فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب نیستان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بازگشت

کتاب بازگشت
نگاهی به مبحث رجعت

نسخه الکترونیک کتاب بازگشت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب بازگشت

واژه بازگشت همان برگردان فارسی «رجعت» است. بحث رجعت از معارف و اعتقادات والا و ارزشمند شیعه سرچشمه می‌گیرد که معصومین علیهم السلام در موارد متعددی با اشاره به آن، بارقه امید را در دل شیعیان مخلص انداخته و به معرفی ویژگی‌های ایشان پرداخته‌اند. چنان‌چه امام صادق می‌فرمایند: «از ما نیست کسی که ایمان به رجعت ما ندارد.» گرچه کمتر عالم شیعی را می‌توان یافت که در لزوم و اثبات رجعت بحث نکرده باشد؛ اما در سال‌های اخیر کمتر به این موضوع پرداخته شده و این مهم از دسترس شیعیان – به ویژه فارسی زبانان –به دور مانده است. کتاب بازگشت، برگرفته از یک دهه سخنرانی سید مجتبی حسینی است که با استناد و استدلال قرآنی و روایی تجزیه و تحلیل شده است. مجلس اول، زمینه مقدمات بحث را فراهم می‌سازد نمونه‌هایی از بازگشت را در قرآن کریم بر می‌شمارد. در مجلس دوم، آیات قرآنی مرتبط با موضوع یک به یک مورد تدقیق قرار می‌گیرد. مجلس سوم جایی است که نویسنده در آن از منظر علوم جدید (به ویژه روان‌شناسی و جامعه‌شناسی) به مقوله ثواب و عقاب می‌نگرد و به ریشه‌یابی ضرورت رجعت می‌پردازد. مجلس چهارم و پنجم هم‌چنان در فضای آیاتی از قرآن کریم که به موضوع مورد بحث مربوط می‌شود، می‌گذرد. در مجلس ششم به ویژگی‌های اهل رجعت (کسانی که در زمان رجعت به دنیا باز می‌گردند) پرداخته می‌شود. سه مجلس بعدی نیز به رابطه رجعت، قیامت و شهادت می‌پردازد. پایان‌بخش کتاب، دعوتی است که از خوانندگان برای «رجعتی شدن» می‌شود تا خود شاهد این واقعه بزرگ و دیدنی تاریخ بشریت باشند…

ادامه...
  • ناشر انتشارات کتاب نیستان
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.79 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۸۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب بازگشت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:



سخنی کوتاه درباره کتاب

بی تردید «رجعت» از معارف و اعتقادات بسیار ارزشمند شیعه است که ائمه معصومین علیهم السلام در مواقع و موارد متعددی با نقل این مهم بارقه های امید را در دل شیعیان مخلص انداخته و به معرفی ویژگی های ایشان پرداخته اند. چنانچه حضرت صادق علیه السلام می فرمایند:

«لَیسَ مِنّا مَنْ لَمْ یوْمِنْ بِرَجْعَتِنا»(۱)
از ما نیست کسی که ایمان به رجعت ندارد.

از این رو کمتر عالم شیعی را می توان یافت که در خصوص لزوم و اثبات آن بحث و بررسی نکرده باشد. لیکن در سالهای اخیر کمتر به موضوع پرداخته شده و مسال رجعت همانند بسیاری از معارف غنی اهل بیت علیهم السلام از دسترس شیعیان ـ علی الخصوص فارسی زبان ـ به دور مانده است.
مجموعه حاضر حاصل یک دهه سخنرانی استاد ارجمندم جناب آقای سیدمجتبی حسینی در باب رجعت است که با استناد و استدلال قرآنی و روایی تجزیه و تحلیل شده است.
بر این باورم مطالعه دقیق و عمیق این جزوه دریچه نگاه جدیدی پیش روی عاشقان و ارادتمندان آستان معصومین علیهم السلام گشوده شده و همت والای جوانان شیعه این آرزوی دیرین را به سرانجام خواهد رساند:
یا لَیتَنی کنْت مَعَکم فَافوزُ فُوزَا عَظیما

ان شاءالله ـ مرتضی اسماعیلی ـ رمضان المبارک ۱۴۲۳

مجلس اول

سرآغاز

بحثی که پیرامون «زیارت وارث» می خواهیم شروع کنیم بحث «رجعت! است که در معارف شیعی بحث زیادی در مورد آن شده است تا دوستان در حد لزوم مسایل کلی رجعت را بدانند.
این بحث را ذیل این فراز زیارت خواهیم داشت که:

انّی بِکمْ مُومِنْ وَ بِایابِکمْ مُوقِن»۱
به شما مومن هستم و به رجعت شما یقین دارم.

رجعت

خود رجعت اصلاً چیست؟ بحث به رجعت چیست؟ شما در اکثر زیارات به عباراتی شبیه به این برمی خورید و به زبانهای مختلف این عبارت زیارت وارث بیان می شود. مثلاً در زیارت جامعه دارم:

«مُومِن بِایابِکمْ مُصَدِّقٌ بِرِجْعَتِکم»۲
به بازگشت شما ایمان دارم و رجعت شما را تصدیق می کنم.

و بالاخره با مراجعه به متون زیارات با عبارات مختلف به این کلمات برخورد می کنیم. پس باید بدانیم قضیه چیست؟
«ایاب» یعنی بازگشت. یعنی رجعت. اما مفهوم رجعت طبق آنچه از مضامین روایات برمی آید این است که ائمه علیهم السلام به همراه مومنین خالص و مشرکین خالص در شرک و آنهاییکه ائمه شرک هستند بعدا (قبل از قیامت) زنده خواهند شد و دنیای جدیدی اتفاق خواهد افتاد. این خلاصه مضمون رجعت است که انشاءالله از جنبه های مختلف بیان می شود.

تاریخ رجعت

زمان رجعت مربوط به آخرالزمان و بعد از ظهور حضرت حجت علیه السلام می باشد و ترتیب تاریخ به این شکل خواهد بود که بعد قضایا و اتفاقاتی همچون ظهور سفیانی، دجال و مسایلی از این قبیل که بعضا حالت سمبلیک داشته و بعضی نیز واقعی اند ظهور صورت می پذیرد که فقط خود امام زمان علیه السلام تشریف می آورند و حکومت می کنند و به دلیل اتصال به رجعت شاید حکومت کاملی هم نباشد. مدتها بعد از آن قضیه رجعت پیش می آید. یعنی تمام ائمه معصومین علیهم السلام تشریف می آورند و آنجا جهان جدیدی را ترسیم می کنند.

رجعت در کلام متقدمین

بحث رجعت همانگونه که در متون گذشته و روایات منقول دیده می شود یکی از بحثهای متداول متقدمین بوده است. شیخ طوسی، شیخ کلینی، شیخ صدوق، سیدبن طاووس و بسیاری از بزرگان قدیم۴ در باب رجعت بحث می کردند تا آن جایی که بسیاری از ایشان در این مورد ادعای اجماع می نمودند.۵
رجعت یکی از مسائلی است که تمام شیعه اجماعا به عنوان اصول عقاید قبول دارند.
همه ما اصول دین را می دانیم کدامند و اگر از ما سوال شود فوری می گوییم، توحید، عدل، نبوت، امامت و معاد.
اما در «اعتقادات شیخ صدوق» لیستی از اعتقادات شیعه که شامل مباحثی از قبیل: معراج، برزخ، حشر جسمانی (معاد جسمانی) و... را می آورد. یعنی اگر فردی از شیعه معتقد به اینها نباشد اعتقادات او کامل نیست. بحث رجعت نیز یکی از اصول اعتقادات شیعه قلمداد شده است.
اعتقاد به رجعت آنقدر بین شیعه مطرح بوده که اهل تسنن برای خرده گیری از معارف شیعی همواره دست روی آن می گذاشته اند و متقابلاً شیعه نیز به آنها جواب می داده است و این بحث از مسائل رایج زمان بوده است.
در عصرهای جدید این بحث متروک ماند و کسی دیگر روی آن بحث نکرد یا لااقل کمتر بحث شد و همه مسائل اعتقادی در این خلاصه شد که اصول دین سه تاست و اصول مذهب دوتاست. بعد هم گفته شد البته امامت و عدل جزئی از توحید است و قضایا خیلی خلاصه شد.
اما گذشتگان مسایل را اعتقادی تر بازتر بررسی می کردند.

دلایل مطرح نشدن جدی بحث رجعت

ادله مختلفی وجود دارد که چرا بحث رجعت متروک مانده است. (که مافعلاً درصدد بیان تفصیلی آن نیستیم و شاید در موقعیت دیگری بحث شود) یک مقدار از ادله برمی گردد به اینکه ممکن است دیدگاههای جدیدی در خصوصیت رجعت ایجاد شده است و فرصت کافی برای اظهار نظر افراد نبوده اتس و در این میان به ندرت بعضی ها مباحثی دارند. متاخرین و خصوصا معاصرین مطرح نمی گردد.
مورد دیگر اینکه به دلیل دقت و ظرافت بحث از سویی و از طرفی اینکه این قضیه از مسائل عادی نیست که آدم به راحتی بپذیرد و آن را بگوید متروک مانده است. یعنی دوباره زنده شدن مرده کمی برای بعضی ها عجیب است. و این غیرعادی بودن و اینکه ائمه معصومین، سیدالشهداء، امیرالمومنین و پیامبر علیهم السلام به همراه مومنین خالص و یاران با وفای ائمه برمی گردند و مشرکین و ائمه کفر و شرک هم برمی گردند انصافا بحث بعیدی است و ذهن های ما که به مسایل عادی و طبیعی عادت کرده است این مسایل کمی برایش ثقیل است.
دلیل دیگر این است که به تصور خیلی ها احادیث رجعت همان احادیث قیامت است بدین معنی که وقتی گفته می شسود ائمه معصومین برمیگردند فکر می کنند موضوع بحث قیامت است. آن هم بدین علت است که در این روایات بحث آخرالزمان و حیات دوباره را مطرح کرده است.

نظرات کاربران درباره کتاب بازگشت