فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب قدرت، گفتمان و زبان

کتاب قدرت، گفتمان و زبان
سازوکارهای جریان قدرت در جمهوری اسلامی ایران

نسخه الکترونیک کتاب قدرت، گفتمان و زبان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۸,۶۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب قدرت، گفتمان و زبان

بخش اول کتاب قدرت، گفتمان و زبان به مباحث نظری می‌پردازد و رویکردهای مختلف تحلیل گفتمانی را بررسی می‌کند؛ در همین راستا دو گروه از نظریه‌ها را که یکی ریشه در زبان‌شناسی و دیگری ریشه در فلسفهٔ سیاسی دارد مرور می‌کند و سرانجام با ترکیب تحلیل گفتمان انتقادی فرکلاف و نظریهٔ گفتمان لاکلا و موف، چارچوب نظری مناسبی برای تحلیل‌های بخش دوم فراهم می‌آورد. در بخش دوم کتاب، تحولات سیاسی اجتماعی ایران و سازوکارهای جریان قدرت در جمهوری اسلامی ایران، به‌ویژه دو جریان اصلاح‌طلب و محافظه‌کار بر مبنای چارچوب نظری یادشده تحلیل می‌شود. درواقع کتاب حاضر نشان می‌دهد که چرا جنبش اصلاحات شکل گرفت، چگونه استمرار یافت و چرا افول کرد. به‌علاوه، تعامل دو گروه اجتماعی تأثیرگذار و سازوکارهایشان برای مقابله با یکدیگر بررسی می‌شود

ادامه...
  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.83 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۷۳ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب قدرت، گفتمان و زبان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:بخش اول. قدرت، گفتمان و زبان

این بخش به طور مختصر به نظریه های مرتبط با قدرت، گفتمان و زبان می پردازد تا نشان دهد این نظریه ها رابطه ی میان مفاهیم فوق را چگونه تبیین می کنند. در این راستا، مطالعات و نظریات کسانی بررسی می شود که اندیشه ها و تلاش هایشان به تدریج راه را برای مباحث کنونی پیرامون نقش های سیاسی ـ اجتماعی زبان گشود و منتهی به شکل گیری رویکردهای مختلف تحلیل گفتمانی شد. ریشه های این رویکردهای جدید را در دو نوع نگرش متفاوت نسبت به زبان و گفتمان می توان جست وجو کرد.
نگرش اول اساسا ریشه در زبان شناسی ساخت گرا و نقش گرا دارد و بر اساس آن، گفتمان به مثابه زبان، بالاتر از جمله یا زبان به هنگام کاربرد است و بالطبع کوچک تر از زبان به حساب می آید. در این نگرش هیچ توجهی به ایدئولوژی و قدرت نشده است.
در مقابل، نگرش دوم که در آثار میشل فوکو به اوج خود رسید، مبتنی بر دیدگاه پساساخت گرایانه به زبان است، دیدگاهی که بر اساس آن معانی محصول شرایط فرهنگی و اجتماعی است و در زبان به واقعیت می پیوندد. مطابق نگرش دوم، این گفتمان است که چگونگی کاربرد زبان را تعیین می کند. بر این اساس، گفتمان ها نظام هایی خودبنیادند که برای دستیابی به قدرت، زبان و همه ی پدیده های اجتماعی دیگر را در سیطره ی خود می گیرند. پس به این ترتیب، گفتمانْ نظام شاملی می شود که از زبان بزرگ تر است و چگونگی آن را تعیین می کند.
از دل نگرش اول، که به صورت تحلیل گفتمان رایج در زبان شناسی و غالباً در دهه ی ۷۰ میلادی تبلور یافت، تحت تاثیر فوکو و دیگران در سال ۱۹۷۹ زبان شناسی انتقادی(۸) پا گرفت که بعدها به تحلیل انتقادی گفتمان(۹) معروف شد. تحلیل انتقادی گفتمان در جهت رسیدن به تبیینِ بهترِ صورت های کاربردی زبان و دور شدن از توصیف صرف، مفاهیم قدرت و ایدئولوژی را نیز به کار گرفت.
ارنستو لاکلا(۱۰) و شانتال موف(۱۱) نیز، در حوزه ی فلسفه ی سیاسی، مفهوم گفتمان فوکو را با دیدگاه های دیگران درآمیختند و نظریه ی گفتمان خود را شکل دادند. آنها با به هم آمیختن دیدگاه های سوسور، دریدا، لاکان، گرامشی، آلتوسر، فوکو و دیگران، نظریه ای پساساخت گرایانه ارائه داده اند که بر اساس آن همه ی پدیده های اجتماعی تحت تاثیر فرآیندهای گفتمانی شکل می گیرند.
بعد از بررسی دو نگرش فوق نسبت به زبان و گفتمان، معرفی تحلیل انتقادی گفتمان و دیدگاه های فوکو در فصل اول، مبانی و رویکردهای سه گانه ی تحلیل انتقادی گفتمان در فصل دوم تشریح می شود و در پی آن نظریه ی گفتمان لاکلا و موف در فصل سوم معرفی خواهد شد.

فصل اول: گفتمان های قیاس ناپذیر

۱.۱ مقدمه

اگر بتوانیم خطابه(۱۲) را هم جزء گفتمان محسوب کنیم، منشا تحلیل گفتمان به نظریه های قدیم خطابه (ارسطو، سی سرو، لانجینوس) بازمی گردد (لِمْکه(۱۳)، ون دایک، ۱۹۸۵). اما تحلیل گفتمان اصطلاحی است که اگرچه حوزه های بسیار وسیعی را دربرمی گیرد ولی هنوز تعریف دقیقی از آن ارائه نشده است (استابز، ۱۹۸۳؛ تانن، ۱۹۸۹؛ شیفرین، ۱۹۹۴، ۵). «یکی از دلایل، این است که فهم ما از گفتمان مبتنی بر تحقیقات مجموعه ای از رشته های علمی است که درواقع بسیار از هم متفاوت اند. این مجموعه نه تنها شامل رشته هایی می شود که الگوهای فهم و روش های تحلیل گفتمان ابتدا در آنها بسط یافته اند (مانند زبان شناسی، انسان شناسی، جامعه شناسی و فلسفه، رجوع کنید به ون دایک، ۱۹۸۵)، بلکه شامل رشته هایی نیز می شود که این الگوها و روش ها را برای حل مشکلات [موجود در] حوزه های خاص دانشگاهی شان به کار بسته اند (و اغلب توسعه داده اند)، مانند ارتباطات (کرگ و تریسی، ۱۹۸۳)، روان شناسی اجتماعی (پاتر و وترل، ۱۹۸۷)، و هوش مصنوعی (ریشمان، ۱۹۸۵؛ شیفرین، ۱۹۹۴، ۵).
شیفرین (۱۹۹۴، ۲۰) از دو پارادایم در زبان شناسی نام می برد که مفروضات متفاوتی را درباره ی ماهیت زبان و اهداف زبان شناسی در اختیار قرار می دهند. این الگوها که به اختصار عبارت اند از ساخت گرایی (یا صورت گرایی) و نقش گرایی، علاوه بر اختلافات فراوانی که دارند، تعاریف متفاوتی برای گفتمان نیز ارائه می کنند. «تعریفِ برگرفته از الگوی ساخت گرا گفتمان را به منزله ی جملات` می انگارد.... و تعریف برگرفته از الگوی نقش گرا، گفتمان را به مثابه کاربرد زبان`» (همان).

نظرات کاربران درباره کتاب قدرت، گفتمان و زبان

ﻓﺮﮐﻼف از دو ﻧﻮع ﻗﺪرت ﻧﺎم ﻣﯽ ﺑﺮد: ۱. ﻗﺪرت ﭘﺲ ﮔﻔﺘﻤﺎن(ﭼﻪ ﮐﺴﯽ، ﭼﻪ ﭼﻴﺰی، ﭼﻪ زﻣﺎﻧﯽ، ﮐﺠﺎ ...) ۲. ﻗﺪرت در ﮔﻔﺘﻤﺎن(ﺷﻴﻮه های ﺣﻀﻮر ﻗﺪرت در زﺑﺎن و ﮔﻔﺘﻤﺎن). کتاب اختصاص دارد به چرخه گفتمانی قدرت در نظام جمهوری ا سلامی ایران
در 2 سال پیش توسط P D
بسیار عالی کاش زمینه‌ای فراهم می‌شد تا تمان ناشرا مجبور به همکاری با شما می‌شدند.
در 3 سال پیش توسط efe...feh
سلام کتاب خیلی خوبیه .به من که در نوشتن رساله خیلی کمک کرد .کلا دکتر سلطانی کارش درسته
در 8 ماه پیش توسط 135...8jg
این کتاب مفاهیم نظریه لاکلاوو موف رو بخوبی بومی سازی و اجرا کرده
در 8 ماه پیش توسط 135...8jg
خوبه
در 2 سال پیش توسط Alireza 7
بدک نبود
در 2 سال پیش توسط mas...gan
بسیار ممنون فیدیبو..فوق العاده است کار شما. ما هم به خاطر جبران لطف های شما تمام سعیمون رو برای تبلیغ کار شما انجام میدیم.
در 3 سال پیش توسط adi....ir
چهارچوبش تحلیل گفتمان
در 3 ماه پیش توسط سعید چهرآزاد