فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب همراه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب راهپيمايی در كوهستان

کتاب راهپيمايی در كوهستان

نسخه الکترونیک کتاب راهپيمايی در كوهستان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب راهپيمايی در كوهستان

در این کتاب راهپیمایی در کوهستان به عنوان ورزشی مفرح و ساده معرفی می شود. سپس مسیرهای راهپیمایی در مناطق جذاب کوهستانی ایران، همراه با مدت زمان لازم برای اجرای برنامه و کروکی مسیر ارائه می شود.

  • ناشر انتشارات کتاب همراه
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 1.45 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۴۲ صفحه
  • شابک

معرفی رایگان کتاب راهپيمايی در كوهستان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

راهپیمایی در کوهستان (کوهپیمایی) یکی از شاخه های فراگیر ورزش کوهنوردی است که در حال حاضر به یکی از پر طرفدارترین شاخه های این ورزش تبدیل شده است. این مقبولیت از آنجا ناشی می شود که کوهپیمایی با توجه به ساده بودن و عدم نیاز به ارتفاع گرفتن، می تواند به نوعی راهپیمایی طولانی، حتی برابر زمان یک صعود مبدل گردد.
یکی از جاذبه های کوهپیمایی، آشنایی با آداب و رسوم مردمان گوناگون است که هر یک در آبادیهای کوچک و بزرگ این کشور زندگی می کنند. تعدادی از مهم ترین برنامه های این کتاب به گونه ای انتخاب و تدوین شده تا در سراسر ایران بتوانید با آداب و رسوم و جاذبه های گردشگری آشنا شوید.
در تالیف این کتاب دوستان زیادی یاور من بوده اند که شایسته است به ویژه از خانم تمنا شعبانی (طراح گرافیکی نقشه ها)، بهنام حسینی (برای بخش راهروی در کوهستان)، جلال افتخاری (برای گزارش شاهرود ـ گرگان)، مهندس محسن ضیاء (برای گزارش پول چلندر) و بابک ارجمندی (برای گزارش یوش نیتل) سپاسگزاری کنم.

علی مقیم

راهروی یا فن راهپیمایی در کوهستان

۱ـ برای راهپیمایی در کوهستان باید با فن صحیح گام برداشتن آشنایی کامل داشت تا بتوان انرژی خود را به طور صحیح تقسیم نموده، به مصرف رساند؛ به گونه ای که ضمن خسته نشدن و نبریدن در حرکت و صعود، توان و انرژی ذخیره ای برای پایین آمدن از کوه باقی بماند. شایان ذکر است که فن گام برداری در زمستان را باید زیرنظر مربیان کوهپیمایی یاد گرفت.
۲ـ راهپیمایی در کوهستان برروی شیب انجام می پذیرد؛ به همین دلیل با راهپیماییهای معمولی در خیابانها و جاده های هموار فرق دارد. در راهپیمایی برروی شیبهای کوهستانی باید مدام با دید بازتری گامهای خود را کنترل کنیم.
۳ـ طول گامهای هر شخص متناسب با قد اوست که نسبت به شیب زمین کوتاه و بلند می شود.
۴ـ در راهپیماییهای معمولی برروی جاده های هموار و مسطح، طول گامها بلندتر از راهپیمایی برروی شیبهای ناهموار است. به این دلیل هر قدر زاویه شیب بیشتر باشد، طول گامها نیز کوتاه تر می شود.
۵ـ همیشه در ابتدای راهپیمایی و حرکت برروی شیب، با سرعت ملایم و آرام گام بر دارید و پس از گرم شدن اندامها و یکنواخت شدن ضربان قلب، با سرعتی یکسان حرکت کنید.
۶ـ همیشه بر روی جاده های پاکوب حرکت کنید.
۷ـ تمامی لوازمتان را در کوله پشتی جای دهید تا دستهایتان کاملاً آزاد باشد.
۸ ـ در خلال کوهپیمایی به استراحتهای کوتاه مدت و چند دقیقه ای بپردازید.
۹ـ پس ا ز هر دو ساعت پیاده روی و حرکت در کوه ده تا پانزده دقیقه دقیقه استراحت الزامی است.
۱۰ـ استراحتها بایستی در قسمتهای اولیه حرکت با توجه به وضعیت فردی و جسمی به دفعات بیشتر و در ادامه حرکتها کمتر شود. در هنگام استراحت بدن باید لَخت و راحت باشد و مسیر صعود شده در برابر چشم شما باشد؛ این امر از نظر روانی کمک شایانی به برنامه صعود و تقویت روحیه شما می کند.
۱۱ـ مهم ترین نکته در کوهپیمایی و فن گام برداری در کوهستان، تنفس صحیح است. اگر کسی در کوه درست نفس بکشد، خیلی دیر خسته خواهد شد و انرژی کمتری مصرف خواهد کرد؛ زیرا در این صورت اکسیژن کافی به بدن می رسد. با تنفس صحیح، دم با بینی و بازدم با دهان انجام می شود و در چند تنفس آرام، یک دم و بازدم عمیق داشتن، سبب می شود اکسیژن بیشتری از طریق کیسه های هوایی به اندامها و سلولهای بدن برسد.
۱۲ـ در حین حرکت با بینی نفس بکشید؛ زیرا عبور هوا از طریق بینی سبب می شود آلودگی آن گرفته شود. با تنفس از طریق دهان و ورود مستقیم هوای سرد، ششها در معرض سرما زدگی و عفونت قرار می گیرند.
۱۳ـ در راهپیمایی بر روی شیب، ابتدا پنجه، سپس پاشنه و بعد تمام سطح پا را روی زمین قرار دهید، جز در فرازهایی با شیب تند که باید با پنجه و نوک پا بالا رفت.
۱۴ـ حرکت بر روی شیب بایستی به صورت مارپیچی و اریبی باشد و به عکس، هر قدر شیب کمتر باشد، حرکت با اریبهای کمتر و نزدیک به مستقیم صورت می گیرد.
۱۵ـ انواع شیب بر اساس درجه بندی بر مبنای راستای قائم بر زمین عبارتند از: شیب ۱۵ درجه ملایم، شیب ۲۵ الی ۳۵ درجه متوسط، شیب ۳۵ تا ۵۰ درجه تند، شیب بالای ۵۰ درجه بسیار تند.

نظرات کاربران درباره کتاب راهپيمايی در كوهستان