فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب زندگینامه سیاسی آیت الله طالقانی

کتاب زندگینامه سیاسی آیت الله طالقانی

نسخه الکترونیک کتاب زندگینامه سیاسی آیت الله طالقانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱۳,۶۸۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب زندگینامه سیاسی آیت الله طالقانی

آیت‌الله طالقانی هم در حوزهٔ نظر و اندیشه و هم در عرصهٔ عمل اجتماعی دارای سعه صدر و وسعت مشرب بود و اهل مدارا. به همین سبب، با جریان‌های گوناگون فکری و رهبران حرکت‌های سیاسی مبارزاتی تعامل داشت و در آراء، آرمان‌ها و نگرش‌های آنان تأمل می‌کرد. بدون تعصب و جزم‌اندیشی درعین پای‌بندی و ایمان استوارش به شریعت اسلامی و مکتب فکری قرآن کریم، با صاحبان آراء و مکاتب فکری، آثار متفکران مکاتب مختلف و مدافعان و مدعیان آن به گفت‌وگو می‌پرداخت. زندگینامهٔ سیاسی آیت‌الله طالقانی کتابی است که به بررسی تحلیلی زندگی او می‌پردازد و از این رو، به ناگزیر در این کتاب بخش‌های عمده‌ای از تاریخ معاصر ایران نیز مرور شده است تا تأثیرپذیری این اندیشمند معاصر از محیط سیاسی اجتماعی و تأثیرگذاری متقابل او بر فضای روزگارش به‌درستی تبیین شود.

ادامه...
  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.01 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۶۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب زندگینامه سیاسی آیت الله طالقانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

یکی از راه های شناخت و تحلیل انقلاب اسلامی، بررسی سیره نظری و عملی رهبران آن است. طالقانی از زمره شخصیت هایی بود که دوشادوش امام خمینی هم در تکوین مبانی فکری و ایدئولوژی انقلاب و هم در بسیج توده ها و سازمان دهی مبارزان انقلابی نقشی عمده داشت.
در مرحله پس از پیروزی نیز از هیچ تلاشی در راه استقرار ثبات سیاسی، نهادینه کردن انقلاب و به ثمر رساندن مبارزات مردم ایران باز نایستاد. گویی زندگی و سرنوشت او از آغاز تا انجام با مبارزه و تکاپوی سیاسی، نوآوری و نوگرایی فکری، تعامل با جریان های سیاسی ـ مذهبی و پیوند با محافل دانشگاهی، انجمن های اسلامی و همه نیروهای مبارز با گرایش های متنوع فکری گره خورده بود. از همین رو زندگی او بسیار متلاطم، پرتحرک، ناآرام و سرشار از تلاش ها و تنش ها و آکنده از درگیری ها یا تعاملات با جریان های فکری سیاسی رقیب، موازی و همگرا است.
با توجه به این مقدمات برای بررسی تحلیلی زندگانی آیت الله طالقانی باید به مطالعه همزمان و مرور دوباره بخش های عمده ای از تاریخ معاصر ایران همت گماشت تا تاثیرپذیری وی از محیط سیاسی ـ اجتماعی و تاثیرگذاری متقابل او بر فضای روزگارش به درستی تبیین شود. به همین دلیل، در این اثر تلاش شده است زندگینامه طالقانی در متن تاریخ معاصر ایران تدوین شود تا تکاپو و تحول فکری و سیاسی وی در پیوند با زمان و مکان مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.
نویسنده پس از دو سال تلاش پیوسته و با مطالعه انبوه اسناد، اطلاعات، مدارک و آثار مرتبط با موضوع و جست وجو در کتاب ها، خاطرات، مطبوعات و... به نگارش این کتاب دست یازیده است. روش او این بوده است که با بهره گیری توامان توصیف و تحلیل و عقل و نقل، حتی المقدور به بسیاری از چراها و چگونگی ها پاسخ گوید. البته در این حوزه قبلاً چند اثر انتشار یافته است که عمدتاً صبغه توصیفی و وقایع نگارانه داشته اند. در این اثر ضمن استفاده از کتاب ها و مقالات پیشگامان این عرصه، سعی شده است با بررسی روشمند زندگانی طالقانی در متن تحولات و توجه همزمان به پویش فکری و تحول سیاسی او در روند رخدادهای معاصر ایران، رهیافت جدیدی به این موضوع گشوده شود.
در مجموع، فقر فزاینده ادبیات پژوهشی در این حوزه، وجود ابهامات فراوان در باب شرح احوال شخصیت های طراز اولی چون طالقانی و لزوم بررسی و تحلیل انقلاب اسلامی از زوایای گوناگون به ویژه از زاویه نقش آفرینی و کارکرد رهبران آن، ما را به گام نهادن در این مسیر واداشت زیرا تحقق این مهم هدف و اهمیت موضوع را به درستی نشان می دهد.
بدیهی است مراد از زندگینامه در این پژوهش صرفاً ترجمه حالات شخصی یک فرد منتزع از جامعه نیست بلکه نگرشی ترکیبی و نسبتاً فراگیر به ابعاد مختلف و متزاید حیات فکری، سیاسی، اجتماعی و فردی یک شخصیت در متن جامعه و تاریخ است. در باب طالقانی می توان گفت زندگی او در آغاز دهه ۱۳۴۰ ابعاد گسترده و پیچیده تری می یابد؛ در نتیجه این پژوهش نقطه تمرکز خود را بر همین دوره تا زمان مرگش در ۱۹ شهریور ۱۳۵۸ استوار ساخته است. به همین دلیل از چهارده فصل کتاب تنها سه فصل نخست آن به دوران تکوین شخصیت علمی، سیاسی و فرهنگی وی از آغاز تا دهه ۱۳۴۰ اختصاص یافته است. از دهه ۱۳۴۰ فعالیت های طالقانی در عرصه های گوناگون با اوج و شتاب ویژه ای همراه می شود و خود را در چهره محاکمه، مجازات، زندان، تبعید و پیوند با مبارزان سیاسی می نمایاند که برآیند و نتیجه کلی آن پیروزی انقلاب و براندازی رژیم خودکامه پهلوی است. این موضوع محور اصلی مباحث فصل های چهارم تا نهم را شکل می دهد. مرحله پس از پیروزی و دوره تلاش برای استقرار جمهوری اسلامی، نهادسازی و مدیریت بحران ها و سیری در اندیشه های طالقانی موضوع فصل های بعدی این کتاب است.
در پایان از مسئولان محترم پژوهشکده امام خمینی که مقدمات این پژوهش را فراهم آوردند به ویژه آقایان دکتر یحیی فوزی، دکتر محسن بهشتی سرشت و دکتر حمید بصیرت منش و خانم ها قاسمی و سلیمانی و نیز از همسر و همراه گرانقدرم که در همه مراحل مرا یاری داد قدردانی می کنم و ضمن اذعان به کاستی های این اثر، خاضعانه از همه فرهیختگان و صاحب نظران به ویژه همه همرزمان و معاصران طالقانی استدعا دارم با نقد و ارزیابی عالمانه خود راهگشای این پژوهش به ویژه در چاپ های بعدی آن باشند.

علیرضا ملائی توانی

فصل اول. تولد و تحصیلات

درآمد

تردیدی نیست که بررسی و شناخت ابعاد گوناگون اندیشه و عمل اجتماعی ـ سیاسی آیت الله طالقانی در پیوند تنگاتنگ با مسائل و عواملی است که در تکوین بنیادهای تفکر و تکامل روحی و روانی وی نقشی تعیین کننده ایفا کرده اند. به همین منظور، فصل آغازین این پژوهش به ریشه ها و بنیادهایی معطوف خواهد بود که به نظر می رسد در شکل گیری شخصیت اجتماعی ـ سیاسی و سیمای فکری او تاثیر مستقیم داشته اند. مهم ترین عواملی که در این فرایند می توان به آن ها اشاره کرد عبارت اند از: پیشینه خانوادگی، استادان او در حوزه علمیه قم و نجف، سیمای فکری پدر و جلسات منظم مذهبی ـ سیاسی وی، فضای اختناق آمیز و شبه مدرن عهد رضاشاه به ویژه شیوه ها و شگردهای رژیم او در رویارویی با دین و روحانیت و واکنش نهادها و نیروهای مذهبی در برابر آن.
طالقانی که در محیط آرام و فضای مذهبی ـ سنتی روستا چشم به جهان گشوده بود، در آغوش خانواده ای با موقعیت و منزلت برجسته اجتماعی ـ فرهنگی پرورش یافت و خواه ناخواه به سوی شیوه زیست پدرانش رهنمون شد؛ شاخه های مختلف و متداول علوم حوزوی را آموخت و به مباحث جنجالی و بحث انگیز رغبت نشان داد؛ با استادان طراز اول نزدیک شد؛ تحت تاثیر نشست های مذهبی و همچنین سیمای ملایم و مبتنی بر مدارای پدر قرار گرفت؛ در کنار مدرس تجارب سیاسی را آموخت؛ از نزدیک فشار استبداد و اختناق را لمس کرد و تنگناهای حاکم بر فضای جامعه به ویژه حوزه های علمیه را تجربه کرد و با این پیشینه شیوه های تبلیغی و ترویجی حوزه های سنتی و نهادهای مذهبی را به انتقاد کشید و راه جدیدی پیمود.

نظرات کاربران درباره کتاب زندگینامه سیاسی آیت الله طالقانی

چه خبره نسخه الکترونیک همه جای دنیا کمتر از نسخه چاپی هست اینجا کم مونده عین نسخه چاپی باشه. خب نمیخواهید کتاب بفروشید این اداها چیه.
در 2 ماه پیش توسط تایماز نوری
عالی
در 3 ماه پیش توسط کوشا نصیری