فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آموزش و توسعه

کتاب آموزش و توسعه
مباحث نوین در اقتصاد آموزش

نسخه الکترونیک کتاب آموزش و توسعه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱۱,۵۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آموزش و توسعه

تغییرات شگرف و رقابتی کشورهای جهان در دستیابی هر چه سریع‌تر به توسعهٔ اقتصادی و رفاه اجتماعی و تأثیر این تحولات بر جامعهٔ ایران باعث شده است که توجه به نقش و کارکردهای آموزش عمومی و عالی از توجه بیشتری برخوردار شود. کارکردهای اقتصادی نظام آموزشی و ارتباط آن با توسعه به تفکیک سطوح تحصیلی مهم‌ترین مباحث این اثر را تشکیل می‌دهند. به‌علاوه در ارائهٔ تجزیه و تحلیل‌های ریاضی صرف به حداقل‌ها قناعت شده است تا کتاب به منبع مناسبی برای درس اقتصاد آموزش در دوره‌های کارشناسی آموزش و توسعه، و درس مبانی اقتصادی و اجتماعی توسعه در دورهٔ کارشناسی ارشد رشته‌های گوناگون علوم انسانی تبدیل شود. مطالعهٔ اثر حاضر به مدیران و برنامه‌ریزان توسعه، کارگزاران آموزشی، والدین و آموزگاران و همهٔ کسانی که از نگاه مربی، آموزگار، مدیر و کارگزار آموزشی در آموزش و پرورش و آموزش عالی می‌خواهند به تجزیه و تحلیل اقتصادی آموزش بپردازند، توصیه می‌شود.

ادامه...
  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.78 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۷۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آموزش و توسعه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

در سال ۱۷۷۶ میلادی آدام اسمیت با ارائه پیشنهادی درباره رابطه آموزش با سرمایه انسانی پیشگام طرح مباحثی شد که بیش از ۲۰۰ سال طول کشید تا به صورت مجموعه ای از پژوهش های علمی جایگاه واقعی خود را پیدا کند و در قالب علم «اقتصاد آموزش» اهمیت خود را نمایان سازد. آگاهی معطوف به درک رابطه بین آموزش با رشد اقتصادی باعث شد که بسیاری از مردمان، پیشرفت و رفاه خود و جامعه را در آن جست وجو کنند و نهضتی عظیم برای دستیابی هرچه بیش تر به دانش، بینش، مهارت و اطلاعات پدیدار شود. بنابراین، کشورهای پیشرفته و درحال توسعه تا حدود زیادی وامدار اقتصاددانانی هستند که این بینش را در فرایند توسعه ترویج کردند. رسالت آگاهی بخشی به مردم هنوز برای دانشمندان علوم اجتماعی و اقتصاددانان پایان نیافته است و یافته های پژوهش های بیش تر نشان می دهند که ابعاد، پیچیدگی ها و مسائل متعددی وجود دارد تا نقش و جایگاه آموزش را در اقتصاد روشن سازد. به علاوه، هر گام جدید این واقعیت را بیش تر از پیش مورد تاکید قرار می دهد که همگان و به ویژه برنامه ریزان و سیاست گذاران آموزشی باید دائما یافته های علم اقتصاد آموزش را مورد توجه قرار دهند و بر اساس آن به اتخاذ تصمیمات آموزشی بپردازند.
علی رغم پژوهش های زیادی که در نیم قرن اخیر، به ویژه در کشورهای پیشرفته درباره اقتصاد آموزش انجام شده است، هنوز این رشته علمی جوان است. اقتصاد آموزش به این دلیل که از یک سو به مقایسه نظام های اقتصادی و از دیگر سو به کارکرد نظام های آموزشی می پردازد و تاثیر متقابل دو عامل اقتصاد و آموزش را بر یکدیگر مورد سنجش و بررسی قرار می دهد، به دانشی بین رشته ای تبدیل شده است. ویژگی بین رشته ای اقتصاد آموزش در این است که به پژوهشگران و متخصصانی نیاز دارد که با هر دو حوزه معرفتی اقتصاد و آموزش آشنا باشند. «اقتصاددانان آموزشی»(۱) تلاش می کنند همچون روان شناسان، جامعه شناسان، برنامه ریزان و مدیران آموزشی از نگاه یک مربی، ولی از زاویه علم اقتصاد فراگرد خلق مهارت ها و توانمندی های انسانی را درک کنند و توضیحی برای آن بیابند. اقتصاد آموزش بیش از هر چیز علاقه مند به درک رابطه بین آموزش، رشد اقتصادی، اشتغال و توزیع درآمد است. همچنین نظام های آموزشی به مثابه سازمان هایی اقتصادی از لحاظ کارایی، اثربخشی [ کارآمدی] و بهره وری مورد توجه پژوهشگران قرار می گیرند. مطالعه کارایی، اثربخشی و بهره وری از ابعاد درونی ــ همچون پیشرفت تحصیلی، مطالعه تعداد مردودین و عدم موفقیت آموزشی و توجه به نتایج تحصیلی و موفقیت ــ و ابعاد بیرونی ــ بهره وری، حقوق و دستمزد و به ویژه نرخ برگشت سرمایه ــ باعث طرح مباحث بسیاری در میان اقتصاددانان شده است.
تغییرات شگرف و رقابتی کشورهای جهان در دستیابی هرچه سریع تر به توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی و تاثیر این تحولات بر زمینه های مختلف اجتماعی در سه دهه اخیر در ایران، باعث شده است که توجه به نقش و کارکردهای آموزش عمومی و عالی از توجه بیش تری برخوردار شود. افزایش نقش نظام آموزشی در پویایی حیات اجتماعی، ضرورت توجه به کارکردهای اقتصادی و «تجزیه و تحلیل هزینه ـ فایده» آن را برای دولت و مردم مضاعف کرده است، چرا که افزایش تقاضای اجتماعی برای آموزشْ حجم هزینه های آموزشی در بودجه دولت و خانوار را افزایش داده است. به علاوه، گسترش دوره های مختلف تحصیلی و افزایش جمعیت تحت پوشش و به ویژه تمایل و گرایش شدید مردم به دستیابی به مدارک و مدارج تحصیلی بالاتر بستری فراهم آورده است که آگاهی از ابعاد اقتصادی نظام آموزشی را برای والدین، معلمان، مدیران و برنامه ریزان آموزشی اجتناب ناپذیر می کند.
درس «اقتصاد آموزش» از دروس مهجور دانشکده های اقتصاد و علوم تربیت است که به صورت سه واحد درسی برای دانشجویان دوره کارشناسی و دو واحد درسی با عنوان مبانی اقتصادی ـ اجتماعی آموزش برای دوره های کارشناسی ارشد برخی از گرایش های رشته علوم تربیتی ارائه می شود. کتاب های مرتبط با این درس در ایران عمدتا با رویکرد اقتصادی محض و تحلیل های پیچیده ریاضی نوشته شده اند. نویسندگان کتاب حاضر تلاش کرده اند مباحثی را مطرح کنند که به صورتی عینی تر کارکردهای اقتصادی نظام آموزشی و ارتباط آن را با توسعه روشن سازد. به همین دلیل، سعی شده است که حتی الامکان مباحث نوینی درباره ارتباط متقابل آموزش، اقتصاد و توسعه ــ به تفکیک سطوح تحصیلی ــ مطرح گردد و از ارائه تجزیه و تحلیل های ریاضی محض پرهیز، یا به حداقل آن قناعت شود. مباحث نوین اقتصاد آموزش، اقتصاد و توسعه و سازماندهی آن در پنج بخش و نوزده فصل این امکان را فراهم می آورد که کتاب برای درس «اقتصاد آموزش»، «توسعه اقتصادی» و «برنامه ریزی اقتصادی و توسعه» در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد گرایش های مختلف رشته های علوم تربیتی و اقتصاد منبع مناسبی باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب آموزش و توسعه

کتاب کاملا مقاله ای و خشک بود چه نوشتار و چه ساختار. مباحث کهنه و مرتبط با اقتصاد کشورهای فقیر. اصلا برام قابل استفاده نبود.
در 12 ماه پیش توسط مهشید قهفرخی
کتاب عالی است و مرا علاقمند موضوعات خودش کرد
در 3 سال پیش توسط tim...020