فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استراتژی‌های رشد و توسعه اقتصادی

کتاب استراتژی‌های رشد و توسعه اقتصادی

نسخه الکترونیک کتاب استراتژی‌های رشد و توسعه اقتصادی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب استراتژی‌های رشد و توسعه اقتصادی

مهم‌ترین تأکید کتاب بر آن است که انسان، «هدف» و خود «وسیله» توسعه شمرده می شود. و بر این نکته تأکید می‌شود که «رشد» بدون عدالت و آزادی، توسعه را از قالب تهی می‌سازد. در این راستا برخلاف تصور مرسوم و برداشت‌های سنتی اقتصاد توسعه که «رشد و توسعه»، «بازار و آزادی» را مترادف می‌دانند و بر راه‌حل و مسیر یگانه در توسعه تأکید می‌کنند در این‌جا موضوعات مذکور نه مترادف بلکه مکمل شناخته شده و بر مسیر چندگانه و زیگزاگی در توسعه تأکید می‌شود. همچنین درحالی‌که رویکردهای سنتی بر متضاد بودن «دولت و بازار»، «رشد و توزیع»، «عدالت و کارایی»، «بیکاری و تورم»، «برون‌گرایی و درون‌گرایی» تأکید می‌کنند در این‌جا بر جنبۀ تکمیلی آن‌ها تأکید می‌شود. و مهم‌تر از همه، درحالی‌که رویکردهای سنتی و مرسوم توسعه، با این پیش‌فرض که نهادهای مناسب برقرار هستند و یا در فرایند توسعه خود را سازگار می‌کنند، به نهادها اهمیت لازم نداده‌اند و یا آن‌ها را نادیده گرفته‌اند، اما در این‌جا نهادها در رأس امور و به‌مثابه موضوع کلیدی و بنیادی توسعه در نظر گرفته شده‌اند. مخصوصاً بر اهمیت حاکمیت قانون، آزادی فردی، حقوق مالکیت، کنترل فساد و رانت، شفافیت و پاسخگویی تأکید شده است. زیرا اعتقاد بر این است که این نهادها هستند که انگیزه ایجاد می‌کنند، فرصت می‌سازند و سیاست‌ها را شکل می‌دهند.

ادامه...
  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.66 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۳۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب استراتژی‌های رشد و توسعه اقتصادی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیش گفتار و سخنی با خوانندگان کتاب

هدف از تالیف این کتاب، افزودن مجلدی جدید بر منابع موجود اقتصاد توسعه که با سرفصل هایی کما بیش مشابه، مورد اقبال دانشجویان، دانش پژوهان و علاقه مندان این علم قرار گیرد و بر زیبایی کتابخانه هایشان بیفزاید، نبوده است؛ بلکه هدف، پاسخ به دغدغه ذهنی نویسنده طی سال ها تحقیق و تدریس موضوعات اقتصاد توسعه در کشف حلقه های مفقوده متون درسی است. مسائلی که به اعتقاد نویسنده برای کشورهای توسعه نیافته نظیر ایران بسیار حائز اهمیت و عاجلند، اما در طول چند دهه گذشته، همواره مغفول مانده اند. ازاین رو سعی شده تحلیل مسائل تا حد امکان به زبان ساده و فارغ از مسائل حاشیه ای صورت گیرد، به گونه ای که برای همگان قابل فهم باشد.
بااین حال، روی سخن با آن دسته از علاقه مندان به موضوعات توسعه و توسعه نیافتگی است که بر ادبیات توسعه واقفند اعم از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، محققان، تصمیم سازان، تصمیم گیران، سیاست مداران، صاحب نظران توسعه و دیگر علاقه مندان.
رویکرد این کتاب، تحلیل مسائل واقعی، مشکلات جدی، و نگرانی های اساسی دنیای توسعه نیافته امروزی است. لذا سعی نشده است نظریاتی به بحث گذاشته شود که به دنیایی تخیلی تعلق دارد که مردمان آن قدیسان و فرشتگانی اند که ناگزیر از تحمل برخی شرایط دشوارند؛ بلکه مسائل و مشکلات دنیای واقعی در کشورهای توسعه نیافته به بحث گذارده شده که با انواع نارسایی های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و ناهنجاری های رفتاری مختلف مواجه و در دایره فقر و عقب ماندگی گرفتارند.
مهم ترین تاکید کتاب بر آن است که انسان، «هدف» و خود «وسیله» توسعه شمرده می شود. و بر این نکته تاکید می شود که «رشد» بدون عدالت و آزادی، توسعه را از قالب تهی می سازد.
در این راستا برخلاف تصور مرسوم و برداشت های سنتی اقتصاد توسعه که «رشد و توسعه»، «بازار و آزادی» را مترادف می دانند و بر راه حل و مسیر یگانه در توسعه تاکید می کنند در این جا موضوعات مذکور نه مترادف بلکه مکمل شناخته شده و بر مسیر چندگانه و زیگزاگی در توسعه تاکید می شود.
همچنین درحالی که رویکردهای سنتی بر متضاد بودن «دولت و بازار»، «رشد و توزیع»، «عدالت و کارایی»، «بیکاری و تورم»، «برون گرایی و درون گرایی» تاکید می کنند در این جا بر جنبه تکمیلی آن ها تاکید می شود.
و مهم تر از همه، درحالی که رویکردهای سنتی و مرسوم توسعه، با این پیش فرض که نهادهای مناسب برقرار هستند و یا در فرایند توسعه خود را سازگار می کنند، به نهادها اهمیت لازم نداده اند و یا آن ها را نادیده گرفته اند، اما در این جا نهادها در راس امور و به مثابه موضوع کلیدی و بنیادی توسعه در نظر گرفته شده اند. مخصوصاً بر اهمیت حاکمیت قانون، آزادی فردی، حقوق مالکیت، کنترل فساد و رانت، شفافیت و پاسخگویی تاکید شده است. زیرا اعتقاد بر این است که این نهادها هستند که انگیزه ایجاد می کنند، فرصت می سازند و سیاست ها را شکل می دهند.
در حقیقت در این کتاب سعی شده است تا حد امکان، با تحلیل ریشه ای مسائل، خوانندگان از افتادن در دام تحلیل های صوری متغیرهای ظاهری و بی بنیان مصون بمانند؛ هرجا که در ادبیات موضوع، مسئله ای مبهم مانده باشد، با این اعتقاد که طرح «سوال درست» بهتر از «پاسخ غلط» است، به طرح مسئله پرداخته ایم؛ و آن جا که نیاز به توضیح بوده است، به میزان درک خود از موضوع، توضیح لازم ارائه شده است.
به طور خلاصه، در مباحث توسعه نیافتگی، این کتاب را می توان «کتابی برای تمام فصول» نامید. بدین معنی که موضوعات به تحلیل کشیده شده در آن، کهنه نمی شوند مگر با محو توسعه نیافتگی کشورها.

به امید آن روز

محمدقلی یوسفی
مهر ۱۳۸۷

نظرات کاربران درباره کتاب استراتژی‌های رشد و توسعه اقتصادی

واقعا نسخه نمونه ای که گذاشتید در نوع خودش شاهکاری است!
در 1 سال پیش توسط امین آشنا