فیدیبو نماینده قانونی انتشارات سبزان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب راهنمای استخدام و مدیریت کارگران و کارمندان در موسسات کوچک

کتاب راهنمای استخدام و مدیریت کارگران و کارمندان در موسسات کوچک

نسخه الکترونیک کتاب راهنمای استخدام و مدیریت کارگران و کارمندان در موسسات کوچک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۹۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب راهنمای استخدام و مدیریت کارگران و کارمندان در موسسات کوچک

* روش شما برای استخدام و به کارگیری افراد مختلف در موسسه و شرکت تحت مدیریت‌تان چگونه است؟ * بعد از استخدام به چه نحوی آنها را تشویق می‌کنید. تا راندمان و بازدهی کارتان افزایش پیدا کند؟ * اگر تابع مقررات و استانداردهای موسسه شما نشوند و به اصطلاح نافرمانی کنند چگونه با آنها برخورد می‌کنید؟ * هنگام اخراج یکی از پرسنل خودتان چگونه زمینه‌چینی می‌کنید؟ * اگر مجبور شوید تغییرات عمده‌ای در سیاست‌ها و اهداف کاری خودتان بدهید چگونه پرسنل خود را توجیه کرده و آنها را از سیاست‌های جدید آگاه می‌کنید؟ در این کتاب سعی کرده‌ایم، چکیده بهترین اندیشه‌ها را مطرح ‌کنیم تا به شما بگوییم در هدایت کارمندان خود و ایجاد محیط کاری که به اهداف شرکت شما کمک کند چگونه بهتر عمل کنید. زبان کتاب ساده و طراحی آن جذاب است تا شما بتوانید به راحتی اطلاعاتی را که نیاز دارید پیدا کنید. در هر فصل سعی کرده‌ایم تا مطالب مهم و یا چکیدۀ فصل را از طریق قرار دادن آنها در کادر به شما یادآوری کنیم تا به شناخت بهتری از توانایی‌های خود و افراد تحت مسئولیت و همچنین نحوه مدیریت پروژه‌ها دست یابید. در بخش‌هایی از هر فصل به نمونه‌هایی واقعی اشاره کرده و از این طریق مشکلات و چالش‌های پیش روی موسسات را برای شما نشان داده‌ایم. در این نمونه‌ها و مثال‌ها شما با نحوه مقابله شرکت‌ها با مشکلات مدیریتی را یاد خواهید گرفت. در هر چالش مدیریتی معمولا حاشیه‌هایی و جود دارند که شاید بیشتر از خود مشکلات اصلی، دردسرساز باشند. بررسی این حاشیه‌ها دید گسترده‌‌تری از چالش‌های مدیریتی به شما ارائه کرده و ابتکارات خلاقانه و ساده‌ای را برای مقابله با این حاشیه‌ها به شما عرضه می‌دارند. در قسمت‌هایی از کتاب هم گفته‌هایی از رهبران تجاری جهان را قرار داده‌ایم تا شما از تجربیات گرانبهای آنها الهام گرفته و با چالش‌های پیش روی خود آگاهانه و با دید بازتری روبرو شوید.

ادامه...

بخشی از کتاب راهنمای استخدام و مدیریت کارگران و کارمندان در موسسات کوچک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مهارت اول: مدیریت کارکنان

***
* نکته کلیدی از تجربیات دیگران
«وظیفه یک مدیر، افزایش توانمندی های افراد در جهت انجام کار مشترک، و به کار گیری نقاط قوت آنان و بی تاثیرکردن نقاط ضعف هایشان است»
پیتر دورکر. استاد مدیریت و نویسنده (۲۰۰۵-۱۹۰۹)
***
مدیریت کارکنان شبیه مدیریت اشیاء یا حتی مدیریت یک پروژه نیست. هر فرد دارای توانایی ها، استعداد، نقاط قوت ها و ضعف ها و احساسات منحصر بفردی است. کمک به افراد، برای دستیابی به حداکثر توان فردی اش حتما نیازمند استراتژی ها و تاکتیک های مدیریتی گوناگونی می باشد.

خودآزمایی

آیا شما می توانید یک مدیر خوب باشید؟

پس از خواندن سوالات مقابل گزینه ها علامت زده و سپس جمع امتیاز به دست آمده از هر ستون را طبق جدول ارائه شده در صفحه بعد ارزیابی کنید.

۱.خودم را قاضی خوبی می دانم.
موافقم
موافق نیستم

۲.به افراد تحت مسئولیت خودم اعتماد می کنم و مطمئن هستم که کارها را درست انجام می دهند.
موافقم
موافق نیستم

۳.اگر کسی به خاطر مشکل کاری به من مراجعه کند، سعی می کنم تا بی هیچ قضاوتی به او گوش بدهم و در حل مشکلات به او کمک کنم.
موافقم
موافق نیستم

۴.وقتی یک کارگر همکار چیزی را نمی فهمد، حوصله ام سر نمی رود.
موافقم
موافق نیستم

۵.فکر می کنم بهتر است با کسی که تحت مدیریت من است خیلی صمیمی نشوم.
موافقم
موافق نیستم

۶.تصمیم گیری درست بهتر از تصمیمات همه پسند است.
موافقم
موافق نیستم

۷.بخوبی می توانم کارها را به دیگران بسپارم.
موافقم
موافق نیستم

۸.می دانم چگونه به افراد انگیزه بدهم.
موافقم
موافق نیستم

۹.بهتر است به دیگران دستور کار بدهیم نه فرمان.
موافقم
موافق نیستم

۱۰.پرسنل من اعتقاد دارند که من فرد صادقی هستم.
موافقم
موافق نیستم

امتیازدهی و تحلیل

به جواب های «موافقم» ۱ امتیاز و به «موافق نیستم» صفر امتیاز بدهید. حال امتیازات به دست آمده را طبق جدول زیر بررسی کنید.

۱۰-۸ شما می توانید مدیری عالی شوید.
۷-۵ شما تا اندازه ای مهارت های لازم برای مدیریت کارکنان را دارا هستید.
۴-۰ در صورتی که بخواهید مدیری موثر باشید باید بیشتر از آنچه که الان می دانید یاد بگیرید.

یک مدیر خوب چه توانایی هایی باید داشته باشد؟

***
* نکته کلیدی از تجربیات دیگران
«اگر کارکنان شما با خوشحالی وظایف خودشان را انجام می دهند، شما نقش مدیریتی تان را بخوبی انجام می دهید. مردم اغلب شغل و به ویژه رئیسی را که دوست دارند رها نمی کنند. اگر رفتار درستی با دیگران داشته باشید آنگاه در زندگی نظم خواهید داشت.»
تام مارکرت نویسنده کتاب: نمی توانید در نبرد با رئیستان پیروز شوید
***
پیش از آنکه بتوانید دیگران را بطور موثر مدیریت کنید، باید درباره خود، یا توانایی هایتان بیشتر بدانید. خودآزمایی صفحه قبل به شما کمک می کند تا بدانید به چه مهارت هایی نیاز دارید.
در گذشته، مدیریت به معنی غلبه و سلطه بر کارکنان بود. حرف رئیس قطعی و بی چون و چرا باید اجرا می شد. ولی محیط های امروزی خیلی متفاوت است. رقابت سخت و بی وفقه ای جهت افزایش تولید و کاهش هزینه ها در جریان است. باید با تعداد افراد کمتری به راندمان بیشتری دست یافت.
برای موفق شدن در این فضای رقابتی، به انتقال و اشتراک دانش، روابط عمومی موثر و کار تیمی منسجم تری نیاز است. دست یافتن به این موفقیت ها بدون رعایت سه اصل حیاتی دشوار خواهد بود.
***

سه اصل حیاتی

هماهنگی: وظیفه یک مدیر خوب فراهم کردن فرصت های متفاوت شغلی و کاری برای افرادی با توانایی های مختلف برای رسیدن به یک هدف مشخص با بیشترین راندمان ممکن است. بنابراین هماهنگی و تنظیم وظایف افراد با یکدیگر و اهداف از پیش تعیین شده و تعیین چگونگی انجام کار و ایجاد معیارهایی برای ارزیابی میزان موفقیت در یک پروژه حیاتی می باشد.
همیاری: پرورش روحیه همیاری و کمک به یکدیگر در یک گروه کاری و تنظیم روابط خوب بین کارمندان و تشویق آنها برای تمرکز بیشتر بر نیازها و اهداف گروهی و نه نیازها و اهداف فرعی و حاشیه ای، اصل حیاتی دوم می باشد.
همدلی: ایجاد اتفاق نظر میان کارگران، حس مشترک هدفمند ایجاد می کند و همه را حول یک هدف درگیر کار می کند. مدیران خوب با تشویق کارمندان برای اظهار نظر سعی می کنند ضمن کنترل گروه، به آنها نشان دهند که نظراتشان اجرا می شود.
***

چشم انداز مدیر

به عنوان یک مدیر باید چشم انداز گسترده و فراگیری داشته باشید. باید بدانید چه کارهایی باید انجام شود، و چه ملزوماتی برای رسیدن به هدف مورد نیاز است، و ابزار لازم برای تشخیص پیشرفت ها کدام هستند تا بتوانید همه چیز را کنترل کنید و هر موفقیتی در رسیدن به هدف را به صورت لحظه ای ارزیابی کنید.
باید از توانایی های هر یک از کارکنان خود به نحو احسن استفاده کنید، به آنها وظایف مناسبی بسپارید تا بتوانند به عنوان عضو یک گروه برای یک هدف مشترک کار کنند. مسئولیتهای ویژه را با مهارت های هر فرد تطبیق دهید. آنها را در انجام کارهای شان کمک و راهنمایی کنید، ولی اجازه بدهید در اجرا مستقل باشند. نشست های گروهی برگزار کنید تا همه را در مسیر اهداف مورد نظر قرار دهید و کار هر کسی را که مشکلی دارد یا عقب مانده است را جداگانه پیگیری کنید.
همچون رهبر یک ارکستر گروه را هدایت کنید، وجود شما بدین دلیل است تا وظایف افراد را با یکدیگر هماهنگ کنید و مطمئن شوید که نتیجه نهایی، زیبا و غرور آمیز خواهد بود.

سبک مدیریتی شما چیست؟

مدیران مختلف ممکن است با سبک های گوناگونی مدیریت کنند و در کارشان موفق نیز باشند.
در یک سو، مدیران مستبد و ظالمی هستند که با ترس و تهدید حکومت می کنند.
این روش در درازمدت، سبب ضعف اراده و تصمیم گیری در پرسنل و در نهایت باعث بی احترامی به مدیر می شود، در این روش کارمندان یا سطح همکاری شان را پایین می آورند و یا تصمیم می گیرند در موسسه دیگری کار پیدا کنند.

در سوی دیگر، مدیرانی با شیوه مردان نیک وارد عرصه مدیریت می شوند. آنها با کارمندان دوست شده، تقریباَ همه کارها را به آنها می سپارند و عموماَ شیوه سازش پذیری دارند. این سبک مدیریت به همان اندازهء سبک مستبدانه، مضر است، به طور کلی نبود جهت و هدف می تواند کارمندان را سرخورده کند.
عموما، مدیران خوب، بخش هایی از هر دو سبک را به کار گرفته و به شکل متوازنی از هر دو استفاده می کنند. کارسپاری به کارمندان را متناسب با توانایی های آنها و بدون توجه به سر سپردگی و یا مخالفتشان با مدیریت تنظیم می کنند. باید بدانیم با هر سبکی که مدیریت می کنیم مهم سازگار کردن افراد با توانایی هایشان و انصاف و عدالت در این واگذاری هاست. پس باید افراد تحت مسئولیت خودتان را بشناسید. با آنها حرف بزنید، سوالاتی از آنها در مورد وظایف و اهداف بپرسید و به توصیه ها و آنچه که می گویند گوش فرا دهید. بدانید که صرف دقت و گوش دادن به حرف های کارکنان و احترام گذاشتن به نظراتشان و گفتن کلمه ای در حد «موافق هستم و یا موافق نیستم»، تغییرات مثبت و بزرگی در آنها و عملکردشان ایجاد خواهد کرد.
***
نکات موثر 

اسرار موفقیت مدیر

مدیران موثر در کارسپاری به دیگران هنر به خرج می دهند.
- کارها را می سپارند بی اینکه خود را از مسئولیت کنار بکشند.
- چرا را شرح می دهند ولی هرگز چگونه را دیکته نمی کنند.
- دستورالعمل می دهند نه فرمان.
***

پیشگفتار

***
* روش شما برای استخدام و به کارگیری افراد مختلف در موسسه و شرکت تحت مدیریت تان چگونه است؟
* بعد از استخدام به چه نحوی آنها را تشویق می کنید. تا راندمان و بازدهی کارتان افزایش پیدا کند؟
* اگر تابع مقررات و استانداردهای موسسه شما نشوند و به اصطلاح نافرمانی کنند چگونه با آنها برخورد می کنید؟
* هنگام اخراج یکی از پرسنل خودتان چگونه زمینه چینی می کنید؟
* اگر مجبور شوید تغییرات عمده ای در سیاست ها و اهداف کاری خودتان بدهید چگونه پرسنل خود را توجیه کرده و آنها را از سیاست های جدید آگاه می کنید؟
***
در این کتاب سعی کرده ایم، چکیده بهترین اندیشه ها را مطرح کنیم تا به شما بگوییم در هدایت کارمندان خود و ایجاد محیط کاری که به اهداف شرکت شما کمک کند چگونه بهتر عمل کنید. زبان کتاب ساده و طراحی آن جذاب است تا شما بتوانید به راحتی اطلاعاتی را که نیاز دارید پیدا کنید.
در هر فصل سعی کرده ایم تا مطالب مهم و یا چکیده فصل را از طریق قرار دادن آنها در کادر به شما یادآوری کنیم تا به شناخت بهتری از توانایی های خود و افراد تحت مسئولیت و همچنین نحوه مدیریت پروژه ها دست یابید. در بخش هایی از هر فصل به نمونه هایی واقعی اشاره کرده و از این طریق مشکلات و چالش های پیش روی موسسات را برای شما نشان داده ایم. در این نمونه ها و مثال ها شما با نحوه مقابله شرکت ها با مشکلات مدیریتی را یاد خواهید گرفت. در هر چالش مدیریتی معمولا حاشیه هایی و جود دارند که شاید بیشتر از خود مشکلات اصلی، دردسرساز باشند. بررسی این حاشیه ها دید گسترده تری از چالش های مدیریتی به شما ارائه کرده و ابتکارات خلاقانه و ساده ای را برای مقابله با این حاشیه ها به شما عرضه می دارند. در قسمت هایی از کتاب هم گفته هایی از رهبران تجاری جهان را قرار داده ایم تا شما از تجربیات گرانبهای آنها الهام گرفته و با چالش های پیش روی خود آگاهانه و با دید بازتری روبرو شوید.
به هر حال اگر به این بخش های متنوع و مختلفی که در کتاب عرضه کرده ایم توجه کنید، شناخت مسبوطی از مسائل عام مدیریتی به دست آورده و آماده خواهید شد تا با مسائل روزمره مدیریتی تان با قدرت و موثر و خردمندانه تر برخورد کنید و در نهایت در محیط کاری و حتی زندگی شخصی و خصوصی افرادی که با شما کار می کنند تغییرات شگرفی ایجاد کنید.

نظرات کاربران درباره کتاب راهنمای استخدام و مدیریت کارگران و کارمندان در موسسات کوچک

کسایی که خوندن لطفا نظر بدن
در 1 سال پیش توسط sha...sro
هنوز نخوندم
در 3 سال پیش توسط sat...eri