فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه شناسی

کتاب آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه شناسی

نسخه الکترونیک کتاب آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه شناسی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۹,۵۰۴ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه شناسی

آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه‌شناسی دریچه‌ای است برای ورود به قلمرو وسیع جامعه‌شناسی. این قلمرو که آن را چهارراه همة علوم نیز می‌نامند وسیع‌تر از آن است که بتوان از طریق این کتاب با همة زوایا و پستی و بلندی‌های آن آشنا شد. اما این کتاب می‌تواند نشانی راه‌هایی را که از طریق آن می‌توان وارد چنین قلمروی شد در اختیار ما قرار دهد. این کتاب نه یک فرهنگ و نه یک کتاب درسی جامعه‌شناسی است، اما می‌تواند برای درک بهتر کتاب‌های درسی این شعبه از علوم اجتماعی کمک مؤثری باشد. تعریف مفاهیم از منابع کلیدی شعب مختلف علوم انسانی استخراج شده و نویسنده تلاش کرده است با آوردن مثال‌ها و کاربردهای متفاوت آن مفاهیم از سوی جامعه‌شناسان درک آنها را آسان‌تر سازد. آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه‌شناسی کتاب مرجعی است که هم دانشجویان، هم اساتید و دبیران این رشته و هم علاقه‌مندان به مسائل اجتماعی می‌توانند از آن بهره زیادی ببرند.

ادامه...
  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 5.6 مگابایت
  • تعداد صفحات ۷۴۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه شناسی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

این کتاب ثمره بیش از هفت سال فیش برداری از کتب و مقالات متعددی است که از زیر دستم گذشته اند. هدف آغازین این فیش برداری ها نه تدوین و انتشار این کتاب بلکه استفاده از آنها در کلاس های مختلف دروس جامعه شناسی بود. بیش از سه سال پیش که تعداد این فیش ها به حدود چهارصد رسیده بود، برخی از دوستان و همکاران اهل فن مرا تشویق کردند تا فیش ها را مرتب کرده و به صورت کتاب کوچکی در اختیار دانشجویان و علاقمندان قرار دهم. این تشویق موثر افتاد و من شروع به تنظیم فیش ها کردم. در این مدت، و در اثنای مراجعه به منابع برای بازبینی مجدد، با مفاهیم دیگری برخورد کرده و آنها را نیز به جمع این مفاهیم اضافه کردم. ثمره همه این تلاش ها کتابی است که در اختیار دارید.
این کتاب نه یک فرهنگ جامعه شناسی بلکه می تواند مقدمه ای برای یک فرهنگ جامعه شناسی به شمار آید. این کتاب نه یک کتاب درسی جامعه شناسی بلکه می تواند کمکی برای درک بهتر کتاب های درسی این شعبه از علوم اجتماعی باشد. به همین دلیل عنوان «آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه شناسی» را برای آن انتخاب کردم. به خوبی نسبت به برخی از کاستی های این کتاب آگاهی دارم، و تعیین هویت کاستی های دیگر آن را به عهده خوانندگان و اهل فن می گذارم. امیدوارم محبت خود را دریغ نکرده و کاستی های آن را گوشزد کنند، تا شاید بتوانم در چاپ های بعدی مجموعه بهتری را در اختیار علاقه مندان قرار دهم. این را به خوبی می دانم که هرگز نمی توان مدعی انتشار کتاب کاملی در این زمینه شد؛ زیرا از یک سو پویایی این شعبه از علوم اجتماعی، که آن را چهارراه همه علوم نیز می نامند، اجازه چنین کاری را نمی دهد، و از سوی دیگر، حجم مطالب و مفاهیمی که از طریق آنها تجزیه و تحلیل های جامعه شناختی صورت می گیرد آنقدر زیاد است که نه در یک کتاب می گنجد و نه می تواند توسط یک فرد جمع آوری شود. به عبارت دیگر، نوشتن یک فرهنگ منسجم جامعه شناسی کار یک نفر نیست، بلکه نیازمند حضور دائمی یک تیم تحقیقاتی، وقت زیاد، و بودجه ای هنگفت است.
در این کتاب نیز، مانند همه کتاب های دیگر، سلیقه شخصی نویسنده دیده می شود. تلاش زیادی صورت گرفته تا مترادف های فارسی مفاهیم همان هایی باشند که در فرهنگ های لغت به کار برده شده و خوانندگان تا حدودی با آنها آشنایی دارند. به جز یکی دو مورد، آن هم به این دلیل که مترادف های فارسی آنها را نیافتم و یا اصولاً مفاهیم تازه واردی به حوزه جامعه شناسی بودند، همان مترادف هایی به کار برده شدند که در کتاب های جامعه شناسی و فرهنگ های لغت دیده می شوند. برای تعدادی از این مفاهیم مترادف های متعددی پیشنهاد شده است. در این موارد، و با وجودی که تلاش زیادی کردم تا از دخالت سلیقه شخصی پرهیز کنم، مجبور به انتخاب بودم. در عین حال، این انتخاب ها نه صرفا به دلیل سلیقه شخصی بلکه به دلیل درک من از تعاریف این مفاهیم صورت گرفته است. شک ندارم که ممکن است این انتخاب ها مورد تایید برخی از اهل فن قرار گیرد و برخی دیگر آنها را مردود شمارند. این اختلاف سلیقه ها برطرف نخواهد شد مگر این که فرهنگستان زبان کاری جدی را در این زمینه آغاز کند و به صورتی ساختاری به آن بپردازد. خوشبختانه مترادف های انگلیسی این مفاهیم در کنار مترادف های فارسی آنها قرار داده شده اند. براین اساس، حتی کسانی که با مترادف های فارسی آنها توافق چندانی ندارند حداقل متوجه این نکته خواهند شد که بحث بر سر چیست. امیدوارم این خوانندگان گرامی دلایل و نظرات خود را، در مورد عدم توافق با مترادف های فارسی، کتبا برای ناشر ارسال کنند تا آنها را با اهل فن درمیان گذاشته و چه بسا در چاپ های بعدی آنها را تغییر دهم. پیشاپیش از آنها سپاسگزارم.
شک نیست که تعداد مفاهیم اساسی جامعه شناسی بسیار بیشتر از آنند که در این کتاب به آنها پرداخته شده است. گرچه انتخاب این مفاهیم نیز یکی دیگر از دخالت های سلیقه شخصی به نظر می رسد، اما این دخالت آنقدرها هم شخصی نبوده است. تجربیاتی که از تدریس دروس مختلف جامعه شناسی، در سالیان گذشته کسب کرده ام عامل اصلی این انتخاب بوده است. به عبارت دیگر، تلاشی صورت گرفته تا حداقل نیاز دانشجویان این رشته برآورده شود. درحقیقت می توان گفت که انگیزه اصلی برای تدوین این کتاب را دانشجویان در من ایجاد کردند. آنها با پرسش های متعدد و مختلف خود مرا وادار به کندوکاو کردند و از این جهت خود را مدیون آنها می دانم.
از نکات دیگری که اشاره به آن را در این جا ضروری می دانم این است که، نه تنها در مورد تک تک این مفاهیم کتاب ها و مقالات متعددی نوشته و منتشر شده اند، بلکه هنوز بحث و جدل در مورد آنها به پایان نرسیده و داستان ادامه دارد. بنابراین، با نوشتن چند سطر یا چند صفحه ای که در مورد هریک از این مفاهیم نوشته شده، نمی توان مدعی شد که به این مفاهیم پرداخته شده و نیازی به تحقیق بیشتر نیست. آنچه که در مورد هریک از این مفاهیم آورده شده فقط می تواند مقدمه ای برای تحقیقات وسیع تر باشد. به عبارت دیگر، این اشارات تنها قدم بسیار کوچکی است که شاید بتواند راه را برای برداشتن قدم های بعدی تسهیل کند. نام و نشان کلیه منابعی را که در تعریف یا توضیح این مفاهیم از آنها استفاده شده به صورت مجموعه ای در آخر کتاب آورده ام. تنها تعداد اندکی از این منابع را در اختیار داشتم و به اکثر آنها از طریق شبکه های متعدد اینترنتی دسترسی پیدا کردم. اغلب اوقات، زمانی که برای یافتن تعریف یا توضیح یکی از مفاهیم وارد شبکه های اینترنتی می شدم، این احساس را داشتم که در یکی از کتابخانه های بزرگ جهان نشسته ام و هرچه می خواهم در اختیارم قرار می گیرد. از این رو، با وجود اختلافات زیادی که شخصا با مدرنیته دارم، خود را مدیون این پیشرفت علم و تکنولوژی می دانم. یکی از مشکلاتی که در استفاده از شبکه های اینترنتی با آن روبه رو شدم حجم زیاد اطلاعاتی بود که در دسترسم قرار می گرفت. این همان مشکلی است که جامعه شناسان آن را انفجار اطلاعات می نامند. حجم آنچه از شبکه های اینترنتی استخراج کرده ام بیش از پنج برابر حجم کتابی است که در اختیار دارید. اما از آن جا که هدف تدوین این کتاب فقط آشنایی خوانندگان با این مفاهیم بود، تنها به گوشه های کوچکی از آنها که در نظرم مهم تر جلوه می کردند اشاره کردم. از این رو، این اتهام را از پیش می پذیرم که شاید در توضیح برخی از مفاهیم کوتاهی کرده و در مورد برخی دیگر بیش از اندازه صحبت کرده باشم.
از آن جا که اغلب این مفاهیم در ارتباط با یکدیگر معنا دارند و در این کتاب به ترتیب الفبایی و جداگانه آمده اند، در تعریف و یا توضیح هریک از مفاهیم، هرجا که مفهوم کلیدی دیگری به کار رفته با حروف سیاه ایرانیک مشخص شده است. این امر به خواننده کمک می کند تا برای درک بهتر یک مفهوم به مفاهیم دیگری نیز که با آن مفهوم درارتباط است مراجعه کند. البته این امکان نیز وجود دارد که در برخی موارد توجه و دقت کافی به این امر نشده باشد. از این بابت نیز پیشاپیش از خوانندگان گرامی پوزش می طلبم.
اگر تعریف و توضیح فقط تعداد انگشت شماری از این مفاهیم مورد استفاده دانشجویان یا علاقمندان به مسائل اجتماعی قرار گیرد، نه تنها خستگی سالیان از تن من به در خواهد شد بلکه انگیزه ای برای انجام کارهای بعدی می شود. در این جا لازم می دانم از دوست و استاد ارجمندم جناب آقای کاظم زرنگار که در یافتن تعریف و توضیح بسیاری از این مفاهیم، از طریق شبکه های اینترنتی، مرا یاری کردند صمیمانه تشکر و قدردانی کنم. همچنین از دوست ارجمند جناب آقای همایی، مدیر محترم نشرنی، برای زحماتی که برای ویرایش، چاپ و نشر این کتاب کشیده اند، صمیمانه سپاسگزارم.

حمید عضدانلو

فروردین ۱۳۸۴

نظرات کاربران درباره کتاب آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه شناسی

نمونه کتاب توهین به خریدار است
در 1 سال پیش توسط امین آشنا
عالی
در 2 سال پیش توسط 77c...r77
بسیار برای این کتاب زحمت کشیده شده است. سپاس
در 8 ماه پیش توسط کامیار اخوان
چرا
در 2 سال پیش توسط sml...505