فیدیبو نماینده قانونی انتشارات سبزان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب انتقال تکنولوژی، صنعت و توسعه

کتاب انتقال تکنولوژی، صنعت و توسعه
جلد۳

نسخه الکترونیک کتاب انتقال تکنولوژی، صنعت و توسعه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۵,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب انتقال تکنولوژی، صنعت و توسعه

در کشورهای پیشرفته صنعتی، واحدهای «تحقیق و توسعه» به عنوان عاملی در جهت افزایش بهره‌وری، بهبود کیفیت و روش‌های ساخت و در نهایت بالا بردن قدرت رقابت اقتصادی واحدهای صنعتی و اقتصادی مطرح بوده و در سطح گسترده‌ای به فعالیت می‌پردازند. در کشور ما نیز برای بهبود و ارتقاء صنعت و استفاده از توانایی‌های درونی آن، نیازی مبرم به راه‌اندازی و گسترش هر چه بیشتر «فعالیت‌های پژوهشی» و «تحقیق و توسعه» وجود دارد. اگرچه اختصاص بودجه و راه‌اندازی واحدهای تحقیق و توسعه از سوی موسسات و شرکتهای صنعتی و تولیدی که در شرایطی غیررقابتی فعالیت می‌کنند سخت و غیرقابل توجیه می‌باشد. اما به نظـر می‌رسد برای رهایی از قید و بندهای اقتصادی کنونی و وارد شدن به عرصه اقتصاد بین‌المللی، راهی به جز قبول الزامات اقتصاد رقابتی و توانا کردن واحدهای صنعتی از طریق فعال کردن بخش‌های پژوهشی و تحقیقاتی وجود ندارد.

ادامه...

بخشی از کتاب انتقال تکنولوژی، صنعت و توسعه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در کشورهای پیشرفته صنعتی، واحدهای «تحقیق و توسعه» به عنوان عاملی در جهت افزایش بهره وری، بهبود کیفیت و روش های ساخت و در نهایت بالا بردن قدرت رقابت اقتصادی واحدهای صنعتی و اقتصادی مطرح بوده و در سطح گسترده ای به فعالیت می پردازند.
در کشور ما نیز برای بهبود و ارتقاء صنعت و استفاده از توانایی های درونی آن، نیازی مبرم به راه اندازی و گسترش هر چه بیشتر «فعالیت های پژوهشی» و «تحقیق و توسعه» وجود دارد. اگرچه اختصاص بودجه و راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه از سوی موسسات و شرکتهای صنعتی و تولیدی که در شرایطی غیـررقابتـی فعالیت می کنند سخت و غیرقابل توجیه می باشد. اما به نظـر می رسد برای رهایـی از قید و بندهای اقتصادی کنونی و وارد شدن به عرصه اقتصاد بین المللی، راهی به جز قبول الزامات اقتصاد رقابتی و توانا کردن واحدهای صنعتی از طریق فعال کردن بخش های پژوهشی و تحقیقاتی وجود ندارد.
انتشارات سبزان با توجه به جهت گیری خاص خود در چاپ کتابهای مرتبط با موضوعاتی همچون مدیریت، بهره وری و محیط زیست که عنصر «تحقیق و توسعه» در تمامی آنها به عنوان عاملـی محوری مطرح می باشد و ارزش نهادن به تلاشهـای محققان و اندیشمندانی که با سعی و کوششی مجدانه به تولیـد مقالات تحقیقی اقدام کرده اند بنا دارد مجموعه مقالات ارائه شده در چهارمین همایش تحقیق و توسعه را در قالب موضوعات مختلف، دسته بندی و به چاپ برساند.
اگر چه طبقه بندی مقالات ارائه شده با عناوین متنوع کاری سخت بود اما به لطف خداوند منان توانستیم بیش از یکصد و شصت عنوان مقاله را در ۵ عنوان طبقه بندی کرده و اولین جلد را تحت عنوان «فن آوری اطلاعات و تحقیق و توسعه» در اختیار علاقمندان قرار دهیم.
جا دارد از مسئولین محترم انجمن تحقیق و توسعه صنایع و معادن ایران که وظیفه چاپ این مقالات را بر عهده انتشارات سبزان گذاشته اند تشکر و قدردانی شود.
ناشر

مدیریت فرایند – هزینه در طرح های توسعه

محمدرضا ابوالبشری - مدیر مهندسی سیستم های

شرکت خدمات مهندسی ره آورد گستره شرق

دکتر محمدرضا مه پیکر

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده

بدون وجود یک سیستم هشدار دهنده در ارتباط با مشکلات کیفی، در بهترین حالت صرفاً مسائل آشکار می توانند بررسی و رفع شوند و مسائلی که کاملاً آشکار نیستند، در لابلای مسائل پذیرفته شده دیگر پنهان می مانند. تشخیص و تمایز اینگونه مسائل مهمترین نتیجه یک برنامه هزینه کیفی است. البته باور این مسئله که «بهبود عملکرد کیفیت» همان «بهبود هزینه های کیفیت» می باشد بسیار مهم است. در یک نگرش مثبت، تمامی شواهد نشانگر این هستند که علاقه سازمان ها در پذیرش هزینه یابی کیفیت در حال افزایش است. تعدادی از شرکت ها در حال جستجو و جمع آوری شواهد عملی برای هزینه های مرتبط با کیفیت هستند و برخی دیگر در حال ایجاد سیستم های رسمی هزینه های کیفیت می باشند. به هر حال سازمان هایی که در سطح جهانی مطرح هستند، از هزینه یابی کیفیت به عنوان شاخصی برای اندازه گیری عملکرد خویش بهره می گیرند.
مقاله حاضر به تشریح ویژگی های روش فرایند – هزیه و محاسن استفاده از آن در اندازه گیری کارایی و اثربخشی طرح های توسعه برای دستیابی به مزیت های رقابتی می پردازد.

کلید واژه: کارایی و اثربخشی، کاهش هزینه ها، رویکرد فرآیند – هزینه، اندازه گیری عملکرد، هزینه تطابق، هزینه عدم تطابق، رقابت پذیری، توسعه

مقدمه

تشدید رقابت جهانی در صنایع مختلف بر این نکته تاکید می کند که بقا و دوام یک صنعت به توانایی رقابت پذیری آن بستگی دارد و کشورها باید سعی کنند تا با دستیابی به آخرین یافته های تکنولوژیکی، کاهش هزینه، قیمت و بهبود کیفیت، صنعت خود را متحول سازند و با تمرکز فعالیت های خود بر روی هر یک از فرایندهای تولید، سهم خود را در بازار فروش حفظ کنند. در این شرایط دو استراتژی برای ایجاد و حفظ مزیت رقابتی مورد استفاده قرار می گیرد: استراتژی اول ایجاد تمایز در کالاها و خدمات نسبت به سایر رقبا (Differentiation) می باشد و استراتژی دوم ایجاد قیمت پایین تر نسبت به سایر رقبا با رعایت استاندارد (Cost Leadership). در عرصه رقابت کنونی که همه روزه بر پیچیدگی، به هم وابستگی و سرعت تغییرات افزوده می شود، شرکت هایی می توانند به حیاتشان ادامه دهند که محصول با کیفیتی را با قیمت مناسب و زمانی که مشتری می خواهد به او عرض نمایند. تئوری های نوین مدیریتی در ممالک صنعتی همگی در تلاش برای شناسایی و حذف هزینه های مازاد و بدون بازده از طریق بهبود مستمر فرایندها بر دیگری پیشی می گیرند. در این میان آنچه در مقوله هزینه ها ضرورت دارد، وجود روشی نظام مند و سیستمی کارا جهت شناسایی، طبقه بندی، محاسبه، تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری جهت بهبود فرایندهاست که همان سیستم هزینه های کیفی می باشد. از جمله موارد کاربرد این سیستم عبارتند از:

۱- به عنوان یک پارامتر یا شاخص تجاری در عرصه رقابت
۲- شناسایی فرصت های بهبود.
۳- کمک در بودجه بندی سازمان
۴- تخمین میزان خطرپذیری سرمایه سازمان
۵- طرح ریزی اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت
۶- سنجش موثربودن فعالیت ها (Effectivity)
۷- سنجش کارا بودن عملیات (Efficiency)

روش های مختلف جهت جمع آوری و طبقه بندی داده های هزینه در سازمان به وجود آمده است که انتخاب آن به عواملی نظیر ساختار سازمانی، نوع محصولات، تعداد محصولات، اتوماسیون، میزان ضایعات و... بستگی دارد.
تعدادی از این روش ها عبارتند از:

- روش کیفیت – هزینه (P. A. F)(۱)

در این روش پس از تعیین و جمع آوری هزینه ها، آن ها را براساس اینکه به کدامیک از طبقات پیشگیرانه، ارزیابی و شکست تعلق داشته باشند، طبقه بندی می نمایند.

- روش دوره عمر (Life Cycle)

هزینه ها در این روش تحت فازهای مختلف دوره عمر محصول، جمع آوری می شوند.

- روش ارزش افزوده (Added value)

مدلی که تمرکـز آن روش شناسایی و اندازه گیری ارزش افزوده ای است که وقتی طراحی یا عملکرد نامناسب باشد، از حساب های تجاری حذف می شود.

- روش فرایند – هزینه (Process cost model)

در واقع روش فرایند – هزینه با شناسایی و یا بازنگری فرایندهای سازمان آغاز می شود. قبلاً فرض بر این بود که هزینه های انطباق فقط شامل پیشگیری و بازرسی می باشد اما در این روش هزینه های مربوط به فرایند نیز مثل هزینه نیروی انسانی، مواد و انرژی به آن اضافه می شود.
رویکرد فرایند - هزینه به جای محصول یا سود (زیان)، هزینه های فرایند را در محاسبات هزینه کیفیت در نظر می گیرد. در این روش فعالیت های درون یک سازمان که با هم پیوند می خورند و در جهت برآوردن نیازهای مشتری (داخلی و خارجی) هدایت می شوند به عنوان یک فرایند در نظر گرفته می شوند که مزیت های عمده ای بر سایر روش ها دارد.

محاسن استفاده از روش فرایند – هزینه

از عمده مزیت های رویکرد فرایند – هزینه در سیستم های هزینه یابی کیفیت می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
۱- در مقایسه با سایر روش های جمع آوری هزینه های کیفیت مانند P. A. F، زمان کمتری صرف طبقه بندی هزینه هـا می گردد. در روش P. A. F تعییـن و طبقه بندی هزینه ها به صورت پیشگیرانه، ارزیابی و شکست بسیار زمان بر است.
۲- تشخیص و طبقه بندی هزینه ها در روش فرایند – هزینه نسبت به سایر روش ها ساده تر می باشد و تنها به دو گروه هزینه تطابق با نیازمندی ها و هزینه عدم تطابق تقسیم می شود.
۳- طبقه بندی در سایر روش ها باعث می شود که از توجه به هدف اصلی که کاهش هزینه ها و بهبود آن ها می باشد، منحرف شویم.
۴- از آنجا که روش فرایند – هزینه، علاوه بر هزینه های جاری پیشگیرانه و ارزیابی، هزینه های طبیعی تولدی نظر نیروی کار مستقیم، انرژی و... را مورد بررسی قرار می دهد، لذا باعث کاهش اساسی در هزینه ها شده و مقادیر بیشتری از هزینه در مقایسه با روش های دیگر کاهش می یابد و این نقطه ی قوت روش فرایند – هزینه به حساب می آید.
۵- روش فرایند - هزینه، دارای مزایای قدرتمند فلسفی و مفهومی می باشد، به این دلیل که این روش اجازه می دهد، علاوه برهزینه هایی که مرتبط با کیفیت هستند، (Effectiveness) هزینه هایی که مرتبط با کارایی فرایند هستند (Efficiency)، نیز ردیابی و کاهش داده شوند.
۶- روش تجزیه و تحلیل هزینه های کیفی مبتنی برفرایند برای سازمان ها موثر است که فعالیت های بهبود کیفیت به حدی بلوغ یافته که هزینه های ملموس کیفیت کم بوده و ابزارهایی نظیر SPC, MSA و JIT مورد استفاده واقع می شوند.
۷- روش فرایند – هزینه از این نظر یکتاست که به طور مشخصی تعریف و تعیین هزینه های تطابق را تغییر داده و در واقع طرز نگرش در هزینه های کیفیت را تغییر می دهد.
۸- هزینه های تطابق با تعریف سنتی که در روش P. A. F مطرح می شود، کاملاً تفاوت دارد. در روش P. A. F هزینه های تطابق شامل هزینه های پیشگیری و ارزیابی است که صرف می شود تا اطمینان حاصل شود که فقط محصول یا خدمت خوب، به دست مشتری می رسد و هزینه های (تولید طبیعی) مربوط به انجام (اجرای) فرایند در نظر گرفته نمی شود. در روش فرایند – هزینه تمام هزینه هایی را که صرف اجرای یک فرایند بدون شکست می شود با هم جمع کرده و آن ها را هزینه تطابق می نامند که نه تنها شامل هزینه های تضمین کیفیت مانند هزینه های پیشگیری است، بلکه شامل هزینه های مواد خام، نیروی انسانی، انرژی و... نیز می شود.

نظرات کاربران درباره کتاب انتقال تکنولوژی، صنعت و توسعه

عالی
در 2 سال پیش توسط ema...ak3
عالیه♡♡♡
در 3 سال پیش توسط www...oli