فیدیبو نماینده قانونی انتشارات قصیده‌سرا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آموزه ‌های صوفیان از دیروز تا امروز

کتاب آموزه ‌های صوفیان از دیروز تا امروز

نسخه الکترونیک کتاب آموزه ‌های صوفیان از دیروز تا امروز به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۳۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آموزه ‌های صوفیان از دیروز تا امروز

از نکات مهم و قابل اشاره در آثار دکتر نصر می توان از وجوه مربوط به تصوف یا بعد عرفانی اسلامی یاد کرد: وی معتقد است که جوهره سالام در نظریات فلسفی و تعالیم معنوی تصوف یا عرفان همان معنویت و روح لا اله الاالله است که بر همه سطوح هستی و حیات انسان ها از قبیل نحوه اندیشیدن، تاملات فلسفی، نوشتن، قدم زدن و حتی امور جزئی مومناناحاطه دارد. بر این اساس از دیدگاه اسلامی ،تصوف همچون رشته ای همه آثار دکتر نصر را به یکدیگر پیوند می دهد. نوشته های وی در این بابا حوزه گسترده ای از آثار صرفا تاریخی، تحقیقات و پژوهشهایی در باب حیات و تعالیم متصوفه ، شروح و تفاسیر نظری، نقد و تفاسیر جدید از تصوف و جنبش های صوفیانه و در باب کاربرد تعالیم صوفیه در حل مشکلات متعدد عالم جدید را شامل می شود.

ادامه...

بخشی از کتاب آموزه ‌های صوفیان از دیروز تا امروز

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیامبر خاتم (ص):
اَلاْءحسانُ اَنْ تَعبُدَ اللّهَ کانَّک تراهُ فَاِنْ لَمْ تَکنْ تَراهُ فَاِنَّهُ یراک

(احسان این است که خداوند را چنان بپرستی که گویی او را می بینی، و اگر تو او را نمی بینی، او تو را می بیند.)

پیشگفتار مترجمان

براستی طریقت (سیر روحانی) یا تصوف چیست و در حیات دینی فرد چه جایگاهی دارد؟
گفته اند: «شریعت... در اصطلاح عبارت است از امور دینی که حضرت حقّ عزشانه و عظم برهانه جهت بندگان به لسان پیامبر تعیین فرموده از اقوال و اعمال و احکام که متابعت آن سبب انتظام امور معاش و معاد باشد و موجب حصول کمالات گردد»(۲)
اما شریعت ــ از نظر اهل تصوف و عرفان، با همه اهمیت و با وجود اینکه نشان از حقیقت و حق تعالی دارد، و دارای خصلت از اویی و به سوی اویی است ــ تنها راه بردن به گفت انبیاء است، افروختن چراغ است برای دیدن، بند کردن خود است به حبل آسمانی، نشانه نیاز است، و تلاش برای دیدن حق است در پرتو چراغ، دیدن او است در عین دیدن خود، و از این قبیل و نه بیش از آن. اما آیا کار خلق با حق در این مرحله پایان می پذیرد؟ آیا تنها دانستن و افروختن چراغ ـ که صد البته شرط لازم نیل به مقصد است ــ فرد را به مقصد نیز می رساند؟ هدف رسیدن به منزل است یا شنیدن اوصاف آن و از دور نگریستن بدان؟

شریعت پوست، مغز آمد حقیقت
میان این و آن باشد طریقت(۳)

روشن است که دین یا شرع و به عبارت روشن تر مذهب ـ از مصدر ذهاب به معنای رفتن ـ متضمّن معنای سیر و حرکت به سوی مبدا و شارع است. اما از طرفی نیل به حق یا «حقیقت» که جان است و مغز و لبّ دین، از آنجا که راه بردن فانی است به باقی، مادام که فرد متصف به اوصاف فانی است دست نیافتنی است، زیرا وصال دو چیز، فرع بر وجود سنخیت بین آن ها است. اینجا است که راز متعال و منزه بودن حق در عین نزدیکی و در دسترس بودن وی ــ بنابر مفاد آیات فراوان قرآنی ــ گشوده می گردد. در قرآن کریم از طرفی آیاتی از قبیل «یا اَیها النّاسُ اَنتُمْ الفُقَراءُ اِلَیَ اللّهِ وَاللّهُ هُوَ الغَنیُّ الحَمیدُ»(۴) را شاهدیم و از سوی دیگر کریمه هایی چون: «نُحْنُ اَقْرَبُ اِلَیه مِنْ حَبلِ الوَریدِ»(۵) و «و اذا سَاَلَک عِبادی عَنّی فَاِنّی قَریبُ اُجیبُ دَعْوَهَ الدّاعِ اءِذَا دَعانِ»(۶) را. تمام دارایی بندگان فقط جام گدایی و فقر آن ها است، که هیچ از خود ندارند، همه نیازاند و نقصان و فقر و سیه رویی. و نیازمند کجا و غنی علی الاطلاق کجا؟

سیه رویی ز ممکن در دو
عالم جدا هرگز نشد، و اللّه اعلم(۷)

دوری در عین نزدیکی، بی نهایت کوچک در برابر بی نهایت بزرگ! اما هر دو به هم نزدیک، ارتباط این دو دور و نزدیک چگونه است؟ خداوند خود پاسخ داده است. «قُل ما یعبَوُاْ بکم ربی لولا دعاوُکم»(۸) یعنی: اگر خواندن شما نباشد پروردگار من به شما اعتنایی نخواهد کرد. اما خواندن و دعا چیست؟ دعا در واقع اقرار به نقص و فقد و سیه رویی است و تنها سرمایه بنده است و این اقرار موجب توجه حق به خلق و پل ارتباطی بی نهایت کوچک با بی نهایت بزرگ است، چرا که غیر از این فقر و نداری هر چه هست همه از او است، نقص از او نیست و فقر، و او ذاتی واجب است و مستکمل جمیع صفات.
پس ابتدا شرع است که شنیدن است درباره حق، آن گاه وقوف به ضعف و فقد و احساس بعد، سپس پناه بردن به وی با احساس سنخیت حاصل از نزدیکی بدو ــ که از روح خود در بندگان دمیده است ــ و در اینجا زایش طلب یا اولین وادی طریقت ضرورت می یابد.
اما، از آنجا که انسان در عالم کثرت گرفتار است، تنوع صور و اشکال، ــ که آن ها را واقعی می پندارد ــ طی این مراحل را بسیار مشکل می سازد. طریقت یا تصوف، وظیفه شرک زدایی و رهانیدن انسان از زندان عالم کثرت و نیل وی به توحید را به عهده دارد.
در این سیر، شریعت با طریقت همواره همراه است. زیرا هدف وصل شدن به حقیقت و مغز است و، وصال، فرع بر شناخت و ریشه در خاک شناخت دارد. هر وصال خاصی از زمین و خاک خاصی روییده است و ثمره هر درختی مطابق با خاکی است که در آن ریشه دارد. و لذا سالک در مسیر حق نمی تواند اتباع اوامر و اجتناب از نواهی نازله آن حق نداشته باشد و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. چنانکه مشایخ صوفیه گفته اند:
«شریعت امر بوَد به التزام بندگی و حقیقت، مشاهدت ربوبیت بود. هر شریعت کی موید نباشد به حقیقت، پذیرفته نبود و هر حقیقت که بسته نبوَد به شریعت، با هیچ حاصل نیاید... شریعت پرستیدن حق است و حقیقت، دیدن حق است. شریعت قیام کردن است به آنچه فرمود و حقیقت، دیدن است آن را که قضا و تقدیر کردست و پنهان و آشکار کردست»(۹)
مشایخ تصوف و عرفان در خلال قرون متمادی از کیفیت این سیر روحانی، مقامات و طی منازل و احوال سالکان طریق سخن ها گفته و کتاب ها نوشته اند. اقوال در کیفیت احوال واصلان و نیل به کمالات مختلف است. در عصر ما نیز دانشمندان و فرزانگانی به روشنگری در این راه پرداخته، حجاب غموض و پیچیدگی آثار عارفانی چون جلال الدین محمد مولوی، ابن عربی و حافظ را به مدد شرح و تفسیر روشنگر خود کنار زده و گوهرهای ناب گنجینه حکمت متصوفه را صید کرده اند. از این رازدانان، کسانی همتی والاتر داشته در بردن و معرفی این گنجینه به فرا سوی مرزهای دارالاسلام بویژه در میان جامعه علمی جهان جدید همت گمارده اند. دکتر سید حسین نصر مولف کتاب حاضر که ترجمه آن سالها پس از تالیف آن اینک ارائه می شود، از عالمانی است که عمر پربار خود را مصروف این مهم کرده است و زندگینامه وی که به پاس قدردانی از کوشش های خستگی ناپذیر و کم نظیر او در این ترجمه، گردآوری و تالیف شده، فقط نمایانگر بخشی از حیات علمی پرثمر اوست.
چاپ نخست این کتاب با عنوان Sufi Essays (مقالات عرفانی) چاپ شده ولی عنوان مذکور در چاپهای بعد (۱۹۸۰ و ۱۹۹۹ م) به Living Sufism(تصوف پویا) تغییر یافته و مقالات آن در سه بخش تنظیم گردیده است:
بخش نخست کتاب به آموزه های بنیادین تصوف از قبیل جایگاه عقل و وحی، مقامات و احوال، ولایت و غیره اختصاص دارد.
بخش دوم شامل دو بحث مهم تاریخی یعنی رابطه تاریخی و معنوی تصوف با تشیع و ویژگیهای تصوف قرن هفتم و تاثیر مکتب ابن عربی می باشد.
بخش سوم را مولف به نحوه مواجهه تصوف با مسائل مهم جهان جدید از قبیل دستمایه های عرفان اسلامی در حل بحران محیط زیست، نوگرایی و تحول خواهی تمدن جدید و موقف عارفان در حل مشکلات مربوط به اختلافات و رویارویی بین پیروان ادیان بزرگ در عالم جدید اختصاص داده است.
با نگاهی به بخشهای مذکور، مترجمان عنوان «آموزه های صوفیان از دیروز تا امروز» را برای این ترجمه برگزیده اند.
گرچه در جامعه شیعی ایران بویژه در قرون اخیر، اصطلاح عرفان اسلامی مقبولتر و خوشنام تر از اصطلاح تصوف است، ولی در زبان انگلیسی، مولف برابر نهاده Sufism را ظاهرا بر Mysticism ترجیح می دهد. احتمالاً به این دلیل که ایشان و دیگر بزرگان مکتب سنت گرایی، گوهر تصوف را بعد شناختی آن می دانند و در مرتبه بعد به ابعاد اجتماعی و مراسمی آن توجه دارند و از آن جا که اصطلاح Mysticism در تاریخ فرهنگ غرب یادآور آیین های اسراری (Mysteria = Mysteriums) از قبیل مذاهب ایزیس، میترائیزم و غیره است، نمی تواند معرّف درونمایه عرفان اسلامی باشد.(۱۰)
مترجمان امیدوار بودند که تا زمان چاپ ترجمه حاضر، فصل افزوده کتاب و مقدمه ترجمه فارسی را مولف محترم ارسال دارند ولی تاکنون این وعده خوبان به وفا نیانجامیده، امید است چاپ دوم کتاب مزین به این افزوده ها شود.
و بالاخره از کلیه خوانندگان صاحبدل و اصحاب معرفت درخواست می شود ترجمه کتاب را به دیده اغماض ننگرند و با یادآوری کاستی ها و خطاها، مترجمان را رهین منّت خود سازند.

این همه گفتیم لیکن اندر بسیج
بی عنایات خدا هیچیم هیچ

بی عنایات حق و خاصان حق
گر ملک باشد سیاهستش ورق

حسین حیدری ـ محمدهادی امینی
اعضای هیات علمی دانشگاه های کاشان و امام حسین (ع)

نظرات کاربران درباره کتاب آموزه ‌های صوفیان از دیروز تا امروز