فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب درآمدی بر روش‌شناسی علم اقتصاد

کتاب درآمدی بر روش‌شناسی علم اقتصاد
ويراست دوم

نسخه الکترونیک کتاب درآمدی بر روش‌شناسی علم اقتصاد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب درآمدی بر روش‌شناسی علم اقتصاد

با وجود همبستگی همه مباحث کتاب، شش فصل اول عمدتا جنبه نگرشی و مبنایی دارند و شش فصل دوم بیش‌تر جنبه روشی و مصداقی. به عبارت دیگر، اگر پیش‌درآمد و زمینه‌های مقوله روش‌شناسی اقتصاد، در قالب دو پایه اساسی ریخته شود، پایه اول می‌تواند شش فصل اول این کتاب را در برگیرد و پایه تکمیلیِ شش فصل بعدی را شامل شود. و از همه مهم‌تر اشاره به این نکته تکمیلی است که محتوای این دوازده فصل درواقع قلمرو روش‌شناسی اقتصاد را می‌پوشاند. در این قلمرو دست‌کم چهار محور مطرح‌اند. یکی بحث پیرامون روش مناسب جهت درک و یا ارزیابی نظریه‌های اقتصادی است. منازعه در کاربرد روش موردنظرِ پوپر، لاکاتوش، کوهن، فایرابند و امثال آن، در قالب این محور مطرح خواهد بود. محور دوم به بررسی قابلیت نسبی روش‌های مختلف قیاس، استقرا، آزمون تجربی و نظایر آن در پژوهش اقتصادی مربوط می‌شود و محور سوم به فرض‌های اساسی مکاتب مختلف درباره هنجارهای رفتاریِ کارگزاران ارتباط پیدا می‌کند و بحث از عناصری چون عقلانیت، مطلوبیت، حداکثرسازی منافع، نفع شخصی در مقابل نوع دوستی، و ذهنی بودن یا عینی‌بودن دانش صورت خواهد گرفت. سرانجام محور چهارم به قلمرو خود علم اقتصاد مربوط می‌شود.

ادامه...
  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.75 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۶۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب درآمدی بر روش‌شناسی علم اقتصاد

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار چاپ اول

یکی از رشته های علمی ای که اخیرا مورد توجه بسیاری از محافل علمی و اندیشمندان مختلف قرار گرفته، مطالعه روش شناسی به طورکلی، و روش شناسی علم اقتصاد به طور خاص است. این شناخت علمی تا دهه ۷۰ قرن بیستم و قبل از آن، به صورت زیررشته و زیرشاخه ای از معارف و علوم مطرح بود، اما در دهه های ۸۰ و ۹۰ و به ویژه در دهه اول هزاره سوم میلادی به صورت رشته ای نسبتا مستقل درآمده است. در ادبیات فارسیِ مربوط به اقتصاد و سایر رشته های علوم اجتماعی، متون کمی در این موضوع وجود دارند. این امر و نیز نیاز دانشجویان و سایر علاقه مندان به خصوص در رشته اقتصاد و سایر رشته های علوم اجتماعیِ مرتبط با آن مرا بر آن داشت که درصدد تدوین کتاب حاضر برآیم. قبل از شروع، تذکر چند نکته را لازم می دانم.
۱. همان طور که از نام کتاب پیداست، این نوشته تنها پیش درآمدی بر موضوع روش شناسی و روش شناسی اقتصاد است. گستردگی موضوع (هم از لحاظ کلی و هم از جهت اقتصادی) به قدری است که سالیان زیاد و پژوهشگران فراوان می طلبد تا درباره آن به مطالعه همه جانبه دست بزنند.
۲. مطالب از لحاظ شکلی و محتوایی به گونه ای تدوین شده اند که هم می توانند مورد استفاده عموم علاقه مندان قرار گیرند و هم به عنوان کتاب درسی، مورد استفاده دانشجویان. هرچند مناسب است که دست کم فصل هایی از آن به صورت تدریس و در قالب برنامه آموزشی ارائه شود. کتاب حاضر پس از سه ترم تدریس ِ آزمایشی برای دانشجویان رشته اقتصاد در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا، تدوین شده است.
۳. با این که مباحث به نحوی تدوین شده اند که برای استفاده دانشجویان کارشناسی ارشد و سطوح بالاتر مفید باشد، درعین حال کوشش شده است که پوشش مطالب و شیوه بحث به گونه ای باشد که دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی نیز بتوانند از آن استفاده کنند.
۴. فرض کلی این است که دانشجویان و علاقه مندان به مطالعه در این زمینه، به صورت عمومی و یا دانشگاهی با اقتصاد و نظریه های اقتصادی آشنایی کافی دارند. هرچه اطلاع خواننده از نظریه های اقتصادی بیش تر باشد، مطالب این کتاب برایش مفیدتر خواهند بود.
۵. با وجود استفاده از منابع مختلف، طراحی این کتاب مستقل است و از هیچ منبعی الگو نگرفته است.
۶. برای استفاده بیش تر علاقه مندان، در زیرنویس ها و ضمائم، توضیحات تکمیلی اضافه شده است و مراجعه به آن ها می تواند بر غنی ترکردن معلومات خواننده موثر باشد.
۷. مطالب در قالب ۱۲ فصل با ترتیب نسبتا معنی داری تدوین شده اند. به گونه ای که شش فصل اول به نحوی زیرساخت شش فصل بعد را فراهم می آورند. شش فصل اول عمدتا به ریشه ها و نگرش ها می پردازند، ولی شش فصل دوم بیش تر به مصادیق و روش ها توجه دارند.
۸. توصیه می شود که مطالب دست کم در قالب دو درس دو واحدی (مجموعا چهار واحد) در برنامه دانشگاهی ارائه شود. بدیهی است در این صورت، می توان ۶ فصل اول را تحت عنوان روش شناسی ( ۱ )، و شش فصل دوم (هفتم تا دوازدهم) را با عنوان درس دو واحدیِ روش شناسی ( ۲ ) ارائه داد.
۹. بیانیه جهانی علم مربوط به قرن بیست ویکم و نیز، یک نمونه از قسم نامه اقتصاددانان ضمیمه شده است.
۱۰. در موارد گوناگون از مساعدت ها و راهنمایی های استاد برجسته اقتصاد و صاحب نظر روش شناسی، جناب آقای دکتر محمدحسین تمدن جهرمی، بهره برده ام که صمیمانه از ایشان سپاسگزارم.
زحمات همکاران محترم خانم ها، مریم طالبی، زهرا سقاء، مرضیه ارغوانی و آناهیتا ابراهیمی، جهت تایپ اولیه این مجموعه، موجب امتنان خاص است. همچنین سپاس خود را نیز نسبت به جناب آقای دکتر میرزایی (که یکی از مشوقان اصلی در تدوین و انتشار این اثر بوده اند) و جناب آقای همایی، مدیر محترم نشرنی، و همکاران ایشان به ویژه سرکار خانم روش و سرکار خانم جهانشاهی جهت ارائه تذکرات مفیدشان ابراز می دارم.

یداله دادگر
۱۳۸۴

پیشگفتار چاپ سوم

از اساتید، دانشجویان و سایر علاقه مندان روش شناسی اقتصاد که دیدگاه های اصلاحی خود را درباره این کتاب به اطلاع من رساندند سپاسگزارم. پس از گذشت چند سال لازم دانستم ضمن انجام اصلاحات مورد نظر، تغییراتی دیگر نیز در متن کتاب به عمل آورم. ازجمله برخی تحولات جدید در عرصه روش شناسی اقتصاد را به آن افزودم. از سوی دیگر، برخی ابهامات احتمالی را با توضیحات، یا تغییر عبارت برطرف کردم. همچنین نام برندگان جایزه نوبل اقتصاد را، تا زمان چاپ و اصلاح کتاب، به فهرست قبلی افزودم. برای پوشش دادن به پیشرفت ها و تغییرات در عرصه روش شناسی، ذکر برخی عناوین و مباحث جدید ضروری به نظر می رسید. به همین دلیل مطالبی را با عنوان تحولات اخیر به فصل پایانی (فصل ۱۲) اضافه کردم. با همت دست اندرکاران «موسسه معتبر» نشر نی، نمایه ای برای کتاب فراهم آمده که در چاپ حاضر مورد استفاده قرار گرفته است. در پایان بر این نکته، که در چاپ های قبلی هم بیان شد، تاکید می کنم که مجموعه مباحث این کتاب با هدف فراهم ساختن پیش زمینه ها و آگاهی از مبانی لازم برای شناخت کافی و تسلط بر مباحث روش شناسی اقتصاد تدوین شده است. بنابراین، کاربرد «درآمدی بر روش شناسی علم اقتصاد» در این رابطه معنادار است.

یداله دادگر
۱۳۹۰

نظرات کاربران درباره کتاب درآمدی بر روش‌شناسی علم اقتصاد

آخه این چه نمونه‌ای از کتابه؟! حداقل دو صفحه از متن اصلی کتاب رو میگذاشتید که مشخص شه ادبیات و سطح روان بودن کتاب چطوریاست، نگران نباشید با اون دو صفحه طرف از کل کتاب سر در نمیاورد و میخریدش
در 3 هفته پیش توسط Morteza Sayareh