فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آریانا قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب PMBOK در عمل

کتاب PMBOK در عمل

نسخه الکترونیک کتاب PMBOK در عمل به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب PMBOK در عمل

هدف کتاب حاضر این است که بین گستره وسیع و بزرگ دانش مدیریت پروژه یعنی کتاب پیکره دانش مدیریت پروژه و مدیر پروژه ها پیوند برقرار نماید. این کتاب برای استفاده از ابزارها و تکنیک ها و همچنین رویکردهای مدیریت پروژه که مستقیما با توجه به اطلاعات فراهم شده در کتاب توسعه یافته اند مقداری دانش بیشتر، اصلاحات و رویکردهای توصیه شده را در اختیار خواهد گذاشت.

ادامه...

بخشی از کتاب PMBOK در عمل

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

رشته ی مدیریت پروژه در واقع مجموعه ای از مهارت ها، ابزارها، دانش، تکنیک ها، آموخته ها(۱۱)، بینش ها و مشاهداتی است که تقریباً از هر صنعت و حرفه ای به دست آمده است. مدیران پروژه مهارت های مورد استفاده در ارتباطات(۱۲)، مدیریت مالی(۱۳)، حل تعارض(۱۴)، مذاکره، برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت(۱۵) و بسیاری چیزهای دیگر را توسعه می دهند. مبنای عظیمی از دانش در دسترس مدیران پروژه است. به این مبنا ی دانش، با عنوان پیکره ی دانشِ مدیریت پروژه ارجاع داده می شود. این مبنای اطلاعات، چنان بزرگ است که گنجاندن تمام عناصر مدیریت پروژه در یک کتاب، ناممکن می باشد. مدیران پروژه در برنامه ریزی راهبردی(۱۶)، بهبودِ حوادث ناگوار(۱۷)، تحقیق، فن آوری سبز(۱۸)، فن آوری اطلاعات(۱۹)، ساخت وساز و تقریباً هر چیزی که شامل افراد و برنامه ها گردد، وارد می شوند. اکثر مدیران پروژه در جستجوی دائمی بهترین شیوه ها و آموخته ها هستند تا در بهبودِ نحوه ی اجرای پروژه ها به آن ها کمک کند و احتمال موفقیت را افزایش دهد.
از طریق جستجوی دائمی اطلاعات، کتاب های فراوانی درباره ی این موضوع نگارش شده است. هر مولف به دنبال این است که تکنیک جدیدی معرفی نماید یا راه جدیدی به منظور مدیریتِ اثربخش تر پروژه ها، پیدا کند. تعدادی ایده ی جدید معرفی می شود، اما اکثر مطالبی که در دسترس است بازنشرِ چیزهایی است که پیش از این معلوم بوده و با اندکی تفاوت دسته بندی و مطرح شده است. در اینجا این موضوع اهمیت دارد که مدیران پروژه از طریق کتاب ها، مقالات و ارائه های(۲۰) جدید، به توسعه ی این حرفه ادامه می دهند و خلاقیت، نوآوری و علاقه شان به این حرفه را به کار می گیرند تا به پیکره ی فعلی و همواره در حال رشد دانش [مدیریت پروژه] بیافزایند.
با توجه به ورودِ جریان دائمی داده های جدید، این مجموعه ی عظیم اطلاعات و دانش که طی سالیان متمادی به ارث رسیده است، به نوعی استاندارد و سیستمِ سازمان یافته نیاز دارد. انجمن مدیریت پروژه با به کارگیری مدیران پروژه از حوزه های وسیع صنعت، مشتمل بر دولت، بخش خصوصی و سازمان های غیرانتقاعی(۲۱)، استانداردی را بسط داده است که مدیران پروژه با استفاده از آن می توانند متدولوژی های مدیریت پروژه را ایجاد کنند و از دانش دیگران در این حرفه، بهره مند شوند. این استاندارد به عنوان کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه شناخته می شود. این استاندارد، شناسه و شمارهی مشخصی(۲۲) دارد و در حال حاضر به ویرایش چهارم خود رسیده است.
بهطور معمول، کتاب راهنمای پیکرهی دانش مدیریت پروژه، به وسیله ی داوطلبانی که زمان و تخصص خود را صرفِ رسیدن به سطوح بالاتری از بهبود و کیفیت می کنند، تکوین یافت و این تکوین و توسعه همچنان ادامه دارد. کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، در کتابخانه های هزاران مدیر پروژه در سراسر جهان یافت می شود و حداقل به هشت زبان ترجمه شده است. این کتاب، به عنوان بخشی از منابعِ مطالعاتی آزمون حرفه ای مدیریت پروژه(۲۳)، که به وسیله انجمن مدیریت پروژه برگزار می شود، مورد استفاده قرار می گیرد و صدها سازمان و دفتر مدیریت پروژه آن را به عنوان مرجعی برای برنامه ریزی پروژه ها یا برای توسعه ی متدولوژی های اختصاصی(۲۴) مدیریت پروژه، به کار می برند.
کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، برای مدیران پروژه در هر سطحِ سازمان و برای هر نوع پروژه (از پروژه های کوتاه مدت و با دستاوردهای محدودْ گرفته تا فعالیتهای بزرگ و پیچیده ) بسیار مفید است. مهم است توجه داشته باشیم که این کتاب یک راهنما است و دربرگیرنده ی همه چیز نیست. کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، مبنای قابل اطمینانی برای برنامه ریزی فراهم می آورد، فرآیندهای کلیدی را معرفی می کند و برای درک مدیریت پروژه، چهارچوبی در اختیار می گذارد. نظرات و دیدگاه های متعددی در مورد این کتاب وجود دارد و احتمالاً اختلافِ نظر نسبتاً زیادی، در مورد چگونگی استفاده از آن و حتی در مورد برخی از محتویات آن وجود دارد. علی رغمِ دیدگاه های [مختلف]، این کتاب برای کتابخانه ی هر مدیر پروژه ای، مکمل ارزنده ای است.

مقدمه ی مترجم

کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، که به وسیله ی انجمن مدیریت پروژه منتشر می گردد، چهارچوب و استانداردهای لازم برای حرفه ی مدیریت پروژه را فراهم می کند. این کتاب در قالب حوزه ها ی نه گانه ی دانش و پنج گروه فرایندی اصلی، پیکره ی دانش مدیریت پروژه را تشریح و تبیین می نماید تا در برنامه ریزی پروژه ها به مدیران پروژه در هر سطح سازمانی کمک رساند.
حجم عظیمِ اطلاعاتِ موجود در کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، می بایست در فضای عملیِ پروژه ها، به کارآمدترین شکل ممکن به کار گرفته شود تا یک پروژه به شیوه ای اثربخش مدیریت شود. در واقع مدیران پروژه به مرجعی نیاز دارند که کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه را به عرصه ی عمل نزدیک تر کند و آن را به منظور مدیریتِ پروژه ها، به ابزاری قدرتمند تبدیل سازد. هدف کتاب حاضر این بوده است که شکاف بین حوزه ی نظریه و حوزه ی عمل را پر نماید و فرایندها، تکنیک ها و ابزارهای توصیف شده در کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه را به مراحل قابل اجرا و عملیاتی تبدیل نماید.
محتوای کتاب حاضر به گونه ای عرضه شده است که برای مدیران پروژه، با هر سطح تجربه ای، چه مدیران به تازگی منصوب شده و چه مدیران مجرّب مفید باشد. این کتاب برای علاقه مندان مدیریت پروژه و کسانی که قصد شرکت در آزمون حرفه ای مدیریت پروژه را دارند نیز بسیار مفید می باشد.
بدیهی است که پیمودن مسیر توسعه و پیشرفت بدون اجرای پروژه ها میسر نخواهد بود. ترجمه ی کتاب حاضر با درنظر داشتن چنین هدفی صورت گرفته است و امید است که این کتاب، در راستای پیشرفت و اعتلای کشورمان به مدیریت اثربخش پروژه ها یاری رساند.

مبانی کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه

کتاب راهنمای پیکرهی دانش مدیریت پروژه مبنایی فراهم می آورد که از روی آن برنامه های پروژه و متدولوژی های دفتر مدیریت پروژه یا فرآیندهای گسترده ی سازمان می تواند بسط داده شود. گام اول گرایش به کتاب راهنمای پیکرهی دانش مدیریت پروژه(۲۵) است. این به معنای آشنایی با نحوه ی ارائه ی اطلاعات موجود در این سند و آشنایی با واژگان(۲۶) به کار گرفته شده در کتاب راهنمای پیکرهی دانش مدیریت پروژه می باشد. به ویژه این موضوع مهم است که گرچه این واژگان به صورت مشترک در صنایع بسیاری استفاده می شود، در معانی آن ها تفاوت هایی وجود دارد که می تواند باعث سردرگمی شود. یک مورد مهم برای یادآوری این است که کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، تنها یک راهنما است. مطالب این کتاب، در واقع تمامِ پیکره ی دانش مدیریت پروژه نیست که در حدودِ چهارصد صفحه خلاصه شده باشد. کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، بازنمایی بسیاری از بهترین شیوه ها در مدیریت پروژه است که طی سال ها بهصورت تدریجی تکامل یافته است و ممکن است، اجازه دهید تاکید کنم که ممکن است، برای مدیریت یک پروژه به صورت موفقیت آمیز مورد استفاده قرار گیرد (به این معنا که بر اساس نوع پروژه گزینه های متعددی وجود دارد).
فصل اول تا سوم کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه مقدمه ای در اختیار خواننده قرار می دهد و چهارچوب بنیادینی پایه گذاری می کند که از روی آن سایر فصل ها بسط داده می شود. این فصول چهل و دو فرآیند مدیریت پروژه را معرفی می کند که با نه حوزه ی دانش(۲۷) و پنج گروهِ فرآیندی(۲۸) مطابقت دارند. فصل های باقیمانده، نه حوزه ی دانش مدیریت پروژه را شرح می دهند.

توصیف مختصری از حوزه های دانش مدیریت پروژه

مدیریت یکپارچگی(۲۹). این حوزهی دانش بر نقش عموماً پذیرفته شده ی مدیر پروژه ، یعنی هماهنگی و پیوند زدن همه ی اجزاء (دستاوردهای(۳۰) پروژه) به هم ، تاکید می کند.
مدیریت محدوده(۳۱). تعریف و تعیین این که چه کاری می بایست انجام شود. این امر موارد زیر را شامل می شود: مشخص کردن اهداف(۳۲) تعریف شده ی پروژه به طور واضح، تعریف دستاوردهای اصلی پروژه و کنترل تغییرات این دستاوردها. مدیریت محدوده ایجاد ساختار شکست کار(۳۳) (شکستِ عناصر اصلی پروژه بدین منظور که برنامه ریزی را بهبود دهد و به کنترل کلی پروژه کمک رساند) را نیز دربر می گیرد تا پیچیدگی پروژه درک شود.
مدیریت زمان. پروژه بیشتر از طریق این موارد تعریف می شود: تعریف فعالیت، تعیین توالی فعالیت ها، برآورد(۳۴) مدت زمان فعالیت ها، تعیین مسیر بحرانی(۳۵)، تکوین زمان بندی(۳۶) و مدیریتِ اثربخشِ زمان بندی و موضوعات مربوط به زمان.
مدیریت هزینه. این حوزه برآورد تمامی هزینه های پروژه، بودجه بندی هزینه در طول زمان و کنترل هزینه ها در سراسر چرخه ی حیات پروژه(۳۷) را شامل می شود.
مدیریت کیفیت. این حوزه این موارد را دربر می گیرد: تهیه ی برنامه به منظور حصول اطمینان از تحققِ الزامات، استقرارِ یک خط مشی(۳۸) کیفیت، درک اصول کیفیت که به وسیله ی صاحب نظران کیفیت معرفی شدهاند، توسعه ی فرآیندهای تضمین کیفیت(۳۹)، و کنترل کیفیت تمامی دستاوردهای پروژه.
مدیریت منابع انسانی. این حوزه شامل این موارد است: شناسایی ذی نفعان(۴۰) پروژه، توسعه ی تیم پروژه، انگیزش دادن به تیم، درک سبک های مدیریت و ساختار سازمانی(۴۱).
مدیریت ارتباطات. این حوزه موارد زیر را شامل می شود: برنامه ریزی و توزیعِ اطلاعات به طور صحیح و برای ذی نفعان مناسب، گزارش دهی عملکرد(۴۲)، مدیریت ذی نفعان و توسعه ی فرآیندهایی به منظور تضمین انتقال اثربخشِ اطلاعات. مدیریت ارتباطات، توسعه و درک مدل فرستنده-گیرنده ی(۴۳) ارتباطات را دربر می گیرد (انتقال پیام ها، انحراف(۴۴) احتمالی پیام و حلقه های بازخورد(۴۵)).
مدیریت ریسک. این حوزه این موارد را دربر می گیرد: شناسایی رویدادهای دارای ریسک(۴۶) بالقوه در پروژه، کاربرد تحلیل کیفی (رای و تجربه ی صاحب نظر(۴۷)) یا تحلیل کمّی (به کاربردنِ مدل های ریاضی(۴۸) و شبیه سازی های رایانهای(۴۹))، برای اولویتبندی ریسک های بالقوه، واکنش به وضعیت های دارای ریسک و توسعه ی فرآیندهای نظارت و کنترلِ(۵۰) ریسک.
مدیریت تدارکات(۵۱). این حوزه شامل این موارد است: تعیین این که کدام کالاها و خدمات می بایست خریداری شود یا این که به صورتِ داخلی به وسیله ی سازمان توسعه یابد، برنامه ریزی خریدها و تهیه ی مستنداتِ تدارکات نظیر درخواست های طرح پیشنهادی(۵۲). این حوزه، این موارد را نیز دربر می گیرد: تعیین انواع مناسب پیمان(۵۳)، مذاکره در مورد مفاد پیمان، انتخاب فروشندگان، مدیریت پیمان تا مرحله ی اجرا و سپس مدیریت خاتمه ی پروژه و خاتمه ی پیمان.
هدف کتاب حاضر این است که بین پیکره ی وسیع و بزرگ دانش مدیریت پروژه، یعنی کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه و مدیر پروژه ها پیوند برقرار نماید. این کتاب دربرگیرنده ی همه ی موضوعات مرتبط با مدیریت پروژه نیست، اما برای استفاده از ابزارها و تکنیک ها و همچنین رویکردهای مدیریت پروژه(۵۴) که مستقیماً با توجه به اطلاعاتِ فراهم شده در کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه توسعه یافته اند، مقداری دانش بیشتر، توضیح اصطلاحات و رویکردهای توصیه شده ای را در اختیار خواهد گذاشت. این کتاب همچنین پیشنهادها و نکات مطالعاتی یی را فراهم می آورد که به آمادگی برای آزمون حرفه ای مدیریت پروژه (PMP) کمک خواهد کرد. علاوه بر این، دربردارنده ی یک تسریع کننده ی برنامه ی پروژه(۵۵) است که می تواند همراه با کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، توسط مدیران و تیم پروژه به کار رود تا برنامه هایی را که به طور ویژه مناسب تحقق نیازهای کارفرما و سازمان سرمایه گذار هستند را توسعه دهد.

فصل اول:چرا مدیران پروژه به این کتاب نیاز دارند؟

هدف عمده ی این کتاب، این است که بین چیزی که به آن با عنوان «پیکره ی دانش مدیریت پروژه»، یا کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه متعلق به انجمن مدیریت پروژه ارجاع داده می شود و نیاز مدیران پروژهِ دست اندرکار، پیوند ایجاد کند. (کتاب مذکور بیشتر با عنوان کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه شناخته شده می باشد.) این کتاب ویژه و مخصوصِ هیچ کدام از شاخه های صنعت نیست [و می تواند در تمامی شاخه های صنعت به کار گرفته شود]. کتاب حاضر قصد دارد اطلاعات بیشتری راجع به فرآیندهای مربوط به مدیریت پروژه ها فراهم آورد و به خواننده دیدگاه های دیگری درباره ی این رشته(۵۶)، عرضه کند. علاوه بر این، این کتاب توضیحِ مفید و عملی بسیاری از ابزارها، تکنیک ها و فرآیندهای توصیف شده در کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه را شامل می شود. کتاب های بیشماری درباره ی مدیریت پروژه وجود دارد که متدولوژی های توصیه شده، الگوها، فرآیندها و رویه های(۵۷) تعریف شده و بهترین شیوه ها را دربر می گیرند و بسیاری از آن ها برای ارجاع، منابعی عالی هستند. تمرکز این کتاب بر روی دست اندرکاران(۵۸) [مدیریت پروژه] خواهد بود، مخصوصاً آن هایی که پروژه های نسبتاً پیچیده را مدیریت می کنند.
این کتاب قصد دارد پیوند مستقیمی بین بسیاری از اصطلاحات و ابزارها، تکنیک ها، ورودی ها(۵۹) و خروجی های(۶۰) ویژه ی توصیف شده در کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، و نیازهای معمولِ و امروزی مدیران پروژهِ دست اندرکار ایجاد نماید. هدف، فراهم آوردن یک مرجع مختصر و منبعی از اطلاعات است که ابزار و تکنیک ها را در راستای مدیریت یک پروژه، به الگوهای مفید، مراحلِ قابل اجرا، فرآیندهای مشخص و رویکردهای(۶۱) عام تبدیل می نماید.
محتوا و منابع موجود در کتاب به صورتی طراحی شده اند که برای مدیران پروژه ی تازه کار و همچنین حرفه ای های باتجربه(۶۲)، جالب توجه باشد. مدیران پروژه باتجربه، ممکن است این اطلاعات را در توسعه ی شیوه های مشخصی که هم اکنون به کار می برند، مفید بیابند، یا ممکن است این اطلاعاتْ محرک سطح جدیدی از خلاقیت و نوآوری باشند که مدیریت پروژه را به سطح جدیدی از کارآیی(۶۳) خواهد رساند. این کتاب در تمایز بین فرآیندهایی که به طور عام به کار گرفته می شوند و فرآیندهای ویژه ی یک سازمانِ خاص، به مدیران پروژه و دانشجویان مدیریت پروژه، یاری خواهد رساند.
شنیده ام که بسیاری از افراد به کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه به عنوان «راهِ انجمن مدیریت پروژه(۶۴)» ارجاع می دهند یا این که متدولوژی مدیریت پروژه را برحسبِ «راه صحیح، راه اشتباه و راهِ کتاب راهنمای پیکره ی دانشِ مدیریت پروژه(۶۵)» دسته بندی می کنند. به نظر من، کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه یک راه صحیح یا اشتباه را پیشنهاد نمی کند و هیچ «راه انجمن مدیریت پروژه» یا «راه پیکره ی دانش مدیریت پروژه ی» ویژه ای وجود ندارد. همه چیز در کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه از دانش صدها تن از مدیران پروژه سرچشمه می گیرد، که تصمیم گرفته اند تجربیات خود را در طیف بسیار وسیعی از پروژه ها و صنایع به اشتراک گذارند. این دانش به اشتراک گذاشته شده، در نه حوزه ی دانش و پنج [گروه] فرآیندی مرتّب شده است و مبنایی برای توسعه ی متدولوژی های سازمانی مدیریت پروژه فراهم می آورد. به بیانی ساده، قطعِ نظر از [وجود] متدولوژی ارجح، پروژه هایی وجود دارند که به خوبی مدیریت می شوند و پروژه هایی وجود دارند که به خوبی مدیریت نمی شوند. اگر متدولوژی با استفاده از منطق، قضاوت صحیح و اصول بنیادی مدیریت پروژه، به همراهِ پیوند با فرهنگ سازمان، اخلاق کاری(۶۶)، اهداف کلان(۶۷) و قابلیت های کسب وکار توسعه داده شد، پس آن متدولوژی، یک متدولوژی صحیح برای سازمان خواهد بود. خوش بختانه بسیاری از گام ها و فرآیندهای مدیریت پروژه، که در هر متدولوژی سازمانی یافت می شود، می تواند در کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه نیز یافت شود یا مستقیماً به فرآیندهای کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه مربوط شود. بر این اعتقادم که اکثر مدیران پروژه موافق اند که در رشته، و یا اگر ترجیح می دهید، در حرفه ی مدیریت پروژه، صرف نظر از این که چه نوع پروژه ای مدیریت می شود، اصول عام یکسان است. این اصولِ عام در مراحل بعدی اصلاح و با رویکردهای گوناگون ویژه ی سازمان ترکیب می شوند تا بتوانند برای دست یابی به اهدافِ مشترک تکمیل به موقع پروژه، باقی ماندن در محدوده ی بودجه و انطباق با مشخصه ها(۶۸)، مورد استفاده قرار گیرند (اهداف دیگری نیز وجود دارد که باید درنظر گرفته شود اما این ها اهدافی هستند که اکثر افراد آن ها را با موفقیت پروژه مرتبط می دانند). کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، چهارچوب قابل اطمینانی برای توسعه ی یک متدولوژی فراهم می آورد، به طوری که احتمالِ پذیرش آن توسط ذی نفعان سازمان بالا باشد. ممکن است که این کتاب سطح حداکثری جزئیات و تفصیل را که برای توسعه یک متدولوژی کامل مورد نیاز باشد فراهم نکند، اما مرجعی را در اختیار مدیران پروژه قرار می دهد، که از طریق تجربه ی صدها تن از مدیران پروژه و در طی سال ها توسعه یافته است.
هدف کتاب حاضر این است که نیاز های مدیر پروژه را به مخازن عظیمِ دانشِ مربوط به مدیریت پروژه پیوند زند و مدیران پروژه را ترغیب کند تا دانش خود را درباره ی این حرفه بسط دهند، بعضی از فرآیندهای به کار گرفته شده را به چالش کشند و در جهان مملو از پروژه های پیچیده و فرصت های تازه، راه های جدیدتر و کارآمدتر مدیریت پروژه را توسعه دهند. امیدوارم این کتاب اذهانِ بیشتری را ترغیب نماید تا درباره ی نحوه ی مدیریتِ اثربخش تر پروژه ها فکر کنند، و ذهن خلاق مدیران پروژه ای را، که می توانند مسیر اطلاعات مدیریت پروژه را گسترش دهند، باز و گشوده نماید.

کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، پیکره ی دانش مدیریت پروژه و ارتباط با مدیریت پروژه ها

کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، مجموعه ای از ابزارها، تکنیک ها و فرآیندها است که توسط مدیران پروژه فعال در پروژه های همه ی انواعِ کسب وکار(۶۹) و صنعت، توسعه یافته است. مدیران پروژه به صورت داوطلبانه زمان و تخصصشان(۷۰) را عرضه کرده اند تا یک استاندارد مورد توافق عام، برای مدیریت پروژه تولید کنند. صرف نظر از رشته(۷۱)، این کتاب منبع ارزشمندی برای مدیران پروژه، حرفه ای های مدیریت پروژه و مدیران پروژه آتی می باشد. کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه مبنایی برای توسعه ی متدولوژی های مدیریت پروژه در اختیار می گذارد و در کتابخانه ی هزاران دفتر مدیریت پروژه و مدیران پروژه ی دست اندرکار یافت می شود. چالش در این است که اطلاعات فراهم شده در این کتاب باید مدنظر قرارگرفته و به اثربخش ترین و مناسب ترین شکلِ ممکن در محیط یک پروژه ی واقعی به کار رود. این کتاب بر تکنیک های ویژه، توضیح اصطلاحات و کاربرد ابزارها تمرکز می کند تا مدیران پروژه را قادر سازد به نحوِ اثربخش اصول و فرآیندهای توصیف شده در کتاب را با فضای عملی مدیریت پروژه وفق دهند. این تکنیک ها، کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه را از یک چهارچوب و استاندارد مرجع به ابزاری قدرتمند در جعبه ابزار(۷۲) مدیران پروژه تبدیل می نماید.
مدیریت پروژه و فرآیندهای گنجانده شده در تعریف آن، در واقع مجموعه ای از دانش است که از تمام رشته های کسب وکار گردآوری شده است و این مبنای دانش در حالت رشد مستمر قرار دارد. این دانش، هر چیزی را که از طریق سال ها تجربه ی مدیریتی، مطالعه ی رفتار انسانی، تحلیل روابط بین سازمان ها، درگیر شدن در برنامه ریزی راهبردی، مدیریت تعارض، انجام برنامه ریزی مالی، درک ساختار سازمانی و عملکرد کلی سازمانی، آموخته شده باشد را دربر می گیرد. اساساً پیکره ی بزرگ و پیچیده ی دانش مدیریت پروژه، مخزنی(۷۳) از اطلاعات و بهترین شیوه هاست، که از هر بخشِ کسب وکار و مدیریت سازمانی، گردآوری شده و تمامی این بخش ها را پوشش می دهد. کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، این دانش را به نحوی در یک قالب منطقی سازمان دهی می کند که بنا نیست به آن به عنوان مجموعه ای از قوانین و مقررات نگریسته شود. این راهنما، مبنایی برای توسعه ی روش های اختصاصی فراهم می آورد که از طریق فرآیند اثربخشِ مدیریت پروژه، به تحقق پروژه ی سازمان و اهداف راهبردی آن یاری خواهد رساند. آموخته هایی که از پروژه های تکمیل شده کسب شده اند، مستند می شوند و از طریق ایجاد شبکه با دیگر متخصصان، مقالات، کتاب ها و دیگر اشکالِ انتقالِ دانش، به اشتراک گذاشته می شوند و در چرخه ای مداوم و همواره درحالِ بسط، به پیکره ی بزرگترِ دانش اضافه می گردند.

پیش گفتار

هر شرکتی پروژه هایی دارد که به صورتِ یکتایی بنابر عوامل زیر مشخص می شوند: اندازه و ماهیتِ کسب وکار، مدت زمان پروژه، این که برای کارفرمای داخلی یا خارجی(۱) انجام می شوند، این که دارای حاشیه ی سود(۲) می باشند یا خیر و اهمیت راهبردی پروژه. ایجاد یک متدولوژی مدیریت پروژه که همه ی این خصوصیات را دربرگیرد، مشکل است و حتی پیچیده تر از این، تلاش برای ساختن یک متدولوژی مدیریت پروژهِ سازمانی(۳) است، به نحوی که قابلیتِ کاربرد در همه ی پروژه ها را داشته باشد.
اکثر شرکت ها منابعی برای تحقیق یا بهینهکاوی(۴) از دیگر شرکت ها؛ در مورد این که چه چیزی کار می کند و چه چیزی با شکست مواجه می شود، در اختیار ندارند، و حتی این امر در مورد شرکتی که دفتر مدیریت پروژه(۵) نیز دارد، صادق است. بدین لحاظ شرکت ها باید به استانداردهای تعیین شده ی مدیریت پروژه اتکاء کنند.
کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه(۶)، چهارچوب و استانداردهای لازم برای مدیریت پروژه را فراهم می سازد. ارزش واقعی کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه، در این است که قطع نظر از مشخصات [پروژه]، رهنمودهایی در مورد نحوه ی مدیریت پروژه ها در اختیار شرکت ها قرار می دهد. این کتاب به عنوان منبع اصلی ایجادِ متدولوژی های مدیریت پروژه نیز بسیار ارزشمند است.
سه راه برای مدیریت پروژه ها وجود دارد؛ راه درست، راه اشتباه و راه کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه. همه ی اطلاعات گنجانده شده در کتاب راهنمای پیکرهی دانش مدیریت پروژه، برای همه ی شرکت ها قابلِ کاربرد نخواهد بود و یک شرکت نباید همهی مطالب [موجود در این کتاب] را به صورت تحمیلی به کار گیرد. ارزش کتاب مذکور در این است که تنها یک «راهنما» است.
هر سه یا چهار سال، صدها تن از اعضای انجمن مدیریت پروژه(۷)، دانش فکریشان را به هم پیوند می زنند تا کتاب راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه را بر اساس بهترین شیوه های(۸) رایج، به روزرسانی کنند. شرکت ها در راستای کاربرد فعلی و آتی بهترین شیوه های مدیریت پروژه باید به کتاب راهنمای پیکرهی دانش مدیریت پروژه اتکاء کنند.

دکتر هارولد کرزنر(۹)
مدیر اجرایی مدیریت پروژه
انجمن بین المللی آموزش(۱۰)

مقدمه ی ناشر

در حال حاضر بسیاری از مدیران و کارشناسان ایرانی که در محیط های پروژه محور فعالیت می کنند با PMBOK (راهنمای پیکره ی دانش مدیریت پروژه) آشنا هستند. برخی در تلاشند با پیاده سازی آن در سازمان ها و پروژه های خود، اثربخشی و کارایی فعالیت هایشان را افزایش دهند و برخی نیز تلاش می کنند با درک بهتر آن در آزمون های بین المللی برای اخذ گواهینامه های حرفه ای شرکت کنند. به همین منظور کتاب های مختلفی مرتبط با این موضوع منتشر شده است.
اما به نظر می رسد همچنان خوانندگان و آشنایان با PMBOK با پرسشی جدی مواجه هستند، سوالی که آنها همواره در سال های اخیر در برنامه های آموزشی و کنفرانس های گروه آریانا مطرح می کنند. این سوال بسیار مهم این است که چگونه آموخته های خود از PMBOK را در محیط کاری اجرا کنم؟ کتاب حاضر بخشی از پاسخ به این پرسش کلیدی است. بررسی های ما در موسسه مدیریت پروژه آریانا نشان می دهد برخی اقدامات و کارهای بسیار خوب در این زمینه در کشورمان انجام شده است، اما با این وجود به نظر می رسد بسیاری مواقع روح و فلسفه ی اصلی این راهنما درک نشده است و به طور معمول مشاهده می شد که:
نگاه مطلق به PMBOK وجود دارد و تلاش می شود تمام اجزای آن بدون رعایت ویژگی های خاص هر سازمان یا پروژه اجرا شود.
به PMBOK به عنوان مجموعه ای از فرآیندهای مجزا از فرآیندها و سیستم های فعلی سازمان نگاه می شود.
یادمان باشد این راهنما ایده های ارزشمندی برای توسعه و بهبود فرآیندها و سیستم های سازمان دارد که می تواند راهگشا باشد.
و در نهایت آنکه در مرحله طراحی سیستم به تناسب آن با سایر ابعاد سازمان مانند فرهنگ سازمانی، دانش و مهارت کارکنان و ویژگی های پروژه ها از جمله اندازه آن کمتر توجه می شود.
نتیجه این دیدگاه سبب شده است بسیاری از پروژه های طراحی و استقرار سیستم های مدیریت پروژه در عمل با چالش های جدی مواجه شوند.
امید است که این کتاب راهنما که کار ارزشمند پروفسور هارولد کرزنر و فرانک پی .سالادیس است مورد توجه علاقمندان و متخصصان محترم قرار گیرد و به آنان در استفاده موثر از PMBOK کمک نماید.
در پایان از زحمات مدیران و متخصصان مرکز تحقیقات و توسعه مدیریت پروژه شرکت توسعه صنایع پتروشیمی، بالاخص جناب آقای مهدی ابراهیمی و علی بیاتی که در انتشار این کتاب ما را یاری نمودند کمال تشکر و قدردانی را دارد.

سمیه محمدی
انتشارات آریانا قلم

نظرات کاربران درباره کتاب PMBOK در عمل

عااالیه
در 3 سال پیش توسط sha...ida