فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مبلغان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استراتژی‌های تبلیغات اثربخش

کتاب استراتژی‌های تبلیغات اثربخش

نسخه الکترونیک کتاب استراتژی‌های تبلیغات اثربخش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب استراتژی‌های تبلیغات اثربخش

تبلیغات به عنوان یکی از مولفه های حیاتی در آمیخته ارتباطات بازاریابی، در شرایط کنونی دنیای کسب و کار فقط هنگامی می تواند از حمایت های مدیریتی و مالی کافی برخوردار باشد که اثربخشی قابل قبولی از خود نشان دهد و در آزمون بزرگ کارآمدی اقتصادی یعنی مقرون به صرفه بودن، سربلند، موجه و قابل دفاع بیرون آید. این سربلندی تحقق نمی یابد مگر آنکه همه دست اندرکاران تبلیغات به ویژه مدرسان، مشاوران، تبلیغ کنندگان، دفاتر تبلیغاتی و رسانه ها خود را به دانش نوین تبلیغات و ا صول و قواعد علمی آن مجهز سازند.

ادامه...
  • ناشر انتشارات مبلغان
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.79 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب استراتژی‌های تبلیغات اثربخش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

یادداشت ناشر

از انتشار کتاب «تبلیغات تجاری، اصول و شیوه های عمل» که نخستین کتاب آموزش رشته تبلیغات در انتشارات مبلغان بود، حدود ۸ سال می گذرد. در این مدت استقبال شایان توجهی از این کتاب و مطالب آن به عمل آمده است بسیاری از استادان، این کتاب ارزشمند را به دانشجویان خود توصیه کرده اند و برخی از دانشگاهها نیز به عنوان متن درسی پیشنهاد و هم اکنون آموزش می دهند.
این تجربه موفق موجب گردید تا سایر ناشران محترم نیز به این حیطه علمی وارد شوند و کتابهای با ارزش دیگری در حوزه تبلیغات و بازاریابی منتشر کنند. اما بسیاری از علاقه مندان و دست اندرکاران تبلیغات کشور به خالی بودن جای کتاب کم حجم و خلاصه تری درخصوص تبلیغات اشاره داشتند. این امر، انتشارات مُبلّغان را بر آن داشت تا ترجمه کتاب ارزشمند «استراتژیهای تبلیغات اثربخش» را در دستور کار خود قرار دهد. این کتاب توسط انتشارات دانشگاه کمبریج انگلستان منتشر شده و به عنوان درآمدی بر تبلیغات تجاری از آن یاد شده است. نثر کتاب، به رغم طرح مطالب اساسی، ساده است و به خوبی به جوانب مکشوف و نامکشوف تبلیغات تجاری پرداخته است. ترجمه و ویراستاری علمی این اثر ارزشمند را استاد گرانقدر جناب آقای علی فروزفر انجام داده اند که پیش از این، تجارب ارزشمندی در ترجمه و ویراستاری کتابهای تبلیغات و بازاریابی و همچنین آموزش این رشته در دانشگاهها و مراکز علمی داشته اند و دراینجا از زحمات این استاد ارجمند سپا سگزاری می کنم.
درخاتمه، خواندن این کتاب باارزش را به همه علاقه مندان تبلیغات، مدیران بنگاههای اقتصادی، استادان و دانشجویان رشته های مدیریت، بازاریابی و تبلیغات توصیه می کنم.

مجید دوخته چی زاده
مرداد ۱۳۹۱

یادداشت مترجم

تبلیغات به عنوان یکی از مولفه های حیاتی در آمیخته ارتباطات بازاریابی، در شرایط کنونی دنیای کسب وکار، فقط هنگامی می تواند از حمایتهای مدیریتی و مالی کافی برخوردار باشد که اثربخشی قابل قبولی از خود نشان دهد و در آزمون بزرگ کارآمدی اقتصادی، یعنی مقرون به صرفه بودن، سربلند، موجه، و قابل دفاع، بیرون آید. این سربلندی، تحقق نمی یابد مگر آنکه همه دست اندرکاران تبلیغات، به ویژه مدرسان، مشاوران، تبلیغ کنندگان، دفاتر تبلیغاتی، و رسانه ها خود را به دانش نوین تبلیغات و اصول و قواعد علمی آن، مجهز سازند.
وینستون فلچر، که یکی از استادان و مولفان پیشتاز بریتانیایی در عرصه تبلیغات نوین است و سالهای متمادی در این میدان پررمزوراز، تجربه اندوزی کرده، بسیاری از این اصول و قواعد را در کتاب استراتژیهای تبلیغات اثربخش، با بیانی شیوا و آن گونه که درعمل به کار آیند، در اختیار علاقه مندان و جویندگان معرفت عمیق در موضوع تبلیغات می گذارد. هنر اصلی فلچر در این کتاب، علاوه بر دیگر امتیازاتی که آشکارا در کار ارزشمندش مشاهده می شوند، تلفیق استادانه و ماهرانه «جامعیت و ایجاز» است. خواننده در این کتاب کم حجم، بینش و برداشت نسبتاً جامعی از جنبه های گوناگون تبلیغات، کسب می کند و درنهایت، آشنایی مطلوبی با عوامل و مولفه های بنیادین یک سند حیاتی، که عموماً «استراتژی تبلیغات» نامیده می شود، به دست می آورد. این سند، همان نقشه راه اصلی برای آفرینش کمپین های جدید و اثربخش است.
پروردگار منان را سپاس می گویم که توفیق ترجمه این کتاب را نصیبم ساخت و از مدیرمسئول پرتلاش، فرهیخته، و دانش گستر انتشارات مبلغان، استاد مجید دوخته چی زاده که فرصت این توفیق را برای مترجم فراهم ساختند، قدردانی می کنم.

و من ا... التوفیق
علی فروزفر- مرداد ۱۳۹۱

پیشگفتار

تبلیغات، آغشته به افسانه ها و بدفهمیهای گوناگونی است. درعین حال، عقیده بر این است که تبلیغات از یک سو بسیار قدرتمند است و از دیگرسو می تواند موجب هدررفتن بخش عمده ای از منابع شود؛ هم می تواند موجب رونق و پیشرفت اقتصادی شود و هم از دیدگاه اخلاقی، زیر سوال برود. ریشه های تاریخی و عملیات عصر نوین در عرصه تبلیغات، به خوبی شناخته و درک نشده اند. بسیاری از این افسانه ها و سوءبرداشتها از یک سو به گستردگی مفاهیم و رویکردها در خود صنعت تبلیغات برمی گردد و از سوی دیگر، همان گونه که خواهیم دید، به شکلی وسیع به دیدگاههای عموم مردم درباره این صنعت مربوط می شود. این کتاب فشرده، از سوی کسی نوشته شده که دانش و شناخت گسترده ای از درون این صنعت دارد و می تواند بدفهمیهای رایج درباره آن را اصلاح و شفاف کند.

فصل ۱:تبلیغات چه کاری انجام می دهد؟

تبلیغات چیست؟

همچون بسیاری از دیگر واژه های معمول و رایج، مانند هنر، عشق، و عدالت، تبلیغات را نیز به سختی می توان دقیقاً تعریف کرد. نخست، تفاوت معناداری بین تبلیغات(۱) و آگهی ها(۲) وجود دارد: تبلیغات، یک فرایند است و آگهی ها نتیجه نهایی آن فرایند به شمار می آیند، اما این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر به کار می روند. دوم، و شاید مهم تر از مورد نخست، درحالی که عامه مردم، واژه «تبلیغات» را به قصد پوشش دادن به همه انواع «آوازه گری(۳)» به کار می برند، در داخل صنعت تبلیغات، از این واژه برای اشاره به مفهوم نسبتاً خاص دیگری استفاده می شود (گرچه در این زمینه نیز سردرگمی و تداخل معنایی همچنان وجود دارد).

در این کتاب بسیار فشرده، من از تعریف رایج در صنعت تبلیغات استفاده می کنم. در درون این صنعت، تبلیغات، فقط به یکی از گونه های ارتباطات بازاریابی اطلاق می شود. دیگر گونه های ارتباطات بازاریابی که عموماً نمی توان آنها را به عنوان تبلیغات تعریف کرد، مفاهیمی همچون بسته بندی، ترویجهای فروش (تخفیف در قیمت، یکی بخردوتاببر، رقابتها، و نظایر آن)، کاتالوگها، ویترین مغازه ها و تبلیغات درون فروشگاهی، جای گذاری نام تجاری در برنامه ها و فیلمهای تلویزیونی، ایمیلهای تبلیغاتی، اسامی نامهای تجاری روی لباسها و سایر کالاها، روابط عمومی (مطرح شدن نام تجاری در رسانه ها)، وب گاههای تبلیغاتی و وبلاگها، و فروش تلفنی را در برمی گیرند. همه اینها (و بسیاری گونه های دیگر)، ارتباطات بازاریابی اند و اغلب به منظور افزایش فروش محصولات و خدمات گوناگون به کار می روند. اما در درون صنعت، نه به عنوان آگهی تعریف می شوند و نه به عنوان تبلیغات.
بنابراین، آگهی دقیقاً چیست؟ گرچه مفهوم آن تاحدی مبهم است، یک تعریف عملیاتی خوب برای آن، چنین است:
آگهی، یک ارتباط هدفمند و برنامه ریزی شده است که با پرداخت پول و به منظور آگاهی دادن و یا ترغیب یک یا چند نفر انجام می گیرد.

اکنون خوب است که واژه های کلیدی این تعریف را بررسی کنیم.

نخست: پرداخت پول. آگهی ای را که برای آن پول پرداخت نشده است به هیچ وجه و مطلقاً نمی توان آگهی نامید. چنانچه هیچ هزینه ای از هر نوع در این فرایند مطرح نباشد، به راحتی می توان چنین ارتباطی را یک آوازه گری خوب تلقی کرد و ممکن است ترغیب کننده باشد، اما به لحاظ فنی نمی توان آن را تبلیغات دانست، مگر آنکه آگهی از نوعی باشد که به شکلی استادانه از پرداخت پول معاف شده است (مثلاً شاید برای یک موسسه خیریه یا چیزی نظیر آن).

دوم: ارتباط. هر آگهی می کوشد که بین فرستنده و گیرنده، پل بزند. این پل، یک ارتباط است. خریدن تمامی فضای یک صفحه در یک روزنامه و خالی نگه داشتن آن، تبلیغ کردن نیست. آگهی، اعم از اینکه حاوی واژه ها یا تصاویر، یا معمولاً هر دو باشد، باید پیامی را به هرکس که آن را می بیند یا می شنود، منتقل کند.

سوم: هدفمند و برنامه ریزی شده. همان گونه که به ویژه در فصل ۷ خواهیم دید، همه آگهی ها از لحاظ دستیابی به هدفهای پیش بینی شده، موثر واقع نمی شوند. این حقیقت که یک آگهی به هدفهایش نمی رسد، از اعتبار آن به عنوان یک آگهی نمی کاهد. آنچه اهمیت دارد، هدف است.

چهارم: آگاهی دادن و یا ترغیب. بسیاری از افراد، و عمدتاً منتقدانی که نگاهی خصمانه به تبلیغات دارند، کوشیده اند که بین تبلیغات اطلاع رسان(۴) و تبلیغات ترغیبی(۵)، تمایز قائل شوند. اولی، بنابر عقیده عموم، پذیرفتنی و مطلوب تلقی می شود، و دومی کمتر پذیرفتنی یا حتی کاملاً غیرقابل قبول است. در دنیای واقعی، خط کشیدن بین اطلاع رسانی و ترغیب، ناممکن است. همه اطلاعاتی که تبلیغ کننده در یک آگهی قرار می دهد، گرایش به ترغیبی بودن دارد (مگر آنکه برپایه یک ضرورت قانونی مطرح شده باشد).

اما از آنجاکه نقش ترغیبی (اقناعی) تبلیغات، مستمر است، بهتر است بگوییم که همه آگهی ها با هدف «اطلاع رسانی و یا ترغیب» عرضه می شوند. بااین حال، آگهی ای را که قرار است هیچ تاثیر ترغیبی، از هر نوعی، نداشته باشد، بازهم به سختی می توان آگهی نامید.

سرانجام، پنجم: یک یا چندنفر. همه آگهی ها خطاب به آدمها عرضه می شوند. آگهی، گاهی فقط یک نفر را مخاطب قرار می دهد و گاهی خطاب به میلیونها نفر عرضه می شود. هنگامی که عامه مردم درباره تبلیغات فکر می کنند، تقریباً همیشه تبلیغات توده وار در رسانه های جمعی را در نظر می آورند. این همان مفهومی است که کتاب حاضر برمحور آن تدوین شده است. اما آگهی های کوچک و طبقه بندی شده، بخش بزرگی از تبلیغات، به ویژه در رسانه های چاپی و اینترنت را تشکیل می دهند و هرگز نباید آنها را فراموش کرد. در بریتانیا و بسیاری از کشورهای دیگر، بیش از ۴۰درصد درآمدهای تبلیغات در رسانه های چاپی از محل تبلیغات طبقه بندی شده (نیازمندیها) تامین می شود. البته این درصد در سطح جهان، روبه کاهش است، زیرا اینترنت، در حال جذب مقادیر زیادی از آگهی های طبقه بندی شده رسانه های سنتی است.

مسئله مهم این است که تعریف ارائه شده برای آگهی باید به طور جدی مورد توجه و در معرض بررسی قرارگیرد، زیرا بسیاری از فعالیتها و لوازم ارتباطی که از نظر عامه مردم، آگهی تلقی می شوند، به سختی و به ندرت در این کتاب مطرح شده اند. تاکید اصلی، بر تبلیغات توده ای مصرف کننده در رسانه های اصلی- مانند تلویزیون، روزنامه، مجله، پوستر، رادیو، و اینترنت- گذارده خواهد شد؛ به عبارت دیگر، توجه خود را بیشتر معطوف به معنایی از تبلیغات می کنیم که بیشتر مردم در بیشتر اوقات برای تبلیغات در نظر می گیرند.

نظرات کاربران درباره کتاب استراتژی‌های تبلیغات اثربخش

تنها به تعاریف می پردازد و کمکی به ایجاد یک آگهی و یا تبلیغ اثر بخش نمی کند. بیشتر برای آموزش آکادمیک مناسب است.
در 2 سال پیش توسط vah...n00
الان چطور بفهمم چند نفر رای دادن به این کتاب
در 10 ماه پیش توسط علی دیبا
کتاب خیلی خوبیه. تاریخچه تبلیغات رو هم طوری بیان میکنه که کاملا ماهیت اصلی تبلیغ برات معنا میشه. با حوندن این کتاب مواردی یاد میگیری که خیلی بهت کمک میکنه. من مشاور تبلیغات هستم و خوندن این کتاب خیلی به ساختار یافتن ذهنم کمک کرد.
در 2 سال پیش توسط مرتضی صادقیلر
کتاب خوبیه
در 1 سال پیش توسط مجید مبلغی
دوستان من این کتاب رو خریدم که واقعا یه طرح تبلیعاتی بنویسم، اما بیشتر تعاریف و تاریخچه تبلیغات رو توصیف کرده بود. با این حال که عنوانش هیچ ربطی به محتوا نداشت، اما شناخت خوبی از تاریخچه و مفهوم تبلیغات به من داد.
در 6 ماه پیش توسط مهدی جباری
مطالب مفید زیادی یاد گرفتم.
در 4 هفته پیش توسط علی آذریان
وبینار راهکارهای فروش نرم‎افزار فروشگاهی در دوران رکود http://e-seminar.ir
در 3 ماه پیش توسط Sam...deh
تماما مثالهایی قدیمی و تاریخ گذشته از بریتانیا بود! تنها چیزی که به چشم نمیخورد نحوه تدوین استراتژی و اثربخشی تبلیغات بود... وقتتون رو روی منابع دیگه ای بذارید برای مطالعه
در 4 ماه پیش توسط احسان اختری
سلام
در 11 ماه پیش توسط sal...ani
کتاب مفیدیه و بهتره که افرادی که در عرصه تبلیغات یا کسب و کار هدی خویش فرما فعالیت دارند این اثر رو بخونن.
در 1 سال پیش توسط rez...006