگ توکل داشته باشند. خداوند مهربان وعده داده است که اگر مسلمانان بر او توکل کنند، آنان را در مقابل مکر و حیله دشمنان یاری خواهد کرد:

و اگر به صلح مایل شدند تو نیز به آن مایل شو و بر خدا توکل کن. به راستی که او شنوای داناست. و اگر بخواهند تو را فریب دهند، پس، خدا برای تو کافی است. اوست که تو را با یاری خود و با مومنین کمک کرد.
آیات ۶۱ و ۶۲

نظرات کاربران درباره کتاب آشنایی با قرآن کریم